Motivasyonunuzu Arttıracak En Son Fitness Trendleri

Yazar: S.Sinan Ulusoy
 
Değerli Apelasyon Okurları,
 
Yeni bir yıla girerken fitness rutininizi yeniden planlamak, hatta tümden değiştirmeyi planlamak harika bir fikir olabilir. Peki… 2019 yılında neleri değiştirebileceğinizi belirlemenize yardımcı olacak yeni trendler neler ve bu trendleri hayata geçirmek için sizi neler motive edebilir?

Lütfen kendi başarı hikayenizi yazmak üzere kararlı olun. 2019 yılında neleri başarmak istediğinizi düşünün ve bunları kağıda dökün. Bunun önemli bir motivasyon kaynağı olacağını zaman içinde göreceksiniz. Bu konuda kimseden yardım beklemeyin. Unutmayın! Motivasyon kaynaklarınız illa ciddi ve klişeleşmiş şeyler olmak zorunda değil. Renkli ve keyifli motivasyon kaynaklarınızın neler olabileceğini sizlerin hayal gücüne bırakıyorum… Kaldırabileceğinizden daha fazla ağırlıklar altına girmeyeceğinizi veya en iyi performansı ortaya koymak üzere çabalamayacağınızı söyleyebilir misiniz???

Nasıl bir gelecek arzuladığınızı (sağlığınız, fiziğiniz, iş ve özel hayatınız vs.) süratle gözlerinizden önünden geçirin. Orta yaşlara ulaştığınızda hala kaslı ve gösterişli, dimdik kendinden emin bir birey olarak kendinizi hayal edin… Bu duygu sizlere kendinizi iyi hissettirmedi mi?

Gerçek başarı hikayelerine odaklanın. Motive edici gerçek hayat hikayelerini okumayı ihmal etmeyin. Bu illa spor veya beslenme alanında olmak zorunda değil...

Motivasyona yönelik bunca sözden sonra şimdi motivasyonunuzu arttırmaya  yardımcı olacak 2019 yılının yeni trendlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Grup Çalışmaları veya Kanka İle Yapılan Çalışmaların Popüleritesinin Artması
 
Amerika Birleşik Devletleri’nde bir üniversitenin yaptığı çalışmaya göre grup çalışmaları veya arkadaşınla –“kankayla’’ yapılan çalışmalar daha da popüler hale gelecek.
 
Fitness çalışmalarının fiziksel faydaları yanında mental ve duygusal faydalarını da göz önünde bulunduran bütünsel fitness yaklaşımının artan sayıda kişinin grup derslerine yönlendirmesi oldukça anlamlı gözüküyor. Yeni araştırmalar gösteriyor ki “kanka’’ ile yapılan fitness çalşmaları da diğer bir çok faydayı beraberinde getiriyor ki bunlardan en önemlisi birbirini daha güçlü ve etkili bir şekilde cesaretlendirmek – “motive etmek’’.
Son çalışmalar gösteriyor ki grup ile beraber çalışma yapanlar tek başına çalışanlara göre mental, fiziksel ve duygusal açılardan iki kat daha fazla düşük stress seviyeleri ve daha büyük kazanımlar elde ediyor.

Düşük Maliyetli Fitness İmkanlarının Doğurduğu Yeni Yaklaşımlar
 
Son dönemde oldukça artan sosyal medya üzerinden erişilen video’lar, aplikasyonlar, vb. uygulamalar ile insanlar artık yüksek maliyetli üyelikler yapmak zorunda olmadan iyi bir fiziğe ve kondisyona sahip olma imkanına sahip.

“Adriene ile Yoga” veya ünlü spor markalarının uygulamada olan aplikasyonları sporun farklı dallarını öğrenme ve uygulama konusunda bugüne kadar olmayan imkan ve kolaylıkları sunmaya başladı.

Bu ve buna benzer trendler artarak devam edecek. Bunun diğer anlamı meşhur markalar mevcut aplikasyonlarına yenilerini ekleyemeye ve olanları geliştirmeye devam edecek olması.

Sıkı durun… Japonya’da bulunan büyük bir perakende zinciri 300 adet Fit&Go salonu açma hazırlığı içinde. Bunun anlamı düşük maliyetli, kolay erişilir fitness imkanı sunmak.

Buna benzer girişimleri ülkemizde de görmeye başlarsak şaşırmayın. Aslında yeni yapılan yaşam merkezlerinde neredeyse her bloğun kendi spor salonunun olması hemen hemen her alışveriş merkezinde bir fitness salonu açılması veya benzer uygulamalar bu tür gelişmelerin ayak sesleri gibi….

Orta Yaş Üstü Kişiler İçin Geliştirilen Yeni Egzersiz Programları ve İmkanlar
 
Yine tahmin ediliyor ki 2019, orta yaş üstü grup içinde fitness programları trendinin arttığı bir yıl olacak. Anti-aging konseptinden, yaşı kabullenme ve yaşını en kaliteli şekilde yaşama tarzına doğru kayış önemli anahtar motivasyon kriterlerinden biri olacak.
Yakın zamanda yapılan tüm çalışmalar ilerleyen yaşlarda hatta ilk kez dahi fitness yapacak kişiler için egzersiz yapmanın bir çok faydasını ortaya koyuyor. Bu nedenle fitness profesyonelleri ileri yaşlarda olan kişileri egzersize teşvik ve cesaret etmek üzere uygun programlar ve imkanları geliştirecekler.
 
Yoga
 
Yoga 2019 yılında yine önemli trendler arasındaki yerini koruyacak. Yoga’nın popüliritesi ve özellikle geniş kitleler tarafından sağlıklı bir yaşamın destekçisi olarak kabul görmesi bunun en önemli nedenlerinden biri.

Power Yoga, Yogalates, Bikram Yoga, Iyengar Yoga, Ashtanga, Vinyasa Yoga, Kripalu Yoga, Anusara Yoga, Kundalini Yoga ve Sivananda Yoga bizleri motive eden Yoga türleri olarak karşımıza çıkacak.

Bununla beraber, belki bir çoğumuzun henüz denemediği Keçi veya Ayı Yoga’sı ile büyük cesaret isteyen Çıplak Yoga 2019’un ilginç Yoga trendleri olarak karşımıza çıkacak.

Çıplak Yoga türünün egzersiz yapmamak için türlü ve onlarca bahene bulanlarımıza en büyük motive vasıtası olabileceğini söylemek için de kahin olmaya gerek yok sanırım.

Kalın sağlıcakla değerli Apelasyon okurları.
 
Görseller:
  1. Arşiv
  2. The Golden Concepts

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.