Gelecek Genç Ziraat Mühendisleri ile Gelecek

Yazar: Çiğdem Canbolat
 
Bugün sorsalar "Doktor olmak mı? Eczacı olmak mı? Kimyager olmak mı? İnşaat Mühendisi olmak mı? Avukat olmak mı? Öğretmen olmak mı? daha fazla keyif verirdi diye, onun cevabı zaten belli; bundan tam 3 yıl önce olduğu gibi ben yine Ziraat Mühendisi olma fikrini severdim.
 
Bence bu mesleğin günümüzde pek değeri bilinmese de şunu çok iyi biliyorum. İnsanlar telefonu olmadan, bilgisayarı olmadan, kıyafeti olmadan, ayakkabısı olmadan yaşayabilirler fakat gıdası olmadan asla yaşayamazlar. Gün gelecek gıda en önemli silah haline gelecek.

Bunları düşünerek ziraat mühendisliğini yazdım 3 yıl önce. Şuan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat
Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim ve bölümümü severek okuyorum. Bu mesleği seçerken çevremdeki insanların ilk söyledikleri "iş garantisi yok, açıkta çok ziraat mühendisi var, tercih etme bu bölümü" idi. Doğru söylüyorlardı, çok fazla ziraat mühendisi var bu mesleği yapmayıp farklı işler yapan. Fakat neyi fark ediyorum biliyor musunuz? Biz her şeyi okulda teorik olarak öğreniyoruz, uygulamalı değil. Okul bitince de bocalıyoruz. Burada kalkıp hiç bir hocamı eleştirmek ya da bahaneler üretmek istemiyorum; maalesef ki biz öğrenciyken birşey yapmıyoruz mesleğimiz adına arkadaşlar.

Benim fikrimce ziraat mühendisliğinden 2 şekilde mezun olunuyor:
  1. Donanımlı
  2. Donanımsız
İste bu ayrımı yapmak bize düşüyor arkadaşlar. Yok öğretmen kötü, yok okulda uygulama sahası yok. Bunlar yok ama sen varsın, farkındalığı sen kurmalısın, mezun olurken adının başında bir "lı" eki mi istersin yoksa "sız" la mı mezun olmak istersin? Ben 1. seçeneği seçtim. Sıra sizde!

Ama iyi düşünün, yapmak istediğiniz, yaparken mutlu olacağınız mesleği yaptığınız takdirde zaten başarı kendiliğinden gelir.

Bugün herkes doktor, öğretmen, avukat, makine mühendisi, bilgisayar mühendisi, vs olsa gıdamızı kim üretecek arkadaşlar? Köylümüzü kim bilinçlendirecek?

Tarımda ilerleyebilmemiz için bilinçli çiftçi olmalı demiyor muyuz hep! İşte bunu başarmanın tek yolu Eğitim değil midir? El ele verip köylümüzü, çiftçiyi bilinçlendirirsek tarımda iyi yerlere gelemez miyiz?  Bakın kendimize tarım ülkesi diyor isek çok mühimdir ziraat mühendisliği. Sadece tüketen değil hem tüketen hem üreten olmak için... İşte bunun için değerli bir meslektir ziraat mühendisliği. Prof. Dr. Cem Özkan hocamın da dediği gibi "Biz bitti demeden bitmez."

"Milli ekonominin temeli ziraattir."
Mustafa Kemal Atatürk
 
Görseller:
Arşiv

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Elifnur kılıç - 15.01.2019 23:32
Gerçek hayatta da tanıdığım çok güzel bi insansın. Çok doğru söylemişsin başarılarını takip edip devamı gelmesini dilerim