Neptün Soyer'le Sohbet

Yazar: Bilge Keykubat
 
Köy-Koop Merkez Birliği’nin çalışma konuları içinde tarımda her türlü verimliliği artırıcı tedbirler almak, kooperatif ve birliklerin her türlü ürün ve mamullerinin kalitesini yükseltecek tedbirler almak, teknik faaliyetlerde bulunmak, bitkisel ve hayvansal mahsulleri değerlendirmek, işleme, muhafaza ve pazarlama ile ilgili her türlü fonksiyonları yerine getirmek için gerekli çalışmaları yapmak ve yaptırmak, kooperatif çalışmalarını koordine etmek, kooperatif eğitim ve öğretim faaliyetlerinde bulunmak diye bir madde var.

 

Bu madde kapsamında bağlı birliklerin ve kooperatiflerin ürünlerinin pazarlanması safhasında da üstünüze yük biniyor. Buradan çıkışla gelişmiş ülkelerde hatta bizim ülkemiz de de artık pek çok ürün internet üzerinden satın alındığı düşünüldüğünde Köy-Koop merkez birliği olarak tüm birlikleri ve kooperatiflerin ürünlerini kapsayan bir e-ticaret sitesi kurma fikri ne güzel olurdu diye düşünmeden ememiyorum. Böyle bir çalışmanız mevcut mu?
 
Öncelikle belirtmek isterim ki Apelesyon E-Dergi'de yer almaktan çok mutluyum teşekkür ediyorum.
 
Yaklaşık 8 yıldır Seferihisar’da yönetim kurulu başkanı olduğum Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin bir e-ticaret sayfası var ve biz kooperatif olarak Türkiye’nin her yerine ortaklarımızın ürettikleri ürünleri ve Seferihisar'da üretilen sebze ve meyveleri www.seferipazar.com sanal dükkanımızdan gönderiyoruz. Bu projemizle biz Tüsiad ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından Türkiye 1.si olarak ödüllendirildik. Aynı şekilde İzmir Köy-Koop olarak da bu çalışmamıza başladık. Önce Kemeraltı'nda bir Köy-Koop dükkanı açtık. Başdurak Camii'nin olduğu yerde kooperatif ortaklarımızın raf ürünlerini satıyoruz; sosyal medya hesaplarımızdan da kargo ile sipariş gönderiyoruz. En kısa zamanda e-ticaret sayfamızı açarak gem İzmir hem de diğer İl birliklerimizdeki ortaklarımızın tettiklerini de pazarlayacağız.
Dünyada “Think Tank”ler önemli bir yere sahip, özellikle tarım ve gıdada dünya bu düşünce örgütleri ile ilerliyor. Böyle bir güçlü bir düşünce örgütüyle dünya tarım ve gıda sektörünü de istediğimiz gibi yönlendirme çalışmaları yapabiliriz. Tarım ve gıda sanayi hammadde deposu bir Anadolu elimizdeyken tüm dünyayı yönlendirebilmemiz lazım diye düşünüyoruz. Bu aşamada Köy-Koop Merkez Birliği’nin hem Ülke hem de dünya tarımı için oluşturduğu bir Düşünce Örgütü olması faydalı olmaz mı? 
 
Çok haklısın, buna çok ihtiyacımız var. Tarım dünyası veya tarım politikaları konusunda üretim, eğitim teknikleri, pazarlama gibi konularda çalışmalar yapılmalı, yeni düşünceler üretilmeli. Ülkenin ve tabiii tarımda üreticinin son zamanlarda zor ekonomik şartlarda üretim yaptığını biliyorsunuz. Köy-koop olarak şu an bilgi, fikir, bize öneride bulunacak düşünce kuruluşları ile çalışmak, onlardan destek almak isteriz. Aslında ayrıca bir projemiz de var. Bu konuda “Tarım Tırı Koop”tu geliyor.

Ortaklarımızı yaşadıkları yerde eğitmek üretim için bilgi vermek ve bir yandan da bilgi tırı olmak.
 
Günümüzde tarım ve gıda için sosyal medya ve dijital kimlik artık olmazsa olmazlar arasında. Dünyada artık üst düzey şirketler, önemli kurumlar hatta ülkeler bile büyük topluluklar inşa etmenin uzun vadeli marka sadakati yarattığının farkındalar. Hiçbir şey güçlü toplulukları kişiden ve canlı etkileşimlerden daha iyi yönlendiremez. Canlı video bile kayıtlı videodan daha iyi bir şekilde etkileşim kuruyor. Sadece Facebook Live'ın popülerliğine bakın. Bu aşamada öncelikle siz ve sonra da Köy-Koop Merkez Birliği olarak sosyal medyada ne kadar güçlü?
 
Sosyal medya digital kimliği biz de çok önemsiyoruz. Kendim de bu konuda uğraşıyorum hem de seviyorum️. İlk İzmir Köy-Koop başkanı olduğumda da aynı sorun karışıma çıktı. Şu an sosyal medyada bilinirliğimizin gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Profesyonel destek de almıştık aynı zamanda. Şimdi de Köy-Koop Genel Merkez için çalışıyoruz hen görsel hem de yazılı basında en kısa zamanda daha bilinir olacağız.
 
Dünya ekonomisinin çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğu, tarım ve gıda ürünlerinin dünyanın en önemli savaş aracı olduğu, ülkeler aç bırakılarak batırılabilecek durumda olduğu, her geçen gün adil ve güvenilir gıda sorununun arttığı bir durumda, ülkemiz için en ucuz sanayi hammaddesi olan tarımsal ürünleri kullanarak sanayileşmemiz çok önemli. Artık üretimden atığına, girdisinden çıktısına herşeyin en iyi şekilde değerlendirilmesi gereken bir dünyadayız. Biz “Tarladan Tuvalete” tabirini çok seviyoruz. Bize göre Köy-Koop merkez birliği, bağlı birlikler, kooperatifler ve üreticileri ile önemli bir noktada.

Ülkemiz tarımının lokomotiftinin küçük işletmeler olduğunu belirtiyorsunuz her fırsatta. Bu işletmelerin gelişmesi, ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunabilmeleri için de kooperatif, birlik çatısı altında birleşmeleri olacağını söylüyorsunuz.
 
Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda Köy-Koop olarak kısa ve orta vadede hedefleriniz nelerdir?
 
"Tarladan Tuvalete" şimdi duyuyorum, tarladan sofraya duydum da :) Evet kooperatifler, küçük üreteciler çok önemli. Aşmamız gereken birkaç sorunumuz var. Bu sorunların aşılması için Ankara’da mesai harcarken bir yandan da üretim ve pazarlama için çalışıyoruz. Üretici yüksek girdi maliyetleri ile en iyi ürünü üretmek için mücadele ediyor, vazgeçmiyoruz. Bizim kurumsal sorunlarımız da var. 2000 yılından bu yana dikey örgütlenme engeli yaşıyoruz. İl birliklerimize kooperatif ortağı alabiliyoruz ama yeni bölgelerde Köy-Koop olarak örgütlenemiyoruz. Bizler gibi aynı faaliyet içinde olan bizden çok sonra kurulmuş tarım örgütlerine bu hak verilmiş ancak bizim bu hakkımız yok. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olan bu durum bir an evvel düzelmeli. Aynı amaçlı kooperatif yapıları bir araya getirilmeli, ortak çatı altında faaliyet göstererek üretmeli, maddi manevi tasarruf etmeliyiz. Şuan tarım gündeminde olan ve seçildiğim günden beri dile getirdiğim “hal” konusu... Bununla ilgili de yazılı olarak Meclis’te komisyonlara, yasa yapıcılara taleplerimizi, çözüm önerilerimizi ilettik. Aracısız üretici ve tüketici kooperatifleri olarak kurulmasını istiyor, üretici hallerinde tüketiciye satış yapmak, ürünlerimizi pazarlamak istiyoruz. Tarımda, kırsal alanda kadının güçlendirilmesi için yoksulluk, eğitim, sağlık, tarımsal üretim, girişimcilik, pazarlama, sosyal güvenlik gibi konularda sorunların çözülmesi için Köy-Koop'un ilk kadın genel başkanı olarak sorumluluğum olduğunu düşünüyorum. Bu konuda da yazılı olarak gerekli Bakanlık'lara hazırladığımız çalışmalarımız, taleplerimiz var bizim. Çok hızlı, yerinde eğitim talebimiz var; bu eğitimlerle verimli doğru üretim, kalkınma için.
Köy-Koop’un bir süre önce yayınlamayı durdurduğu yayın organi “Köy-Koop Haber” Gazetesi'ni biz çok seviyorduk. Hem dili, hem içeriği, hem de görselleri bakımından üreticiye yakın bir yayın organıydı. Dünyanın bilgiye, bilginin aktarımına, habere, gelişmelerin aktarılmasına çok önem verdiği bir dönemde tabanına da iyi yayıldığını düşündüğümüz yayın organlarından birinin kapatılması çok üzücü. Bu aşamada bizim bir teklifimiz var size. Ülkemizde geleceğin dijital dünyasına en iyi uyum sağlayan ve bu konuda en büyüğü olduğuna inandığımız Apelasyon E-Dergimiz'de size yer vermek isteriz. Bir bölümü Köy-Koop'a ayırsak ve Köy-Koop sayfası desek nasıl olur?
 
Gazeteyi, Köy Koop Haberi biz de çok seviyoruz. Gazetemizi yeniden çıkarıyoruz, hazırlıklarımızı yaptık, sosyal medya evet ama gazete de bizim için çok önemli; en kısa zamanda basılacak. Apelasyon E-Dergi'de bize yer vermek istediğiniz için çok teşekkür ederiz. Memnuniyetle sizin keyifli, renkli dünyanızda olmak bizi de mutlu edecek ve sizin okuyucularımızla zenginleştirecektir.
 
Son olarak Apelasyon E-Dergimiz'i nasıl buluyorsunuz ve Apelasyon E-Dergi okuyucularına söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
 
Sizi takipteyim :)
Sosyal medyayı iyi kullanan, farklı konulara değinen, bizleri düşünmeye sevk eden ve bilimin ışığında yürüyen bir dergi olarak açıkçası tüm okuyucuları kendinize bağladığınızı düşünüyorum.
 
Ve tekrar söylüyorum sizi takipteyim ve her kesimden insanında sizi takip etmesi gerektiğine inanıyorum.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.