Sukkulentler Aşkına

Yazar: Oya Karacaer
 
Kaktüsgillerden sukkulentler; etli, özü ve suyu olan dikensiz çöl bitkilerdir. Kaktüsün dikensiz olanına sukkulent denir. Katüs diyenimiz de var. Karıştırmayalım lütfen! Kalın ve etli yapraklara sahip mumsu tabakaları ve tüyleriyle suyu bünyelerinde hapsedebilmeleri sayesinde, dayanıklı bitkiler olup çok çeşitli türleri ve kullanım alanları bulunmaktadır. 

Sukkulent deyince aklıma Arizona geliyor. Arizona’da doğal olarak yetişen sukkulentler buradaki birçok botanik bahçesinde yerini almaktadır. Eskiden varlığından bile haberdar olmadığımız bu bitkiler, son yıllarda aşk derecesinde hepimizin evimize, ofisimize ve bahçemize girmeyi başardı.

Çöl bitkileri olan sukkulent ve kaktüslerin yapılan bazı araştırmalara göre radyasyonu toplama özellikleri vardır. Radyasyonu bile çeken sukkulentler dik duruşları, pozitif enerji yaymaları ve dinginlik ve rahatlama hissi uyandırarak bizleri de kendilerine çekmişlerdi. Böyle başlayan aşk daha sonra koleksiyonculuğa dönüşmekte. Daha sonra hepimiz birer sukkulent delisi olmaya başladık. Bu sukkulent ve kaktüs aşkını bardaklara, yastıklara, çantalara, anahtarlıklara, saksılara desen olarak işledik. Önce kendi sevdiğimiz bu bitkileri başkaları da sevsin istedik ve sevdiklerimize özel günlerimizde hediye etmek istedik. Şimdilerde, düğünlerde nikah şekerlerinin yerini almaya, gelin buketlerini, taçlarını, masa aranjmanlarını, damat yakalarını süslemekteler. Neden mi? Güzellikleri, dayanıklılıkları ve duruşları sayesinde.

Sukkulentler çöl bitkileri oldukları için doğal yetiştiği topraktaki gibi iri taneli kumlu, çakıllı ve taşlı (curuf, pomza, perlit, vs.) topraklarda iyi yetişmektedir. Torf, mantar hastalığı yaptığı için pek tercih edilmemelidir.  Saksı toprağı veya natürel toprağın üzerine konacak ağaç kabuğu, cüruf veya pomza, malç görevini görerek hem toprak nemini ve ısısını koruyacak, hem yabani ot çıkışını engelleyecek, hem de dekoratif olarak süsleyecektir. Eğer evinizde klima ile ısınıyorsanız, saksıdaki sukkulentinizin toprağı çabuk nem kaybedeceği için toprak üzerine ağaç kabuğu veya cüruf koyarak terlemeyi önleyebilirsiniz. Su istekleri az olan sukkulentler toprak neminin kontrolü sonrasında bitkinin ihtiyacına göre kaynatılmış, dinlenmiş su ile sulanmalıdır. Susuzluğa dayanıklıkları, çiçekleri, saçak kök yapılarına sahip olmaları toprağa hemen tutunabilmeleri ve az bakım gerektirdikleri nedeniyle sukkulentler peyzaj alanlarında, park ve bahçelerde de yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Sarkıcı, yayılıcı ve yer örtücü türleri ile peyzaj alanlarında ağaç altlarında ağacı vurgulamada, kaya bahçelerinde, yol kenarlarında ve saksılarda karşılama bitkileri olarak da dikilmekte. Yine dekorasyonda; terraryumların içinde, saksı aranjmanlarında, dikey bahçelerde, yosun duvarlarda dekoratif görüntüleri ile iç ve dış mekânları süsleyerek pozitif enerji yaymaktadırlar. Soğuk, sıcak ve kurak bölgeler için dayanıklı pek çok sukkulent çeşidi (Aloe Vera, Agave, Aeonium, Crassula, Echeveria, Gasteria, Haworthia, Kalanchoe, Sensevieria, Sedum, Tillandsia (hava bitkisi), Peperomia) bulunmaktadır.

Öyleyse, yaşam alanınızdan pozitif enerjinizi eksik etmeyin. Çünkü enerjiler bulaşıcıdır. Sukkulentle kalın!
 
Görseller:
Yazara aittir.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.