Zeytin Renk Ayırma Makinası Üzerine

Yazar: Birol DUMANAY
 
Meyvecilik sektöründe meyve işleme prosesi, zamana ve hıza oldukça duyarlıdır. Bu nedenle hasat sonrasında toplanan meyvelerin eleme, ayırma işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılması büyük önem arz etmektedir. Normal şartlar altında zeytin meyvesinin toplama işleminden sonra hızlı bir şekilde işleme sürecine girmesi gerekmektedir. Aksi takdirde meyve rengi değiştiği gibi ayrıca duyusal özellikleri de azalmaktadır. Meyvenin toplamadan hemen sonra işleme sürecine girmesi, fabrika şartlarında ayıklama süreci hızına bağlıdır. Düşük hızlarda yapılan ayıklama meyvenin beklemesine ve bozunum geçirmesine sebep olduğundan, üretici için büyük bir kalite kaybı yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu kayıpların en aza indirgenmesi, ayıklama prosesinin hızlı ve verimli çalışmasına bağlıdır. Bu nedenle zeytinin rengine, kusuruna göre ayırma işlemi yapan  makinaların kullanılması büyük önem arz etmektedir.
  

Görsel 1: Hasat sonrası işleme girecek zeytinler                     Görsel 2: Renklerine göre ayrılmış zeytinler
 
Yurtdışından getirilen ithal makinaların sıkıntılarının başında, fiyatın yaklaşık 100.000€ civarında olması; ikinci sıkıntı ise makinanın kullanımı ve renk tonlarının ayarlaması için tecrübeli elemana ihtiyaç duyulması; üçüncü sıkıntı ise sadece internet üzerinden teknik destek alınabiliyor olması idi. Bu makinaların saatte 5-10 ton kapasitesinin olması çok büyük zeytin işleme firmalarına cazip gelmiş ve hemen hemen hepsi ithal makineleri satın almışlardır.

Ülkemizde şimdiye kadar ithal edilen bu makinaların yerli üretiminin yapılmaya başlanması umut vericidir ve desteklenmelidir. Bu makinaların ortak özelliği, elevatör ile yukarı taşınan zeytinlerin yürüyen bant sistemine dökülerek kamera ile tespit edilmesi ve zeytine zarar vermeden (maksimum 7 bar) basınçlı pnömatik sistem ile ayrıştırma işleminin yapılmasıdır.

Yazılımı tamamen yerli olan bu sistemlerle (kamera ve valfler yurtdışından ithal edilmektedir) zeytinin el değmeden ayrıştırılması sağlanmaktadır. Bu sistem sayesinde fabrikalarda insan gücünden tasarruf edilecektir. Bir günde 10 işçi (%50 karışım oranına sahip zeytin) maksimum 4 ton zeytin ayırabilmektedir. Saatte 2 ton ayıran bir makinenin 10 işçinin yaptığı işi sadece 2 saatte yapması işletmenin ürün kapasitesini artıracak ve aynı zamanda üretim maliyetini düşüreceği için çok avantajlı görülmektedir.
 
Görsel 3: Zeytin renk ayırma makinesinin fotoğrafı

İthal ve yerli üretim bu makinaların en büyük sıkıntısı, renk deformasyonuna uğrayan ve lekelenen bandın devamlı silinmek zorunda olunması ve 2-3 yılda bir de değiştirilmesinin zorunluluğudur. İkinci sıkıntı ise alyanak denilen zeytin renginde % 50 hata yapma oranıdır.
 
Görseller:
Yazara aittir.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.