Yurtdışında Staj Yapmak ve Kısa Bir Günce

Yazar: Ali Mesut KARSLI
 
Yurtdışı eğitimi ve yurtdışı stajı öğrenciler için merak uyandıran konulardan biri. İzmir’e döndüğümde de birçok arkadaşım stajımın nasıl geçtiğini, neler yaptığımı ve İtalya’daki sosyal hayatı sordu. Sadece bir kurumda ve kısa bir süre bulunmuş olsam da yurt dışındaki birçok enstitü, üniversite ve firma benzer özelliklere ve standartlara sahip. Stajımın teknik kısmını arka planda bırakarak yurtdışında eğitim almak veya staj yapmak isteyenler için ipuçları veren bir yazı olmasını amaçladım.

Stajını nerede yapacaksın? Sıkça dile getirilen bu sorunun cevabı herkes için önemli bir karar. Yurtdışı stajını araştıran sayısız öğrenciden biri de bendim. Uzun lafın kısası İtalya Bari’de uluslararası bir enstitü olan CIHEAM’a başvurumu yaptım. Çevremde deneyimli kimi bulduysam sordum. Mülakat nasıl olacak? Artık bu sorunun cevabını ben de verebilirim. Türkçe ve İngilizce olan mülakatta; ders notlarım, gelecek hedefim, neden bu staja başvurduğum ve stajda karşılaşacağım birkaç duruma karşı tepkim soruldu. Mülakatta, uyumlu ve anlayışlı bir karakter sizi bir adım öne geçirebilir. İngilizcenin önemini söylemiyorum bile.

Davet mektubumu alıp staj başlangıç tarihinin belli olması ile hazırlıklara başladım. Pasaporta sahip olmam hazırlık sürecinde beni çok rahatlattı. Bu süreçte ulaşım planımı hazırladım. Arkadaşlarımla İngilizce konuşarak pratik yaptım.
CIHEAM Bari Enstitüsü Merkez Binası Holü. Bari, İtalya
 
Seyahatlerim Hakkında

Seyahat planımı hazırlarken en önemli iki unsur yolculuk saati ve ucuz bilet oldu. Aslında eğitim amaçlı başlayan bu yolculuğun içerisine kıstırılan birkaç gezi promosyon olarak da görülebilir. Avrupa’ya gelmişken tabii ki gezecektim.

Açıkça söylüyorum, enstitüde edindiğim bilgi ve deneyimlerin yanında yaptığım geziler gölgede kalıyor. Benim için harika bir stajdı. Stajda birlikte çalıştığım herkes, bilgilerini benimle paylaştı. Hiçbir şey sır değildi. Bu sayede organik tarım ve biyolojik mücadele konularında birçok kavramı oldukça kısa bir sürede öğrenebildim. Şimdilik teknik kısmını bir kenara bırakıyorum.
 
Kısaca CIHEAM

Kurucu üyeleri arasında Türkiye’nin de bulunduğu CIHEAM, Türkçe ismi ile “Uluslararası Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Merkezi”nin genel merkezi Fransa’da bulunmaktadır ve Bari (İtalya), Chania (Yunanistan), Montpellier (Fransa) ve Zaragoza (İspanya) ’da kurulu 4 enstitü aracılığıyla faaliyet göstermektedir. Uluslararası boyutta söz sahibi araştırmacıların verdiği lisansüstü eğitim aracılığıyla, sahada çalışacak teknik elemanların yetiştirilmesi ve Akdeniz havzasındaki sorunlara çözüm üretilmesi amaçlanmaktadır. CIHEAM, bünyesindeki enstitülerde tarım ve kırsal kalkınma ile ilgili beş tematik alanda 20 farklı Yüksek Lisans Programı ve kısa uzmanlık kursları yürütmektedir. CIHEAM hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere www.ciheam.org internet adresinden ulaşabilirsiniz.

CIHEAM Bari Enstitüsünün kuşbakışı fotoğrafı. Bari İtalya Kaynak: www.iamb.ciheam.org
 
CIHEAM Bari’de Yüksek Lisans ve Uzmanlık Kursları
 
Yüksek lisans öğrencilerine burs veren CIHEAM’da bir veya iki yıllık olmak üzere iki farklı program var. Öğrenciler uluslararası kurs olarak düzenlenen ders aşamasını tamamladıktan sonra diplomalarını alıp, ülkelerine dönebiliyorlar. Ders aşamasını başarıyla tamamlayan ve istenen not ortalamasını tutturan öğrenciler, dilerlerse bir sene daha kalıp, tez çalışmalarını da yürüterek, denkliği ülkemizce de kabul edilen Master of Science (MSc.) diplomalarını da alabiliyorlar. Tez aşamasındaki öğrenci, gerektiğinde ve enstitüdeki danışmanı da uygun gördüğü takdirde, tez çalışmasını kendi ülkesinde yürütebiliyor ve gerekli sınavlara enstitüde girip yine MSc. diplomasını alabiliyor. Bu uygulamaya mobil tez adı veriliyor ve öğrenciye kendi ülkesinden de ikinci tez danışmanı atanıyor. CIHEAM’ın sağlamış olduğu öğrenim bursunun yanı sıra öğrencilere tek kişilik bir oda ve üç öğün yemek ücretsiz verilmekte.

Yüksek lisans öğrencileri ile sohbetlerimiz CIHEAM’da yüksek lisans yapmayı düşünenler için ipucu verebilir. Öncelikle, eğitim İngilizce. Ders programı yoğun ve her hafta pazartesi günleri, önceki hafta verilen derslerin sınavları yapılıyor. Öğrenciler ise derslere çalışmaktan gezmeye fırsat bulamadıklarını sıkça belirttiler. Tez çalışma alanının seçimindeyse başarı sıralamasına dikkat ediliyor. Yüksek lisansın ilk yılında, sıkı bir rekabet olduğu, ikinci yılın ise daha rahat olduğunu ifade ediliyor. Özetlemek gerekirse yüksek lisans eğitimi donanımlı bir eğitim sağladığını söyleyebilirim.

Kısa uzmanlık kursları ise ülkeler ve kurumlar ile CIHEAM arasındaki ikili anlaşmalar sonucunda düzenlenmekte. Staj yaptığım sürede enstitüde uzmanlık eğitimi alan Moldovalı grup ile sohbetlerimizde hafta içi her gün yoğun bir ders ve uygulama programları olduğunu dile getirdiler. Bu kurslar, özellikle spesifik bir konuda kendini daha fazla geliştirmek isteyen araştırıcılar için düzenlenmektedir. Referans: http://www.iamb.it/en/education/masters
 
Enstitüde Sosyal Hayat ve Yaptığım Geziler

Enstitüde her öğrenci için tek kişilik bir oda var. Odada klima, banyo ve internet de bulunmakta.  Oda içerisinde çalışma masası ve çok sayıda dolap ile düzenli bir ortam sağlanmakta. Enstitü içerisinde bulunan bahçede öğrenciler sohbet edebiliyor, spor alanlarında basketbol ve tenis oynayabiliyorlar. Enstitü Valenzano’da bulunmakta ve Bari şehir merkezine yarım saatlik bir mesafede. Ege'nin küçük ilçelerini andıran Valenzano’da tarihi binalar, restoranlar, kafeler ve meydanlar bulunmakta. Her yer yürüme mesafesinde fakat genel olarak öğrenciler için fazla sakin bir yer. Bari şehir merkezinde ise uzun bir sahil yolu, müzeler, tarihi meydan ve yapılar, çeşitli mağazalar, renkli kafeler ve barlar ile keyifli vakit geçirebilecek birçok yer var. Aynı zamanda Bari merkezden trenle 1-2 saat mesafede birçok turistik yerleşime de gidilebilir. Staj yaptığım sürede haftasonları Bari, Alberobello, Polignano a Mare, Monopoli, Trani ve Lecce’yi gezme fırsatı buldum. Birbirinden güzel bu yerleşimlerde çok keyifli gezilerden geriye güzel anılar kaldı. Akdeniz ve Ege tadındaki bu yerleşimlerde bir egeli olarak yabancılık çekmek mümkün değil.
Alberobello evleri. Puglia, İtalya
 
İzmir Bari Yolculuğu
 
Yazın en güzel zamanlarını fırsat bilerek staj öncesi ufak bir seyahat için sabırsızlanıyordum. İlk durak olarak Bologna şehrini seçtim. İzmir Bologna uçak bileti oldukça ucuz ve şehir merkezi bir konuma sahip. Şehrin tarihi binaları arasında ve güzel meydanlarında keyifli yürüyüşler yaptım. Genel olarak güvenli ve sakin olan bu şehri, İtalya için ilk durak olarak herkese önerebilirim. İkinci durağım ise İtalyan’ın en ünlü şehri Roma oldu. Büyük bir metropol olan Roma’da sayısız tarihi yapı bulunmakta. Birbirine çok yakın olan tüm tarihi yerleri uzun bir yürüyüş ile gezmek mümkün. Kolezyum, Roma Forumu, Trevi Çeşmesi, Pantheon, İspanyol Merdivenleri aklıma ilk gelenler. Bunun dışında önemli müzeler, sergi alanları, harika restoranlar ve butik dükkanlar bulunmakta. Bu şehri gezerken yorulmak mümkün değil. Roma gezimin ardından Bari’ye, staj yapacağım enstitüye doğru yola çıktım.

Stajda Neler Yaptım

Stajımın ilk gününde Insectarium’da çalışmaya başladım. Biyolojik mücadele araştırmalarının yürütüldüğü bu laboratuarda çalışmak hem öğretici hem de keyifliydi. İlk olarak Insectarium’un temel birimlerini ve laboratuar aletlerinin kullanımını öğrendim. Ardından böceklerin çoğaltılması, bakımı, parazite edilmesi ve benzeri prosesler hakkında bilgi edindim.

Başta kiraz olmak üzere birçok meyve türünde ciddi ürün kaybına sebep olan “Drosophila suzukii”, Türkçe ismi ile “kanadı noktalı sirke sineği”nin biyolojik kontrolü üzerine yürütülen bir araştırmada çalıştım. Staj süresince genel çalışma alanımızı oluşturan D. suzukii’nin sayımı için sıvı tuzaklar hazırladık, kiraz bahçesinde kurulmuş olan tuzaklarla yeni tuzakları değiştirdik. Araziden aldığımız tuzaklardaki böceklerin mikroskopta sayımını yaptık. Bu çalışma ile birlikte D. suzukii’nin kafesler içerisinde var olan popülasyonlarını sürdürmek üzere uygulamalar yaptık. Ayrıca arazideki parasitoid varlığını ve salınan parasitoidlerin etki mesafelerini belirlemek üzere D. suzukii yumurtaları içeren ürünleri özel kaplar ile bahçeye yerleştirdik, devam eden günlerde kontrolünü sağladık. Son olarak, D. suzukii’nin biyolojik mücadelesinde kullanılan “Pachycrepoideus” ve “Leptopilina” parasitoid böceklerin kafes içerisindeki popülasyonlarını sürdürmek için uygulamalar yaptık.

Staj süresince bu çalışma ile birlikte İtalya’nın güneyinde yer alan ve birçok zeytin bahçesinin kurumasına sebep olan “Xylella Fastidiosa” Türkçe ismi ile “bakteriyel yaprak yanıklığının” vektörlerine karşı yürütülen biyolojik mücadele araştırması kapsamında arazilerde atraplar ile vektörleri yakaladık ve laboratuar ortamında popülasyonunu sağladık. Çalıştığım son çalışmada ise organik bağda zararlı böcekler ve bu böceklerin parasitoidlerinin bitki üzerindeki sayımını yaptık. Tüm asmaların gövdesini, yapraklarını ve meyvelerini inceledik.

Bari İzmir Yolculuğu

İzmir’e dönüş yolculuğum ise çok daha uzundu. İlk yolculuğum Pompeii’ye oldu. Napoli şehrinde bulunan bu büyüleyici şehir beni hiçbir yerin etkileyemediği kadar etkiledi. Antik bir şehrin gerçek sokaklarında ve evlerinde kaybolmak inanılmazdı. İkinci durağım ise Pisa oldu. Pisa kulesini görünce gözlerime inanamadım. Küçük ve sakin bir yerleşim olan Pisa’da yorgunluğumu bıraktım ve Floransa trenime bindim. Çok güzel bir tarihe ve mimariye sahip olan bu şehirde gezmek çok keyifliydi. Rönasansın doğum yeri olan bu şehirdeki sayısız sanat eserine bir adım mesafede olmak çok farklı hissettiriyor. Floransa’daki gezimin ardından Venedik şehrine gittim. Hayal ettiğimden çok daha güzel olan bu şehre defalarca gidebilirim. Şehirde dolaşırken kendimi farklı bir dünyada hissettim, her şey alışılandan çok farklı çok etkileyici. İtalya’daki son durağım olan Milano’da kendimi pek İtalya’da hissetmedim. Orta Avrupa ülkelerini andıran bu şehir, diğer İtalya şehirlerine göre de daha serindi. Milano’da ilgimi çeken, apartmanların balkonlarındaki harika bitkilerdi. Güzel bir yemeğin ardından İsviçre’nin Basel şehrine doğru yola çıktım. Basel İzmir uçuşu direkti ve bilet fiyatı İtalya’ya kıyasla çok daha ucuzdu. Bunu bahane ederek son bir kaçamak daha yapmıştım. Basel’e ulaştığımda otobüsten inmeyi pek istemedim. Ağustos ayının ikinci haftası olmasına rağmen hava buz gibiydi. İtalya’dan çok farklı olan bu şehirde ilk olarak doğa yürüyüşüne çıktım. Nehir kenarından başlayan harika bir doğa yolu vardı. Doğa yürüyüşü o kadar keyifliydi ki hiç yormadı. Trafiğe bisikletlerin hakim olduğu bu şehrin, önemli merkezlerini gezdim. Son olarak Basel’e uçaktan bir kez daha baktım ve uykuya daldım.
Ahlar Köprüsün önünden bir fotoğraf. Venedik, İtalya
 
Son Söz
 
CIHEAM enstitülerinin verdiği eğitim, burs ve yaşam standartları oldukça iyi. Avrupa’da Wageningen Üniversitesi ve Amerika’da Cornell Üniversitesi gibi başarılı üniversitelerle birlikte, ziraat alanında ön planda olan bir kurum. CIHEAM’ın özellikle uluslararası kimliği ile fark yarattığını söyleyebilirim. CIHEAM bünyesindeki tüm master programlarında ve kısa kurslarda bir çok ülkeden, konusunda isim yapmış en önemli isimler eğitmen olarak davet edilmekte. Açıkçası ben de bahsettiğim bu üç kurumda yüksek lisans yapmak için başvuru yapacağım. Enstitüde, akademik çalışma konularını güncel problemlerin oluşturması ve yeni tekniklerin kullanılması önemli bir avantaj. Ayrıca bilimsel etiğe uygun çalışmalar yürüten bu kurumda bilgi ve deneyimler herkesle paylaşılmakta. Bu durumun öğrenciler için önemli bir ayrıntı olduğunu; staj döneminde çalıştığım araştırmalarda çok kısa sürede birçok önemli teknik konuyu öğrendiğim ve sorduğum her soruya cevap bulabildiğimi içtenlikle söyleyebilirim. Tüm bunların yanı sıra, eğitimden geriye kalan zamanlarda keyifli vakit geçirmek mümkün. Yurtdışına eğitim amaçlı çıkıldığında pasaport, vize ve gidiş dönüş uçak biletleri alındığı için eğitim öncesi ve sonrası yapılacak seyahatler çok hesaplı ve cazip hale geliyor. Benim için harika ve paha biçilemez bir deneyimdi. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak için sabırsızlanıyorum.
 
 
Görseller:
Yazara aittir.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Harun siverekli - 09.01.2018 01:25
Başarıların devamını dilerim bre darısı benim hayalim. teşekkürler
Mine Pakkaner - 01.11.2017 00:29
Çok faydalı bir yazı, kutlarım. Keyifle okudum.