Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır’ın Apelasyon E-Dergi için yaptığı YÖREX değerlendirmesi

Yazar: Ali ÇANDIR
 
“Dünyada yöresel ürünler, insanların gözünde diğer ürünlerden farklı bir konuma ve özelliğe sahiptir. Çünkü insanlar geçmişlerini, kültürlerini ve atalarının hatıralarını yöresel ürünleriyle canlı tutar, bu ürünler sayesinde birbirleriyle bağ kurarlar ve bir aidiyet yaratırlar.
 
“Sizin oraların nesi meşhur?” sorusu aslında insanların birbirleriyle bağ kurma merakının ve isteğinin bir tezahürüdür. Değişik kültürler de buna benzer soru ve ifadeler vardır. Ancak hiçbiri, bu sözün yarattığı bağı kuramaz. Çünkü bu söz sadece bir ürünü anlatmaz. O ürünün hangi yöreye, hangi ayırıcı özelliğe ve nasıl bir geçmişe sahip olduğunu da anlatır. Böylece iki insan arasında karşılıklı yöresel ve kültürel bir bağ kurmanın başlangıcı sağlanmış olur.
 
12 Bin Yıllık Birikim

Anadolu’nun 12 bin yıllık Göbeklitepe’ye uzanan üretim tarihi, bizlere eşsiz bir derinlik ve zenginlik kazandırmaktadır. Bugün üstünde gezdiğimiz, duvara astığımız halı ve kilimin Frigyalı ve Hititli, kullandığımız paranın ve ayağımıza giydiğimiz sandaletin Likyalı, sürdüğümüz parfümün Rhodiapolisli, ağız tadıyla tükettiğimiz zeytinyağının Pamfilyalı, beğenerek taktığımız kuyumun ve ziynetin Lidyalı, sabır ve dua için kullandığımız tespihin Urartulu, Lidyalı, Sümerli, evlerimizdeki ve binalarımızdaki taş işlemeciliğinin Kapadokyalı ve Selçuklu kültüründen geldiğini biliyoruz. Dolayısıyla İyonya, Lidya, Pamfilya, Frigya, Hitit de biziz, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti de biziz. Bu birlikteliğimizin dünya var oldukça ilelebet süreceğine inancımız ise tamdır. İşte bu duygularla kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına Anadolu’muzu her yıl Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’te buluşturma gayretindeyiz.

100 Milyar Avro'luk Değer

Sekiz yıl önce YÖREX’e başladığımızda coğrafi işarete sahip 110 civarında olan yöresel ürünümüz, bugünlerde 207’ye ulaştı. Coğrafi işaretli ürün sayısında 8 yılda yüzde 90’a yakın artış olsa da Anadolu’nun 2500-3000 yöresel ürünü dikkate alındığında rakamın yetersiz olduğunu görüyoruz. Sahip olduğumuz potansiyelin yüzde 50’sini coğrafi işaretle tescil edip koruduğumuzda bugünkü ekonomik değerin birkaç katına ulaşabiliriz. Yöresel ürünleri coğrafi işaretle tescil etmenin en önemli faydası, ürünlerimizin hakkını ve hukukunu yasal koruma altına almak ve ticari değerini arttırmaktır. Bugün Avrupa Birliği’nde bu tür koruma altına alınmış ürünlerin ticari değeri yaklaşık 60 milyar Avro civarındadır. Dünyada ise bu değer 100 milyar Avro’nun üzerindedir.
 
Kırsal Kalkınmaya Destek

Anadolu’nun 12 bin yıllık birikimi aslında çok büyük bir ticari potansiyele sahip. Bize bu potansiyeli iyi değerlendirmek düşüyor. Coğrafi işaretli ürünlerin yasal haklarının korunması, izlenmesi ve denetlenmesi faaliyetlerinde ilgili kurumlarımıza da önemli görevler düşmektedir. Çünkü coğrafi işaretli ürünler, sadece ticari bir değer yaratmanın ötesinde kırsal nüfusun yerinde istihdamını sağlamaktadır. Yöresel ürünler adeta yerel kalkınmanın anahtarı konumundadır.
 
Yöresel ürünlerimize coğrafi işaret tescili kazandırdığımızda onların ticari değerini ve yerinde istihdama katkısını arttırmakla kalmayacağız. Aynı zamanda yöresel ürünlerimizin küresel pazarlarda hak ettiği değeri alması için de önemli bir aşamayı geçmiş olacağız. Böylece yöresel ürünlerimize tüm dünyada geçerli güvenirlikle pazar bulma konusunda avantaj yakalayacağız.
 
Hedef Yurtdışı

Biz inanıyoruz ki, dünyanın en büyük kentlerinde ve en işlek caddelerinde yöresel ürünlerimizin pazarlanması mümkündür.  Yine inanıyoruz ki, dünyanın en büyük fuarlarında ve sergilerinde yöresel ürünlerimizi potansiyel müşterilerle buluşturmamız hayal değildir. Çünkü, Anadolu’muzun eşsiz birikimiyle ve zenginliğiyle yoğurulmuş yöresel ürünlerimiz, sadece bizim insanımızın kullanımıyla sınırlı kalmayacak kadar büyük bir potansiyele sahiptir.
 
YÖREX ile potansiyelimizi harekete geçirme, atalarımızın bize emanet ettiği mirası, dünyaya fark ettirme, bu ürünleri üreten ellerin hakkını hukukunu koruyarak ticaretini artırma ve birlikte hareket ederek içimizdeki uyuyan devi uyandırma uğraşındayız.
 
Doğru Yoldayız

Antalya Ticaret Borsası’nın öncülüğünde TOBB’un desteğiyle bu yıl 8’incisi gerçekleştirdiğimiz YÖREX’in yoğun ilgi görmesi ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu bize göstermiştir. “Sizin Oraların Nesi Meşhur” merakıyla YÖREX’e davet ettiğimiz illerimizi ve Anadolu’muzun tüm zenginliklerini, bu yıl yerli ve yabancı 161.104 ziyaretçi ve alıcıyla buluşturduk. 70 ilimiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 400’ün üzerinde katılımcının eşsiz ürünleriyle yer aldığı YÖREX’de ürünlerimiz bir taraftan ziyaretçilere tanıtılırken, diğer taraftan irili ufaklı birçok iş bağlantısına konu oldu. Gelecek yıla dair çalışmalarımızı ise yurtdışına odaklamış durumdayız. Umuyorum ki YÖREX’i 2018 yılında bakanlıklarımız ve kurumlarımızın desteğiyle yurtdışında düzenleyeceğiz.
 
Görseller:
Yazara aittir.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.