Ihlamur (Tilia Cordata)

Yazar: Nevin TÜKEL
 
Kışa doğru hızla ilerlerken evlerimizin vazgeçilmezi ıhlamuru ne kadar tanıyoruz? 

Yaz ayları boyunca tercih edilen soğuk içecekler, yerlerini sıcak içeceklere bırakmaya başladı. Kuşburnu, ıhlamur, adaçayı, zencefil, rezene, nar, ekinezya, kekik otu gibi bitki çaylarının , yaygın görünen kış hastalıklarına karşı olumlu etkileri bulunmakla birlikte günlük sıvı ihtiyacını karşılamak adına iyi birer sıvı kaynağı olarak görülmektedir. Bunların içerisinde benim en çok tükettiğim ve neredeyse her evin vazgeçilmezi ıhlamuru anlatmak istedim. 

Familya: Ihlamurgiller (Tiliaceae) Sınıf: İki çenekliler (Magnoliopsida) 
Bölüm: Kapalı tohumlular (Magnoliophyta)       
Takım: Malvales 

Türkiye'de ıhlamur ağacı Çanakkale, Zonguldak, Antalya, Hatay, Bursa, Rize'de yetişir. Dünyada ise Meksika, Hindistan, ABD, Çin, Brezilya, Kosta Rika, Güney Afrika, Sri Lanka'da yaygındır. Boyları 20-30 m’ye kadar ulaşabilir. Büyüklüğü  5-10 cm arasında değişen yaprakları genellikle yürek şeklinde ve çarpık, kenarları dişli ve uzun saplıdır. Sarkık çiçek demetleri sarımsı bir renge ve kendine has bir kokuya sahiptir. 

Almanya’da resmi olarak şifalı bitki kabul edilen ıhlamur doktorlar tarafından soğuk algınlığına karşı tavsiye edilmektedir.  Bazı kültürlerde sadece ıhlamur ağacı altına oturarak epilepsinin tedavi edilebileceğine inanılırmış. Yunan mitolojisinde ise tanrılara, onu ölümlüler arasında bırakmaması için yalvaran Philra’nın bu isteği karşılığında uzun ömürlü ıhlamur ağacına dönüştürdüğüne inanılırmış. 
Ihlamurun İçeriği

Ihlamurda uçucu yağ, tanen, şeker, C ve P vitamini, manganez, ossidaz, saponin, glusid, strol, reçine, enzimler, flavon, müsilaj, farnesol ve organik asitler bulunmaktadır. 
 
Kullanım Alanları
 
  • Uzun ömürlü olması ve hoş kokusuyla insanları etkileyen ıhlamur peyzaj çalışmalarında tercih edilir.
  • Ihlamur ağacı diğer ağaçlardan biraz farklı olup üretici firmaların mobilyalarına şekil vermek adına esnekliği ve şekil alabilme kabiliyeti açısından daha çok tercih edilen bir ağaç konumda bulunmaktadır.
  • Kurşun kalem, müzik aleti yapımı, ev eşyaları üretimi, kaplama alanlarında yine ıhlamur ağacına rastlamak mümkündür.
  • Kozmetik sektöründe çiçeklerinden elde edilen uçucu yağ hidrosölü ve ekstratı kullanılır. Ihlamur nemlendirici, cilt aydınlatıcı, yumuşatıcı olarak kuru ve hassas ciltlerde uygulanabilir.
Ihlamurun Faydaları 
 
Sinir sistemine etki ederek stres ve kaygıyı azaltması ve rahatlama sağlaması, terlemeyi arttırarak toksinlerin atılması,  ateş düşürücü etkisi, boğaz ağrılarını hafifletmesi, öksürüğe, gribe ve nezleye iyi gelmesi. Ayrıca ishal durumunda kullanılabilir, kas spazmına iyi gelir, sindirimi rahatlatır, göz intihapları, ağız içi yaraları, ayak çıbanları için eski zamanlarda da kullanılmıştır.
 
Görseller:
Yazara aittir.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Şule - 06.11.2017 14:00
Almanya'da Berlin kentinde sanırım Unter den Linden Ihlamurlar Altında adlı bir cadde varmış .Keşke bizim caddelerimiz ve parklarımızda da daha çok olsa...