FAV Türkiye Fuarı

İhracatın Kalbi FAV TURKEY’de Atacak
 
Bir ilke imza atan İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM),
Sebze Meyve, Kuru Gıda ve Kesme Çiçekçilik sektörlerini
FAV TURKEY’de bir araya getiriyor.
 
FAV TURKEY 28 Eylül 1 Ekim tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde
Uluslararası katılımın sağlanacağı FAV TURKEY Meyve Sebze Fuar ve Zirvesi’ne Gıda, Tarım  ve Hayvancılık Bakanlığı tüm kurumlarıyla destek verecek. Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş.’nin (TARSİM) ana sponsor, Anadolu Etap Grubu’nun da altın sponsor olduğu FAV TURKEY’de üreticiler kendilerine yeni ihracat pazarları bulacak, Türkiye 2023 ihracat hedefine doğru büyük bir adım atacak.
Yeni Pazarlar, Yeni Ürünler, Yeni Bağlantılar için: FAV TURKEY
 
Bilimsel çalışmalar, dünyada meyve ve sebze ürünlerine yönelik talebin önümüzdeki yıllarda da artmaya devam edeceğini gösteriyor. Dünya nüfusunun artması, ekonominin büyümeye devam etmesi ve sağlıklı beslenme bilincinin giderek yaygınlaşması talebi arttıracak temel nedenler arasında yer alıyor. Dünyada yaşanan talep artışına paralel olarak Türkiye, dünya pazarında hak ettiği yeri almaya hazırlanıyor. İDTM, bir ilki gerçekleştirerek Sebze Meyve, Kuru Gıda ve Kesme Çiçekçilik sektörlerini FAV TURKEY’de bir araya getiriyor. Gıda, Tarım  ve Hayvancılık Bakanlığı, İDTM, İTO, İBB, TOBB, Türkiye Halciler Federasyonu ve Kuru Gıda Bakliyat Birliği’nin tam desteğiyle 28 Eylül-01 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek FAV TURKEY Meyve Sebze Fuar ve Zirvesi bu sektörlerin uluslararası buluşma platformu haline gelecek. Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş.’nin (TARSİM) ana sponsor, Anadolu Etap Grubu’nun da altın sponsor olduğu FAV TURKEY’de hem üretici hem de Türkiye kazanacak.
Sağlıkla kuruyor, lezzetle yeniyor
15 Milyar İhracat Hedefine Yol Açılacak
 
Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer almasının hedeflendiği 2023 hedeflerinin arasındaki en önemli maddelerden bir olan 500 milyar dolar ihracatın 15 milyarlık hedefini yaş meyve ve sebze oluşturuyor. Sebze Meyve, Kuru Gıda ve Kesme Çiçekçilik sektörlerindeki üreticilerin ve bu işin ticaretiyle uğraşan kişilerin direkt olarak uluslar arası işbirlikleri kurabilecekleri FAV TURKEY, hem üreticinin hem de Türkiye’nin kazandığı, 2023 ihracat hedeflerine önemli katkı sağlanacak bir buluşma olacak. Uluslararası katılımın sağlanacağını ilk ve tek fuar olma özelliğini taşıyan FAV TURKEY, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
Kuru üzüm, incir ve kayısı ihracatında Türkiye dünya lideri
Yeni Pazarların Kapısı Bu Fuarda Aralanıyor

Türkiye’nin dünyaya en çok ihraç ettiği sebze domates, meyve ise nar… 2017 Ocak-Temmuz rakamlarına göre, yılın ilk yedi ayında dünyaya 358 bin ton domates, 63,4 bin ton nar ihraç ettik. Yaş meyvede ihracat yapılan ilk 10 maddenin başında ise 59,8 bin ton ile kiraz ve vişne geliyor.
 

Kurudukça kazandırıyor


Yaş olarak yemeğe alıştığımız meyveler hijyenik koşullarda besin değerlerini kaybetmeden özel yöntemlerle kurutuluyorlar. Yurtdışında satışı sırasında bazı kuru meyveler yaş haline oranla bazen 2 katından 10 katına kadar değer kazanabiliyor.
 
En çok ihracat yaptığımız ülkelerin başında Irak, ihracatta sık sık sorunlar yaşadığımız Rusya Federasyonu, Beyaz Rusya ve Romanya ilk sıralarda yer alıyor. Kesme çiçekçilik üretiminde ise dünyada 27. sırada yer alıyoruz. Fındık, incir, kayısı ve üzüm gibi birçok ürünün Dünya’daki ana üretim merkezi olan Türkiye, kuruyemiş ihracatında Dünya’da ABD ve Hindistan’ın ardından 3. sırada, kuru meyvelerde ise lider konumda yer alıyor. Türkiye, Sebze Meyve, Kuru Gıda ve Kesme Çiçekçilik sektörlerinde önemli bir üretim ve ihracat potansiyeline sahip olmasına rağmen henüz istenilen düzeyde ihracat rakamlarına ulaşmış değil. FAV TURKEY sektör mensuplarına yeni hedef pazarların kapılarını açıyor.
 
Diyet yapanlar için bulunmaz fırsat: Kurutulmuş Meyveler

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.