Sıcak Havalarda Cildinizi Nasıl Korursunuz?

Yaz geldiğinde kimse evde oturmak istemez. Kışın soğuk ve yağışlı hava nedeniyle eve kapanarak geçirilen aylardan sonra, yaz ayları artık özgürleşme zamanıdır. Açık havada yapılan kahvaltılar ve yürüyüşlerin yanı sıra havuz ve deniz sefaları da yazın olmazsa olmazlarıdır. Bu açık hava aktiviteleri sırasında ise cildiniz; güneş, havuzdaki klor, deniz tuzu gibi çeşitli dış etkenlere maruz kalır. Eğer dikkat etmezseniz bu etkenler cildinizi olumsuz yönde etkiler. Bu yazımızda sıcak havalarda cildinizi nasıl koruyabileceğinize ilişkin önerilere yer vereceğiz.
Yaz aylarında cildin en büyük düşmanı, zararlı güneş ışınlarıdır. Eskiden güneş ışınlarının olumsuz etkilerini bu kadar fazla hissetmiyorduk çünkü ozon tabakası günümüzdeki kadar ince değildi ve güneşten dünyaya A ve B ultraviyole radyasyonu geliyordu. Şimdi ise deri kanseri riskini artıran C ultraviyole radyasyonu da ulaşmaya başladı. Güneşin zararlı ışınlarının etkisini en aza indirmek istiyorsanız, güneşe çıkarken mutlaka güneş kremi sürün. Beyaz tenli kişiler güneşten daha fazla etkilendikleri için en yüksek koruma faktörlü güneş kremlerini kullanmalı.
 
Hafif Bir Makyaj Tercih Edin
 
Yazın cildinize uygulayacağınız makyaj çok ağır olmamalıdır. Ağır makyaj, cildin hava almasını engeller. Eğer fondöten kullanacaksınız yaz için özel üretilmiş su bazlı fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu makyaj malzemesini ince bir kat halinde uygulayın, böylelikle fondöten sıcak havanın etkisiyle yüzünden akmaz. Fondöten kullanırken en fazla karşılaşılan sorunlardan biri, kıyafetlerin lekelenmesidir. Bluz ve eşarptan fondöten lekesi nasıl çıkar önerileri size bu konuda yardımcı olabilir.
 
Cildinizi Nemli Tutun
 
Yazın cilt daha fazla kuruduğu için nemlendirici sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Her cildin ihtiyacı farklıdır; kuru ciltler daha yoğun nem isterken, yağlı cilt için kullanılacak kremler daha hafif bazlıdır. Yazın sıcak suyla duş almak cildinizi daha fazla kurutur, bu nedenle suyun sıcaklığını ılık tutmaya çalışın.
Havuz ve Deniz Suyu Etkisi
 
Sıcak havalarda havuzda serinlemek isteyenlerin dikkat etmesi gereken birkaç nokta var. Havuza girmeden önce duş almak, havuz suyunun cildiniz tarafından daha az emilmesini sağlar. Bu da cildinizin, havuzda bulunan kimyasallarla daha az temas etmesi anlamına gelir. Havuzdaki klor, saçlarınızı da fazlasıyla etkileyeceği için bone takmayı tercih edebilirsiniz. Deniz suyu ise havuz gibi kimyasal maddeler içermez ancak denizden çıktıktan sonra durulanmadan güneşlenmeniz, cilt kuruluğuna neden olur ve cilt lekelenmelerine de davetiye çıkarır.
 
Günlük Su Tüketiminizi Artırın
 
Su içmek, cildinizin sağlığı için olmazsa olmaz. Özellikle yaz aylarında su tüketiminizi artırarak cildinizin kurumasını engelleyebilirsiniz. Dışarıdan vitamin takviyesi alarak da cildinizi destekleyebilirsiniz. Güneş, A ve C vitaminlerini emdiği için bu vitaminleri almayı tercih edin. A vitaminini doğal olarak süt, maydanoz, karpuz, bezelye, kavun ve kırmızı biberden alabilirsiniz. C vitamini ise çilek, limon, kuşkonmaz, domates ve ahududunda bulunur.

Alkol cildinizde nem kaybına neden olacağı için minimumda tüketmeye dikkat edin.
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.