Yaz Aylarına Özel 4 Kural 7 Besin

Yaz mevsimini sevenlerden misiniz? Güneş ve sıcakla aranız nasıl? Bu aylarda bedenin nelere ihtiyaç duyduğuna dair bilginiz var mı? Bu sorular ilginizi çekti ise yaza özel dört kuraldan ve çok önemli yedi besinden biraz bahsedelim.

Hepinizin bildiği gibi geçtiğimiz günlerde son yetmiş yılın en sıcak günlerini geçirdik. Acaba bedenimiz yaz mevsiminden, dünyadaki güneşe olan açımızdan, yükselen sıcaklıktan nasıl etkilenir ve en çok neleri önemser biliyor muyuz? Mevsim dönümü diye evrensel bir gerçek var. Bu ritmik döngü sistemi uzayda olduğu gibi aslında toprakta, hayvan ve bitki aleminde ve biz canlıların bedenin de gerçekleşiyor. Bedenimiz döngüsünü yaşarken her mevsimden farklı etkiler ve etkileşimler alıyor. Eğer her mevsimin gerektirdiği ihtiyaçları karşılarsak, mevsiminde doğal  sebze ve meyveler ile beslenirsek doğru adımları atmış oluruz.
Yaz aylarını yaşayan bedeniniz için  bilmeniz gereken dört kural:
 
✓ Su kuralı
✓ İyon dengesi
✓ Güneş ışınları kullanımı
✓ Mevsim döngüsüne uygun besin seçimi

Su Kuralı 
 
İçmemiz gereken su çeşidi ve kişiye özel miktarını iyi bilmek lazım. Tüketmeniz gereken su hakkını, eğer bazal metabolik hızınızı biliyorsanız; metabolik hızınıza ilave 1000 ml olarak basitçe belirleyebilirsiniz. Ya da ideal ağırlığınızı 25 ile çarpıp 1000 ile toplayarak da içmeniz gereken su miktarını ml cinsinden bulabilirsiniz. Su düzeni kuralına gelince,;uyanık olduğunuz saat başına bir bardak su kuralıyla ya da öğünden önce iki bardak öğün sonrası bir bardak, ikindi ve gece yatarken birer bardak şekliyle dağılımlı olarak da su içebilirsiniz. PH değeri yüksek olan suları 7,5 ve üzerini tavsiye ederim.
 
İyon Dengesi
 
Aşırı su, aşırı tuz, aşırı potasyum, hepsi de özelikle yaz aylarında dikkat edilmesi gereken konulardır. Yaz aylarında  osmolar iyon dengemizi ayarlayamaz isek hiper veya hipotansiyon, taşikardi veya bradikardi, bayılma veya kusma gibi risklerle karşılaşabiliriz. 'Kişiye özel' yeteri kadar su içmeliyiz. Tuz tüketmemeliyiz. Eğer hipotansif isek tuz ilaveli domates suyu ya da ayran içmeliyiz. Yaz aylarında sağlığımız için günde iki porsiyon potasyumdan zengin kayısı, karpuz, kavun, şeftali gibi meyvelerden tüketmeliyiz.
Güneş Işınları
 
Yapılan birçok bilimsel araştırma bizlere gösterdi ki güneşten yeterli yararlanmayan insanlarda D vitamini eksikliği ve bu eksikliğin yarattığı hastalıklar olan başta osteopeni ve osteoporoz, immün sistemde yetersizlik, kanser  gibi hastalık risklerinde artış oldu. D vitaminini hayvansal gıdalardan almanın çok doğru olmadığını bilmeli, güneşin dik geldiği saatlerde 20-40 dakika kadar güneşlenmeli, UVB ışını alıp sonra da zararlı olan UVA ışınlarından korunmalıyız.
 
Mevsim Döngüsüne Uygun Besin Seçimi

Yaz ayları boyunca önemsememiz gereken unsurların başında; cilt ve deri sağlığımız, kansere karşı savunma gücümüz, kalp ve damarlarımızın sağlığı gelir. Bu sebeple besin seçimimiz de önceliğimiz salatalık, domates, kayısı, kiraz, semizotu, börülce ve balık olmalı. Peki neden derseniz... Salatalık A, C, E ve K vitaminleri açısından zengindir. Bunun yanında protein, diyet lifleri, folat, niasin, pridoksin, riboflavin, tiamin, sodyum ve potasyum içermektedir. Ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor gibi sağlık açısından çok önemli mineraller içermektedir.
 
Domates içerdiği güçlü antioksidan olan likopen ve aynı zamanda yüksek oranda C vitamini, beta karoten ve E vitamini sayesinde yaz ayları boyunca kalp ve damar sağlığını korumak, kemikleri desteklemek ve kanseri önlemek için bolca tüketilmelidir.
 
Kayısı A, C, E ve K vitaminleri, fosfor, potasyum ve magnezyum içerir. Lif bakımından zengindir, önce cildiniz ve deri sağlığınız sonrada kalp sağlığınız için yaz aylarında her gün yemelisiniz.
Kirazın faydaları arasında öne çıkan nokta, meyvenin antioksidan bakımından zengin olması ve bu sayede derimizi ve pek çok organı hücre hasarına karşı korumasıdır. Buna ek olarak tam bir vitamin ve mineral deposu olan kiraz C, A, K vitaminleri ile fosfor, demir ve kalsiyum gibi önemli mineraller bakımından da çok iyi bir kaynak olup yaz aylarında tansiyonunuz, kalp sağlığınız ve kansere karsı korunma gücünüz için tüketilmelidir.
 
Semizotu başta C ve A vitamini olmak üzere niasin, riboflavin, folat, B6 vitamini içeriyor. Aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez mineralleri bakımından oldukça zengin bir sebze olan semizotu omega 3 de içeriyor. Yaz aylarında bolca yenmesi gereken en değerli besinlerden birisidir.
 
Börülce içerdiği protein, vitamin, demir, çinko, potasyum ve manganez minerali sayesinde kötü kolestrolü azaltır, yüksek tansiyon ile şekere faydalı olup, kanseri önleyici özellik taşır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaz aylarının en değerli sebzelerindendir.
 
Balık omega 3 deposu, proteinden zengin, fosfor, iyot ve pek çok vitamini barındıran sindirimi kolay, cilt ve kalp sağlığı acısından kıymetli, beyin hastalıkları ve kansere karşı da önleyici çok değerli bir besindir ve yaz boyunca en az haftada iki gün yemekte fayda vardır.
Bu yaz sağlıklı olmak, yaz aylarının beraberinde getirdiği her türlü sağlık riskinden korunmak isterseniz dört kural ve yedi besini yaşamınıza yerleştirmelisiniz.
 
Görseller:
  1. http://bit.ly/2ubuYsd
  2. http://bit.ly/2hf8xRB
  3. http://bit.ly/2vX93Hj
  4. http://bit.ly/2vdPah7

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.