Yazın Spor Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Spor yapmak hayatını pozitif yönde değiştirmek isteyenlerin öncelikli olarak tercih ettiği  yöntemlerden biridir. Kimi kilo vermek, kimi daha güzel bir vücuda sahip olmak, kimi de sağlığa faydaları nedeniyle spora başlar. Fakat amaç ne olursa olsun spor yaparken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Özellikle de yaz aylarında spor yaparken ekstra özen göstermeniz gereken detaylar bulunur.
 
Spor Yaparken Bol Sıvı Tüketin

Yazın hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte vücudun sıvı tüketimi ve ihtiyacı da artar. Özellikle spor yaparken daha çok terleyeceğiniz için sıvı kaybı fazla olur. Sıvı kaybı esnasında vücut önemli vitamin ve mineralleri de kaybeder. Bunu dengelemek için bol bol sıvı tükettiğinizden emin olun. Antrenman esnasında belirli aralıklarla su içmeye özen gösterin. İçeceğiniz su, ne çok soğuk ne de sıcak olmalıdır. Enerji içeceklerini tercih edenler aşırıya kaçmadan bir şişe kadar tüketebilir. Yazın spor yaparken meyveli soda da tüketebilirsiniz.
Açık Alanda mı, Kapalı Alanda mı Spor Yapmalısınız?

Havanın çok sıcak olduğu gündüz saatlerinde açık alanda spor yapmaktan kaçının; doğrudan güneş ışığına maruz kalmak sağlığınız için iyi değildir. Eğer erken kalkabiliyorsanız daha serin saatlerde, hava çok ısınmadan spor yapabilirsiniz. Açık alanda spor yapacaksanız akşam saatlerini de bekleyebilirsiniz. Akşamüstü bisiklete binebilir, arkadaşlarınızla basketbol ya da voleybol oynayabilirsiniz. Elbette açık havada spor yapmak bazı lekelerin oluşma riskini de beraberinde getirir. Örneğin bisiklete bindiğinizde bisikletin zincirinden üzerinize gres yağı bulaşabilir. Böyle bir durumda gres yağı lekesi nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız bu sayfada bulunan yöntemlere göz atabilirsiniz. Kapalı alanlarda spor yapmayı tercih edecekseniz mekanın yeterince serin olduğunu ve size zorlamayacak bir sıcaklıkta olup olmadığını kontrol edin.
Vücudunuzu Dinleyin

Kendinizi belirli bir süre spor yapacağım diye zorlamayın. Örneğin o gün için hedefiniz 1 saat spor yapmaksa ama bu süreyi tamamlayacak gücü ve motivasyonu hissetmiyorsanız antrenman yapmayın bırakın. Vücudunuzu dinleyin ve temponuzu yavaş yavaş artırın.
 
Beslenmenize Dikkat Edin

Yazın daha çok terlediğimiz için vücudumuzda daha fazla vitamin ve mineral kaybı meydana gelir. Buna spor esnasında terlemeyi de eklersek, kaybettiğiniz bu vitamin ve mineralleri yerine koymak için beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikle sıvı tüketiminizi artırın. Özellikle vücut geliştirenler çok karbonhidrat tüketir, yaz aylarında ise bu diyeti değiştirmek gerekebilir. Yazın beslenmede karbonhidratı azaltıp, sağlıklı yağ ve sebze tüketimini artırmanız önerilir. Izgara tavuk göğsü ve biraz zeytinyağı gezdirilmiş salata ideal bir öğün olacaktır.
Duş Sıcaklığı Önemli

Yazın antrenmandan sonra sıcak suyla duş almamaya özen gösterin. Çünkü sıcak, kasları gevşetir, bu durum da bitkin hissetmenize neden olur. Bu nedenle ılık ya da soğuk suyla duş almayı tercih edin. Yazın saunaya girmekten de mümkün olduğunca kaçının.
 
Görseller:
Arşiv
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.