Topraksız Tarım Akan Su Kültürü (NFT Hydroponic Systems) Yatay Sistemler

Değerli okurlar; topraksız tarım daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi oldukça hassas bir üretim modelidir. Bu üretim modeli farklı kollara yani çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlardan en çok bilineni ise yatay borularla yapılan akan su kültürüdür. Dünyanın tarım yapılan ve tarımda gelişmiş olan birçok ülkesinde topraksız tarım yapılmaktadır. Bu yazımda sizlere ülkemiz ve Balkan ülkelerindeki topraksız tarım sistemlerinden, yatay olarak akan su kültürü ile yapılan topraksız tarım sisteminden bahsedeceğim. 
 
Topraksız tarım geleceğin tarımıdır. Bu cümleyi çok sık kullanıyorum ve bilinçli girişimcilerin öncelikle bunu bilmesini istiyorum. Ülkemiz için daha çok yabancı olsa da özellikle araştırma yapan ve konvansiyonel tarım dışında endüstriyel tarım yapmak isteyen yatırımcıların karşısına topraksız tarım yetiştiricilik modeli çıkmaktadır. Ülkemizde her geçen gün tarım toprakları yok edilmekte ya/yada verimlilik açısından değer kaybetmekte, topraksız tarıma ilgi ve üretim tesisi kurulumları da gün geçtikçe artmaktadır. Tabii ki topraksız tarımın kendi avantajları da göz önünde bulundurulduğunda kesinlikle yapılmaması gereken bir durum ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber kullanılmayan tarım topraklarında da, hatta daha da ileriye gidersek bir çok apartman ve plazanın güneş gören çatı kısımlarında bile uygulanabilecek bir sistemdir. 

Balkan ülkelerinden Makedonya tarımsal faaliyetlerin oldukça geride olduğu ancak birçok tarımsal ürünün yetiştirilebilmesi için uygun iklim şartlarının olması tarım anlamında geri kalmışlığın düzeltilmesi gerektiğini ve geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. En soki seyahatimde Makedonya'da dikkatimi çeken ürünlerden birisi çilek üretimiydi. Evet Makedonya'da oldukça fazla çilek üretimi yapılmakta ancak konvansiyonel, yani atalarımızdan kalma yöntemlerle tarım yapmaktalar. Bu nedenle çok iyi verimler alınamamakla beraber ekim yapılan tarlaları da yarayışlı kullanamamaktalar. Tarımsal üretim anlamında geriden gelen ülkeler için topraksız tarım kesinlikle olmazsa olmazlardan olan bir sistemdir. Belki kurulum maliyetleri bir miktar yüksek olabilir ancak üretim verimliliği, sürekliliği, temizliği ve kalite yönünden yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda aslında yüksek maliyetler kısa bir süre sonra kendisini karşılar ve kar etme yolunda ilerleme sağlayacaktır. Bu nedenle topraksız tarımı sadece ülkemiz için değil ticari faaliyetler gerçekleştirebileceğimiz komşu Balkan ülkeleri için de gözden geçirmekte fayda var.

Ülkemiz için yatay katlı sistemler hızla gelişmeye ve hızla kurulumları devam etmektedir. Tabii ki sürekli geliştirerek devam etmekteyiz. Tarım alanında gelişmiş olan ülkeler senelerdir topraksız tarım üretimlerini yaptıklarından epey bir ileri teknoloji kullanmalarına rağmen biz çok geç başlamış olsak da epey bir ilerleme kaydederek kısa bir süre içerisinde aynı seviyeye gelme ve hatta çalışmalarımızla daha da ileri düzeye geçme hedefindeyiz.

Yatay sistemlerde (NFT Hydroponic systems) en çok rağbet gören ürünler başlıca marul ve çilek olmaktadır. Bu gerek benim yayınlarımdan gerekse kurulan yerlerden dolayı olsa gerek, çoğu zaman bu ürünler üzerinden istek gelmektedir. Ancak daha farklı ürün sınıflarını da yetiştirmek mümkündür topraksız tarımda. Tabii ki her istediğimiz ürünü yatay katlı sistemlerde üretemeyiz ancak üretmek istediğimiz ürünlere göre şekillendirip proje üzerinde değişiklikler ve sistem farklılıklar yaratabiliriz. Tarımsal üretimi sadece ticari faaliyet ve para kazanma gözüyle bakarsak yanlış yapma riskimiz her zaman artacaktır. Ben bir ziraat mühendisi ve topraksız tarım konusunda uzmanlaşmış birisi olarak tarımsal üretimlerin hangisi olursa olsun en başta temiz ve kaliteli bir üretim olması konusuna önem verir ve sonrasında ticari boyutuna bakarım. Ki zaten üretiminiz kaliteli ve verimliyse ister istemez ticarette öncelikli olacaksınızdır buna emin olabilirsiniz.

Göbek marul (iceberg) en çok yetiştirilmek istenen çeşitlerden birisi aslında ancak ülkemizde yatay sistemlerde iceberg üretimi yapabilen ben maalesef pek fazla göremiyorum. Bunun nedenleri en baştan fideden başlamakta. Iceberg üretmek isteyenler için alınan fidenin kalitesinden, kullanılan gübre solüsyonuna kadar çok hassas bir dönem sizleri bekliyor olacaktır. "Yetişmiyor mu?" diye soran okurlarımız için cevabımız hayır, tabii ki de yetişmekte ancak doğru topraksız tarım solüsyon gübresi, doğru fide seçimi ve doğru havalanma gibi birçok etmeni bir arada profesyonel yardım alarak yetiştirilebilir. Örnek, topraksız tarım iceberg yetiştiriciliği yapılan danışmanlığını ve gübre solüsyonu desteği sağladığım tesisin fotoğrafları paylaşacağım.
Süre, tabiî ki süre topraksız tarımda en büyük avantajımız. Iceberg marul tarlada açık alanlarda 90 ile 110 gün arasında yetişip hasada gelmekte. Ancak topraksız tarım su kültüründe 65 ile 75 gün içerisinde yetiştiricilik yapmak mümkün olmaktadır. Bir de toprakla temasımız olmadığından temizliğini ve ilaçlamak gerekmediğini düşününce insanın yeme de yanında yat diyesi geliyor.

Evet değerli okurlar, topraksız tarım yatay su kültürü, yazımın başında da söylediğim gibi çok hassas bir konudur ve tecrübelere dayalı, pratiğe dayalı olarak tesislerin doğru kurulması gerekmektedir. Teoride birçok şey basit ve kolayca yapılabilir olabilir ancak pratikte oldukça zorluklarla karşılaşılabilir. Bu nedenle profesyonel yardım almayı kesinlikle unutmayın.

Bir sonraki yazımda topraksız tarımın daha ince detaylarına girerek suyun akma şekilleri ve daha ürün odaklı olarak yazımı yazarak sizlerle buluşturacağım. Şimdilik herkese selamlar, bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. 
 
TOPRAKSIZ TARIM İLE İLİGİLİ OKUNMASI GEREKLİ MAKALELER
 
 
Görseller:
Yazara aittir.
 
TOPRAKSIZ TARIM İLE İLİGİLİ OKUNMASI GEREKLİ MAKALELER

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Gökhan onuk - 30.04.2020 23:07
Topraksız tarımda çilek yetiştirmek için dönüm başına sera maliyeti nedir ve 4 dönümlük bir arazim var böyle bir alan için gerekli su miktarı senelik ne kadardir
Özlem Emirler Özsan - 08.08.2017 08:51
Üçüncü paragraf ikinci cümle ikinci kelime "son"