Topraksız Tarım Yatay Su Kültüründe Marul Yetiştiriciliği

Topraksız tarım daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi bir çok çeşit ve metotla yapılabilen, ayrıca geliştirilebilen bir bitkisel ürün yetiştirme sistemidir. Yeniden topraksız tarımı tanımlayacak olursam, yalnızca su içerisinde yada toprak yerine kullanılabilen materyallerle (cocopeat, kaya yünü,  vs.) bitkisel üretim yapılan ve bitki için gerekli olan tüm elementleri kontrollü olarak verebildiğimiz sisteme topraksız tarım diyebiliriz. Tabi topraksız tarım sistemlerini, katı veya su sistemleri olmak üzere ayırarak, farklı sistemlerden bahsetmek mümkündür.

Yatay Katlı Sistem Marul

Yatay sistemler kendi içerisinde ayrılmaktadır. Bunlardan en çok ülkemizde yatay katlı sistemler kullanılarak tesisler kurulmakta ve bunun nedeni ise birim alandan en fazla ürünü sağlıklı yetiştirecek miktarda alabilmemizdir. Örnek olarak; 1 dekarlık bir alanda katlı yatay sistemlerde 20 bin adetlikte tesis kurulabilir, 45 bin adetlik bir tesis de kurulabilinmektedir. Bunun nedeni seranın yüksekliği ve yatay sistemi kuracak olan bizlerin tesisi en baştan sera kurulumu aşamasında proje halinde en iyi güneşlenme, hava dolaşımı ve sıklık olarak hesaplayıp dizayn ederek kapasiteyi en iyi düzeyde tutmamız olmaktadır.

Unutmayalım, topraksız tarımda en önemli faktörler havalanma, ışık ve gübrelemedir (solüsyon). Tabii ki ince detaylara girildiğinde topraksız tarım çok ciddi bir iş, bunu kesinlikle unutmayalım.

Neden Topraksız Tarım Yapılmalı?

Değerli okurlar, topraksız tarımdaki amaç yetiştiriciliği yapılan ürünlerin en başta daha sağlıklı, daha homojen, toprakta yetiştirmeye göre daha erkencilik ve verim yüksekliktir. Tarım alanında gelişmiş olan ülkelere bir göz gezdirirseniz şayet, göreceksiniz ki üretimleri büyük oranda topraksız tarımla olmakta. Neden verimsiz arazilerimizi ve kullanılmayan yetiştiricilik için uygun olmayan ortamları tekrar ürün yetiştirmeye uygun hale getirmeyelim ki? Hem de toprakla hiç temasımız olmadan.

Yatay Sistemlerde Yapılan Yanlışlar

Topraksız tarım ciddi bir bilgi, tecrübe ve emek gerektiren bir iştir. Öncelikle nereden başlayacağımızı kesinlikle bilmemiz gerekir. Tecrübelerime dayanarak söylemek isterim ki en çok yapılan başlıca yanlış sera kurulumunda olmaktadır. Seranın topraksız tarıma uygun kurulmaması halinde marul üretiminde gecikmeler hemen kendisini gösterecektir. Tabii, yanlış kurulum yapılan serada ortam nem değerleri ayarlanması da sıkıntıya gireceğinden marul hastalıkları da kendisini göstermeye başlayacaktır. Sonrasında sistem kurulumunda ise çıkabilen sorunlardan biri de çok sık bir üretim yapılması arzusu ile marullar istediği rahatlığı bulamamaktan boğulur ve havasız kalabilirler. Bu nedenle çok ürün sığdırmak için uğraşırken elimizdeki tüm üründen olabiliriz. Işık alınması marulda oldukça önemlidir. Sistem öyle dizayn edilmelidir ki tüm marullar aynı şekilde ışıklanmalı ve sera içerisinde her yer havalanmalıdır. Unutmayın ki sıcak hava yukarıya doğru çıkmaktadır. Seranızın üstten havalandırmalı olması topraksız tarımda en ideal sera havalandırma şeklidir.

Optimum koşullarda kıvırcık marullar ortalama 55 gün gibi bir sürede yetişmesini tamamlar ve hasat olmaya hazır hale gelmektedir. Uygun ışık, havalanma, nem değerleri, sıcaklık ve doğru solüsyon ile üretimde çok iyi sonuçlar alınacaktır.

Evet değerli okurlar! Topraksız tarımdaki yazılarıma elimden geldiğince her sayıda anlatmaya özen göstereceğim. Bir sonraki topraksız tarım yazımda görüşmek üzere.
 
 
Görseller:
Yazara aittir.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Ali can - 28.03.2020 07:22
Merhabalar ben amatör olarak hobi amaçlı 20 delikli bir sistem yaptım Marul yetiştiriciligi yapmak istiyorum fakat bazı bilgiler eksik sormak istediğin Sistemin içinde 15 lt su dolaşmakta bu su ne zaman degiştirilmeli yada degiştirilmeli ihtiyacı yokmu dur 4. Gün ph degeri çok çabuk yükseliyor ne yapmam gerekir 6.5 ph düşürdüğüm değeri 15 dk sonra 7 nin üzerine çıkıyor
salih bozkurt - 12.03.2020 13:34
Ramis iyi günler. Mersin de yaklaşım 5 dönüm arazim var topraksız tarımla marul veya çilek üretmek istiyorum sera maliyeti yaklaşık ne kadardır. VEyada sizin önerebileceğiniz bir ürün var mı. Bilgi için şimdiden teşekkür ederim. Salih Bozkurt : 533- 692 77 33
Erhan Kaya - 25.02.2019 15:58
Merhabalar; Topraksız tarımla ilgileniyorum.Uzun zamandır araştırma yapıyorum fakat su kültürleri ve şartlandırması hakkında bilgiye birtürlü ulaşamadım.ıceberg (göbek marul)yetiştirmek istiyorum.Yardımcı oabilir misiniz? Teşekkürler.
Ramis Özgen AKIN - 12.12.2017 01:28
Merhabalar. ozgenakin123@gmail.com mail adresinden ve 0216 706 17 28 numarasindan ulasabilirsiniz.
Engin TUNC - 11.12.2017 13:52
Maliyet hakkında da bilgi verilirse. Ben bu işi yapmayı düşünüyorum.
MEHMET URUK - 02.06.2017 09:03
ÇOK GÜZEL.VERİMSİZ VE KÜÇÜK ARAZİLER İÇİN ÇOK İYİ BİR İŞ.ANCA MALİYET VE VERİMLİLİK HAKKINDA DA BİLGİLENDİRMELERDE OLMALI Kİ BİLGİ SADECE BİZDE KALMASIN,YUGULAYABİLECEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE BİZLERDE AKTARABİLELİM VE TEŞVİK EDELİM.