Zeytin Sütü Yoktur, Zeytin Ağaçtır, İnek Değil

Türk gıda kodeksine göre zeytinyağının sınıflandırmasında yeri yoktur. Olmayacaktır. Olmamalıdır. Piyasada var olan zeytin sütü diye satılan ürün ticari zekanın bir ürünüdür. Zeytinyağını başka bir şeymiş gibi anlatıp satmaktır. Tüketici bilmediği için kandırılmaktadır. Peki doğrusu eğrisi nedir?

Zeytin sütü diye anlatılan taş kırma – sulu baskı sistemlerde bulunan zeytin hamurunun beklediği teknenin üzerinde biriken zeytinyağına zeytin sütü diye tarif ediyorlar. Peki kaç kilogram hamurdan kaç kilogram zeytinyağı çıkar. Aşağı yukarı 1 tonluk hamurdan en fazla 4 – 5 kilogram zeytin sütü dedikleri hamurun üzerinde biriken yağ çıkar. Bu yağın içerisinde karasu ve posa da mevcuttur. Hemen tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde bekledikçe posa tadı hakim olur. Ayrıca içerisinde yoğun bir şekilde klorofil barındırdığı için ışıkla temas halinde klorofiller parçalanır ve oksidasyon olur. Sıcak sıcak bir şişeye konduğunda ise bazen ekşime yapar. Ancak siz taze ekmeğinizi alır gider bu fabrikalarda sabah kahvaltınızı bununla yaparsanız çok faydasını görürsünüz. Doğrudur daha henüz kırma işleminin dışında başka bir işlemden geçmemiştir. Ancak siz bu tip bir zeytinyağını satın almıyorsunuz.

Peki ne kadar üretilir?

1 ton zeytinden 5 kilogram hesabıyla yola çıkalım...
10 ton zeytinden 50 kilogram
100 ton zeytinden 500 kilogram

Taş kırma sulu baskılar günlük kaç ton işlerler?

Günlük 20 ton seviyelerinde işlerler. Yani 20 tondan 100 kilogram zeytin çıkarırlar.
Yılda 60 gün çalıştıklarını hesaplarsanız 6000 kilogram ürün elde edersiniz.

Peki satılan zeytin sütü ne kadar? Kaçak zeytinyağının hesabı olur mu? Peki zeytin sütü diye satılan zeytinyağları nedir?
 
Bazıları normal kontinü, bazıları sulu baskı taş kırma sistemlerin zeytinyağı. Yani satıcının vicdanına göre değişmektedir.
En tuhaf sorulardan bir tanesi “siz üniversite olarak zeytin sütü üretebiliyor musunuz?” yani demek istiyor ki tüketicimiz, sizde bu kadar kaliteli zeytinyağı var mı? Algıya bakar mısınız? Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı. Cep telefonunu 9 ayda değiştiren bir toplum zeytinyağı üretim sisteminde M.Ö. 5000 yılından kalma sistemi tercih ediyor. Kullandığı otomobilde 6 cd çalar isteyenler, evinde son teknoloji ev aletlerini kullananlar otantik adı var diye “zeytin sütünü” tercih ediyorlar. Zeytin inek değildir, sağamazsınız. Lütfen kendinizi sağdırmayınız.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

mucahit kivrak - 12.09.2019 19:18
öyle de değil. çünkü taşa girmeden taş yıkanmış mı? zeytin kaç saat beklemiş? taşın kırdığı zeyinin polifenolü uçmaya başlar. taş kaç dakika dönecek? sonrasına girmeye gerek yok. zaten kaybedilen kaybedildi.
Can koyuncu - 08.09.2019 23:38
Yazilanlardan anlamamiz beklenen si midir? “tas kirma surecinde ilk olusan zeytinyagi yulsek polifenol icerigi nedeniyle saglik bilesenleri bakimindan dikkate deger ozelliklere sahip olabilir, ama devam eden islem surecinde gecen zaman, yag cikarmak icin varsa kullanilan su bu bilesenlerin yag icinde kalabilen kismini azaltabilir”