Çocuk Gözüyle Tarım

“Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Türkiye Cumhuriyetini kurarken geleceğimiz çocuklarımıza verdiği en güzel hediye, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıdır. Benim çocukluğumda yaşadığım o muhteşem 23 Nisanlardan aklımda kalan o heyecanı yaşayamayan günümüz çocuklarına da armağan olması dileğimle, oğluma da bir 23 Nisan sürprizi yapmak için kolları sıvadım. Oğlumun sınıf öğretmeni Sayın Yeliz BAHAR’ın da destekleri ile  Sayın Emre KEYKUBAT’ a bu yazıyı yazdırdık :)
 
Sevgili Emre’min bu yazıyı yazmasında desteklerini esirgemeyen İzmir Özel Karşıyaka Bilim Doğa Okulundaki sınıf öğretmenimiz sevgili Yeliz BAHAR’a ve İzmir Özel Karşıyaka Bilim Doğa Okulumuza çok teşekkür ederiz.
Emre KEYKUBAT & Yeliz BAHAR
 
ÇOCUK GÖZÜYLE TARIM
 
Bir gün babam bana “Tarım ve Çocuk” konulu bir yazı yazmamı söylediğinde babama ufo görmüş köylü gibi baktığımı hemen söyleyeyim. Ben yahu ben; tarım ve doğa ile ilgili yazı yazacakmışım, bu yetmezmiş gibi üstüne bir de öğretmenimin olaya dahil olması (Yeliz Bahar) olayı benim yaşımda birinin hiç de istemediği  bir duruma soktu.
 
Ayrıca anlamadıkları şey şuydu: 21. YY’ın tam da ortasına doğmuş bizlerin ilgi alanına giren teknoloji bizi toprak, tarım gibi kavramlardan uzaklaştırıyordu. Baktığımız her yerde binalar, dinleneceğimiz AVM’ler vardı ve tablet kadar da eğlenceli bir konu değildi. İş başa düşmüştü bir kere o yazı yazılacaktı :)
 
Sonra biraz düşündüğümde, malum teknoloji çocuğuyum, aklıma oynadığım bir oyun geldi. Eminim oyunu birçoğunuz biliyorsunuzdur. Oyunun adı ”Simcity”.
 
Tarımla ilgili birçok şeyi sanal ortamda bu oyunda gerçekleştirebiliyordum. Ürünler yetiştiriyordum, bu ürünleri süper paralara satabiliyordum. O zaman tarımla ilgili şu an bildiğim en iyi şey “para kazanmaktı” İyi işti doğrusu. :) Fakat olay bu kadar basit değildi. Bu işin gerçeğini bizzat gidip dokunup kendi gözlerimle görmeliydim. Babama; madem yazı yazmamı istiyorsun beni bir tarlaya ya da bir bahçeye götürmelisin, oradaki her şeyi görmeliyim dedim. Babam da kabul etti. Ve işte araştırmacı yazar Emre sahalara inmişti.
 
Babam beni binlerce üzümün bulunduğu bir üzüm bağına getirdi. Ancak üzüm bağı kupkuruydu. Etrafta cadı saçına benzeyen dallar toprağa uzanıyordu. Bu kupkuru cadı saçlarından üzümün nasıl çıkacağını merak ettim. Bağdaki çiftçilerle sohbet ettim. Ama ağabeylerde çok ilginçti. Birinin kafasındaki şapkasının önü iyice aşağıya inmişti. Boynundaki şalı döndürmüştü de döndürmüştü. Ellerindeki eldivenle kocaman bir makası tutuyordu. Ayağındaki çizmelerin neredeyse içine girecektim. Neden böyle giyindiğini sordum. O da bu cadıyı prensese çevirmek için dedi ve başladılar önümde bir bir dalları kesmeye. Ben de boş durur muyum, bir makasta ben elime alarak onlara elimden geldiğince yardımcı oldum.
Bu bağlar ilkbaharda çiçek açacakmış! Sonra üzüm oluşurmuş. Yazın da o üzümleri kesip tekrar dalları budarlarmış. Kışın kuru geçermiş ve ilkbaharda tekrar çiçekler açmaya başlarmış. Döngü buymuş. Üzümler yıllarca yaşadığı ve bir kuruyup bir canlandığı için de çiftçiler üzüme ölümsüz bitki derlermiş. Bunları öğrendikten sonra, onlardan yaz için yapılacak hasada gelmek için de sözü kopardım.  :)
Eve giderken kafamda, cadı saçlı bağların üstünde hayal ettiğim bir sürü üzüm tanesi dönüp duruyordu.
Bu çok heyecan verici bir deneyim olmuştu. Sanırım bilgisayarlara ayırdığım zaman kadar bağlara da, doğaya da zaman ayırmalıydım.
Ben denedim! Bence siz de kendi çocuklarınızı, babamın beni götürdüğü gibi sık sık doğaya götürmelisiniz!
Benim gibi bir tablet canavarı bile doğaya gitmekten, üzüm budamaktan nasıl delice keyif aldıysa arkadaşlarım da bundan çok keyif alacaktır.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Aynur Kuşlu - 02.05.2017 21:23
Canımın içi seni kutluyor,seninle gurur duyuyor,basarilarinin devamini diliyorum.Seni çok seviyorum,yönlendirenleri de tebrik ediyorum.
erol akar - 30.04.2017 22:24
Emre'cim umudumuz sizlersiniz ona göre.
Meryem Fidan - 28.04.2017 05:53
Emrecim Maşallah.Çocukların topraktan güzelim bu sanat eserlerinden kopmasının en büyük suçulsu biz ebeveynlerin sanırım.Hayat planımızda pikniklerden başka zaman ayırmıyoruz.Çok başarılı bir yazıydı.Doğal ve akıcı.Tebrik ediyorum seni ve bu güzel fikri için anneni.
Aslı Albayrak - 26.04.2017 11:54
Tebrik ederim Emre, seni de aileni de. Bu muhteşem bir deneyim. İçinde olmasan, yaşamasan bu bilinç düzeyine ulaşman kolay olmazdı. Toprağa olan merakının tutkuya, yazıya olan yeteneğinin de sürekliliğe dönüşmesini dilerim. Sevgiler...
Pelin Omuroğlu Balcıoğlu - 25.04.2017 20:05
Emre'cim harika bir yazı olmuş, yüreğine sağlık. Son derece akıcı ve samimi duygularını ne güzel dökmüşsün cümlelere
argun şahin - 25.04.2017 19:35
bana ilham veren bir yazı olmuş. Tarım alanında çocuklarla nasıl bir proje yapabilirim diye düşünürken karşıma böyle bir yazı çıktı. Çok teşekkür ederim verdiğin ilham için.
pinar nacak - 25.04.2017 16:41
İzmir Ticaret Borsası olarak bizler de aylardır Toprak ve Çocuk projesi için çalışıyoruz, amacımız çocuklarda doğa, toprak, tarım sevgisini artırmak, çocuklarımızı doğaya, toprağa döndürmek, Sevgili Emre gibi çocuklar bize umut veriyor.
pinarnacak - 25.04.2017 16:38
Merhaba Emre, toprağı ve doğayı böylesine sevdiğin, ürünün ve üretimin değerini böylesine bildiğin için ve tabi böyle güzel ifade ettiğin seni tebrik ederim. İster istemez, dijital dünya çocukları hızla içine çekiyor, oysa çocukların doğaya ihtiyacı var, hayatı ve kendilerini anlamak için doğaya ihtiyaçları var.
pinar nacak - 25.04.2017 16:34
Emre Merhaba, Toprağı, doğayı seven üretimin ve ürünün kıymetini bilen bir çocuk olduğun için ve bu duyularını bu kadar güzel anlattığın için seni kutluyorum, ve Sevgili Yeliz Öğretmen size de öğrencilerinizde bu farkındalığın
Ödül Konyalı - 25.04.2017 13:02
Prensese dönüşmek emek istiyor değil mi? Tebrik ederim Emre,yazılarının devamını bekliyoruz.
SİBEL ZOBU - 25.04.2017 10:33
O kadar keyifle, gülümseyerek okudum ki...Daha güzel anlatılamazdı herhalde... Hepimizde çocuklarımızı doğaya götürme isteği ve sorumluluğu uyandırdın Emre'cim. Tebrik ediyorum seni...
selda tokoglu - 24.04.2017 15:28
Küçülmüş bir adam gibi yazmışsın çok başarılı ve akıcı bir yaz olmuş ayrıca toprağa olan ilginde aynı şekilde takdir edilmeye değer bir davranış ki tablet cocuklarının malesef toprak ile pek ilgili olduğu söylenemez.Başarılarının devamını dilerim.
Aytül Alhan - 24.04.2017 14:37
Tebrik eder,daha nice güzel yazılarını okumayı temenni ederim.
Erol ebil - 24.04.2017 13:11
Emrecigim bizim bagada beklerim. Bilgi ve gozlemlerinden istifade ederiz.gozlerinden operim.
BÜLENT UÇAK - 24.04.2017 10:14
Sevgili Emre,öncelikle seni ve aileni tebrik ederim.Bence gerçek üretimin nasıl olduğunu öğretebileceğimiz bir yoldur.Bu aynı zamanda çocuklarımızı elektronik hastalıktan kurtarmanın yoludur.Sanal alemde çiftlik işletmektense gerçek tarımdan haberdar olan gençler yetiştirmek amacına en güzel hizmet etmektir.
Murat ERVİN - 24.04.2017 10:07
Emre Keykubat'ı yürekten kutluyor ve tebrik ediyorum. Yazıyı okudukça gülümserken sonuna doğru 'Yaaa gerçekten ben niye çocuğumu tarlalara, bağlara götürmüyorum' diye kendi kendime yerinmedim dersem yalan olur. Emreciğim bu yazıların mutlaka devam ettir. Özellikle takip edip, okuyacağım :)))
Erdem AK - 24.04.2017 09:15
Her canlı bir gün tarımla uğraşmanın tadını alacak, aynen Emre Keykubat gibi! Kutlarım.
Mine Pakkaner - 24.04.2017 08:37
Emre çok güzel bir yazı bu. Cadı saçlı bağ tanımına bayıldım.
BARIŞ KOCAGÖZ - 24.04.2017 08:22
Sevgili Emre , Yazını okudum. Doğa ve tarım ile ilgili deneyimlerini çok güzel aktarmışsın. Bence sınıftan birkaç arkadaşınla bu kez birlikte bir tarla gezisi yapmalısınız. Onlar da tabletin yanında üzümü,pamuğu,inciri ve tarımı görmeliler. 23 Nisan Bayramını kutluyor ve sana nice başarılar diliyorum.
sohret volkan - 23.04.2017 22:32
Çok güzel bir başlangıç doğayla teknoloji bir arada olabilir başarılarının devamını diliyoruz tebrikler sevgiler
Sedat Alp - 23.04.2017 22:10
Tebrikler Emre.
Mehmet Necati Şentürk - 23.04.2017 22:07
Aydınlık bir gelecek sizler gibi güzel yürekli gençlerle gelecek. İyi ki varsınız. Sevgiler
Serap Dikmen - 22.04.2017 23:50
Tebrik ederim Emre'ciğim
Sevtap Massie - 22.04.2017 23:18
cok masum ve icten.. tebrik ederim Emre'cigim..devamini bekleriz..
Elif Büyükgök - 22.04.2017 21:50
Çok başarılı bir yazı olmuş. Tebrik ederim Emre.
Bihter Çolak Esetlili - 22.04.2017 21:32
Muhteşem olmuş, sevgili Emre'ciğimin ve saygıdeğer öğretmeninizin ellerine sağlık...