Bizler Değerliyiz

Doktora gittiniz, rahatsızdınız ve tedavi olmanız gerekiyordu. Sağlık bu önemli tabii, paradan puldan çok daha önemli bizim için. Doktor size bazı testler verdi yaptırdınız ve sonuca göre de tedavi uygulayacak.
 
Doktora ahkam kestiniz mi?
Hayır…
İşine karıştınız mı?
Hayır…
Tedavisini eleştirdiniz mi?
Hayır…
O ilaç olmaz bu ilacı ver, dediniz mi? Peki o size tek doz verdi siz 3 doz mu aldınız, aman zehirleniverirsiniz maazallah…

Cesaret edemezdiniz değil mi? Doktora bir saygınız var, hem onun sözü kanun gibi kesindir, karizmatik mesleklerden biri, haksız mıyım?

Doktora karışmıyorsun, onu eleştirmiyorsun da neden benim işime karışıyorsun? Reçete yazdığımda verdiğim ilaç hakkında nasıl yorum yapabiliyorsun?
 
Gelelim mühendislere,
Makine, inşaat, bilgisayar, vb… Hele bir de o okullardan mezun isen, para ve kariyer oluk oluk akar, çok uluslu şirketlerde çalışırsın.

Gelelim biz ziraat mühendislerine…
Kardeşim biz mühendis değil miyiz? Biz alnımızın teri ile okumadık mı? Biz dünyanın şu andaki en önemli sorunu olan açlık konusunu çözebilecek insanlar değil miyiz? Dünyanın en önemli konusunun petrol olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kaç milyon insan açlıkla boğuşuyor hiç araştırıyor musun? Ya bir gün açlık senin kapını da çalarsa? Yaptığın o inşaatlar, havalı havalı elinde taşıdığın akıllı telefonun seni doyuracak mı?

Ey adam! Ağaç keserken, tarım arazilerinin yerine bina dikerken gelecek neslini düşünüyor musun?

Ya sen sevgili kardeşim, bu mesleği yapamayacaksan, sırf üniversite mezunu olayım diye Ziraat Fakültesi'nde okuyorsun, işini sevmiyorsun, yapmıyorsun ve nerdeyse asgari ücreti kabul bile ediyorsun, gururunun incinmesine izin veriyorsun. O zaman hiç çalışma, bu işi bırak ve ziraat mühendisi olduğunu dile getirme be kardeşim.

Adam genç ve tecrübesiz proje yöneticisi yaptığı elemanına senin iki katın maaş veriyor, adam tarım sektöründe iş yapıyor ama bütün projeleri sırtlanan, mesleğini çok seven çalışanına vereceği parayı çok görüyor. Adam tarımı “t”sini bilmiyor, tarım konusunda iş yapıyor, sırtından para kazanıyor, yaptığı yetmediği gibi mühendisine hakkı olanı vermiyor ve kendini de çok iyi biliyor. Sen Ziraat Mühendisi kardeşinin hakkını veremiyorsan tarım sektöründen uzaklaş be kardeşim, git başka işler yap.

Sen şu anda dünyada en çok kazanan firmanın Apple olduğunu mu sanıyorsun? Bayer, Monsanto ve tohum tekelini elinde tutan firmaları ne kadar tanıyorsun? Sen beton direkleri dikerken özgür adam mısır ekiyor, çiftlikte binlerce büyükbaş hayvan besliyor? Dünyanın egemen ülkesi mısır ekiyor da sen ne ile övünüyorsun be kardeşim?

Arabistan çölde tarım yapıyor, sen verimli toprağında inşaat… İsrail çöl toprakları üzerinde tohumda, tarımda süper güç oluyor; onun tohumunu kullanıyorsun, ithal edilmiş tarım ilacını atıyorsun. Siyah içeceği içmemek ile olmuyor be kardeşim.

Tarımda internet çağı diyor ama ziraat mühendisini hakir görüyor. Mühendis olmadan teknolojiyi nasıl geliştireceksin? Sadece yazılım ile olmuyor bu işler be kardeşim. Sevgili meslektaşlarıma naçizane tavsiyem, mesleğinizi sevin, yüceltin, bugün umutsuz olabilirsiniz ama yarınlar öyle olmayacak, hiç biriniz işsiz kalmayacaksınız. Tarımı kurtaracak siz ve sizin gibi tarıma gönül verenler sayesinde daha güzel yerlere geleceğiz.

Geleceğin mesleğini seçtiniz aslında… Yoksa siz geleceğin mesleğini bilgisayar teknolojilerinin olduğunu mu sanıyorsunuz veya uzay teknolojileri mi? Uzay teknolojisi derken, yaşam olan gezegenlere seyahat edebilecek makineler icat olunursa şanslısınız, şaka gibi değil mi? Bugün gelişmiş ülkelere bakın, hepsi tarımsal üretim sayesinde ayaktalar. Yani demek istediğim şu ABD ekonomisini Silikon Vadisi kurtarmıyor tek başına.

Öyleyse, dünyanın ve ülkemizin geleceği için ziraate önem verecek, onu geliştirecek ve tarıma yatırım yapacaksınız, biz Ziraat Mühendislerinin ise kıymetini bileceksiniz, yoksa bizler tarıma önem veren yerlere göçüp gideceğiz.

Biz gururla fidan yetiştireceğiz, sizler beton bina dikeceksiniz.
 
Görseller:
  1. http://bit.ly/2ny3343
  2. http://bit.ly/2odJuRs

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

levent - 03.04.2017 11:21
Elinize sağlık...