Gezgin Fuarcılıktan Dünyanın En Büyük Fuar Organizasyonuna: Biofach 2017

Gezgin fuarcılıktan bugüne... 
 
1999’dan  itibaren şubat ayında Almanya’nın Nürnberg kentinde yapılan  Biofach , organik sektöründen gelen, Hubert Rottner Defet tarafından 1990 yılında  kurulup  yaklaşık 10 yıl  gezgin fuar olarak Almanya’da yoluna devam ederek: Ludwigshafen (1990) , Mannheim (1991-1993), Weisbaden (1993-1994) ve Frankfurt’u (1995-1998) gezdikten sonra  1999’dan itibaren Nürnberg’de sabit olarak organize edilmeye başlanmıştır.  BIOFACH fuarına Wiesbaden’den beri düzenli olarak (2016 dışında) katılmaktayım. Wiesbaden'de tek bir salondan ibaret olan, hatta katılımcıların yerleri stand olarak değerlendirdiği fuarın,  özellikle Frankfurt’a geçtikten sonra nasıl hızlı geliştiğini ve Nürnberg’de yapılmaya başlandıktan sonra artık organik dünyasının uluslararası buluşma noktası olduğunu gözlemleme şansım oldu.  2001 yılında da fuar, Nürnberg Messe tarafından satın alındı.  2007’den itibaren de eşzamanlı doğal kozmetik fuarı “ Vivaness” , Biofach ile birlikte yapılmaya başlanmıştır.

Biofach fuarının ilk yıllarında önemli bir yere sahip olan “ekolojik/organik  tekstil” alanı her geçen gün azalmış ve son fuarlarda artık yer almamaya başlamıştır. Daha çok gıda ve içecek ağırlıklı olan fuarda, her yıl yeni ürünler organik dünyasına katılmaktadır.

Fuar boyunca düzenlenen seminerler, paneller, toplantılar da organik dünyasındaki gelişmelerden haberdar etmekte. Bunun yansıra konu ile ilgili politikacıların, ülkeler bazında da bir araya geldiği görüşmelerini yaptığı bir platform da olma özelliğinde.  2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği arasında yapılan eşdeğerlik anlaşması da BIOFACH sırasında duyurulmuştur.

Fuar o kadar çok gelişti ki, şu anda diğer kıtalarda da Biofach fuarları organize edilmektedir.
  • Başlıca diğer Biofach fuarları:BIOFACH AMERICA – ALL THINGS ORGANIC
  • BIOFACH AMERICA LATINA – Bio Brazil Fair
  • ORGANIC EXPO  ile birlikte  BIOFACH JAPONYA
  • INDIA ORGANIC  ile birlikte Hindistan’da BIOFACH
  • BIOFACH ÇİN
Biofach fuarındaki bu gelişme Almanya'nın fuarcılıkta ne kadar başarılı olduğunu gösteren başka bir unsur.

BIOFACH ve VIVANESS 2017'de Ziyaretçi Rekoru

BIOFACH fuarı bu yıl da 15-18 Şubat arasında Almanya’nın Nürnberg şehrinde 88 ülkeden 2526 katılımcı ile net 47428 qm alanda ve  8 salonda  gerçekleşti. BIOFACH  ile birlikte eşzamanlı yapılan, doğal kozmetik fuarı IVANESS’e ise 259 şirket katıldı.  Her yıl bir ülkenin, konuk ülke statüsünde katıldığı fuarın, bu yılki konuğu “organik geleceği yaratıyor” sloganı ile ev sahibi ülke Almanya oldu.  Fuar, 134 ülkeden yaklaşık 50 000 ziyaretçi ile daha önceki yıla göre rekor kırmış oldu.                     
                                                                                               
Ege İhracatçı Birlikleri’nden Efe Fırat’dan aldığım bilgiye göre fuara bu sene Ege İhracatçı Birlikleri’nin çatısı altında 20 şirket ve bağımsız 12 şirket katılmış. 2016'da fuar alanında Türkiye’ye 376 m2 yer ayrılmışken, 2017'de bu alan 418 m2‘ye yükselmiş. Efe bey, fuara katılan şirketleri Ekonomi Bakanlığı’nın da %50 oranında desteklediğini ifade etti.

Desteklerle ilgili daha detaylı bilgiye  Ekonomi Bakanlığı'nın web sitesinden ulaşabilinir. (http://bit.ly/2meVrpb) Fuara 'Ege İhracatçı Birlikleri' çatısı altında katılan şirketlerde, dondurulmuş gıda da artış olduğunu gözlemledim.
 
Bu arada fuarı organize eden Nürnberg Messe’nin Türkiye sorumlusu Atila Özal’ın verdiği bilgiye göre,  fuara olan ilgiden dolayı, uluslararası bölüm olan Türkiye’nin de içinde bulunduğu 4. salona ek olarak 2018’de 4A salonunu ve de Alman şirketleri içinde 8. Salon da fuar için açılacak. Organik dünyasının hangi noktaya geldiğini, gelişmeleri,  organik üretimi yapılan ürünleri, hangi ülkelerin hangi ürünlerle temsil edildiğini öğrenmek istiyorsanız, fuarı ziyaret etmek yararlı olacaktır. 
 
Ulusal düzeyde ise  İzmir’de Ekoloji fuarı yapılmaktadır.  İzmir’de  fuarın yapılmasında, organik sektöründe faaliyet gösteren bir çok şirketin de İzmir menşeli olması da rol oynamaktadır. Bu yılda,   26.04.2017 - 29.04.2017 tarihleri arasında İzmir’de yapılacak Ekoloji 2017’yi ziyaret edebilirsiniz. http://ekolojiizmir.izfas.com.tr/
 
Fuara gideceklere birkaç tüyo...                                                                           
 
Fuarın olduğu zaman diliminde Türkiye’den direk Nürnberg’e giden uçaklarda doluluk oranı oldukça artıyor uçak rezervasyonlarını önceden yapmakta yarar var.  Fuar sırasında Nürnberg’de kalacak otel bulmanız çok zor ve otel ücretleri fuar sırasında iki katına katlanmaktadır. Bu sebeple Nürnberg dışındaki banliyöler de (Erlangen, Führt gibi)  kalan da çok olmaktadır. Şehirde tren ve metro ağı çok iyi olduğundan fuara ulaşım da kolay olmaktadır. Metro (U1) fuar alanına kadar gitmektedir. Yemek için de önceden restoranlarda rezervasyon yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde, ayakta birilerinin kalkmasını beklemeniz veya aç kalmayı göze almanız gerekebilir.  Fuara katılanlar, fuardan ayrılırken bir sonraki yıl için otellerde rezervasyonlarını yaptırıyorlar. Fuarın 4 gün boyunca Nürnberg şehrinin ekonomisine de önemli katkılarda bulunduğu bir gerçek.
Görseller:
Yazara aittir.
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.