Evde Gübre Yapımı

Organik maddelerin kontrollü bir biçimde biyolojik bir süreçten geçtikten sonra koyu, toprak gibi kokan bir forma dönüşmeleri ile elde edilen materyale kompost denir. Kesilmiş çimler, kopan dallar, yapraklar, meyve sebze atıkları rahatlıkla komposta çevrilebilir.

Kompost Neden Yapılır?

Kompostun hammaddesi organik ürünler olduğu için toprağa ve doğaya zarar vermez. Sağlıklı bir kompost sağlıklı ürünler ve sağlıklı insanlar demektir.
Kompost yapılmadan organik atıkları toprağa bırakırsak bunların bozunması sırasında içerindeki besin maddelerini çoğu da okside olarak kaybolur. Oysa organik atıkların içerisindeki azot, fosfor, potasyum vs. elementlerin hepsinde toprak ve bitkiler faydalanır. Özellikle organik maddece fakir ve besin eksikliği görülen topraklara fakir topraklara sahip  ülkemizde, organik ürünlerin kompostlanmayıp toprağa direkt olarak bırakılması peşi sıra pek çok kaybı da beraberinde getirir.

Evsel atıklarımızın ayrıştırılması ve geri dönüştürülebilir hale getirilmesi uzun sürmektedir. Ancak kompost yapımıyla evsel atıklar kısa sürede geri dönüşmüş olur. Çöplerimizde azalma olmuş olur.

Kompost kaliteli bir gübredir bunun yanında inorganik gübrelere göre çok daha çok su tutar böylece suyu da korumuş oluruz.
 
Nelerden Kompost Yapılabilir?
 
Meyve, sebze artıkları, yumuta kabukları, patates soğan kabukları; çay yaprakları, balkabağı kabukları, kahve artıkları ve filtreleri domates kabukları gibi pişmemiş organik materyaller, kesilmiş çimenler, kurumuş yapraklar, dal parçaları, kurumuş bitkiler vb. bahçe ve teras artıkları rahatlıkla kompostlanabilir.

Süt ve et ürünleri, tereyağı, kemikler (et, tavuk ve balık üçü de dahil), mayonez, yoğurt gibi ürünler komposta konmaz.

Yağlı, margarinli yiyecekler, kompostlanmaz. Kompostlanabilecek materyaller içeriklerindeki karbon ve azot oranlarına göre ikiye ayrılır. Yeşil ve Kahverengi organik malzemeler.
 
Yeşil ve Kahverengi organik malzemeler
Kompost Nasıl Yapılır?
 
Kompost organik materyallerin sıcaklık, oksijen nem gibi koşulların göreceli olarak kontrol edildiği bir ortamda humuslaştırılmasıyla elde edilir. Kompostlar sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki kompost yönteminde de fazla miktarda nem  koku problemlerine neden olabilir. Kokuyu azaltmak için kuru yaprakları veya otları veya organik materyalleri araya karıştırmak ve hava girişini sağlamak için kompostu karıştırmamız gerekir çünkü hava aldıkça koku birikimini azaltmış oluruz.
 
Soğuk Kompost
 
Düzenli miktarda çöpünüz, organik atığınız çıkıyorsa soğuk kompost yapmak idealdir. Bu metotta öncelikle eşit miktarda yeşil ve kahverengi materyali karıştırılır. Yeni atıklar oluştukça komposta eklenir. Sürekli takip eidlmesi gereken bir yöntem değildir. Ancak mikroorganizma oluşumunun önlenebilmesi için 4-5 ayda bir yenilenmesi gerekir. 
 
Sıcak Kompost

Daha kısa sürede kompost yapmanız gerekiyorsa sıcak kompost idealdir. bu kompost yönteminin ideal boyutu 1 metre küplük hacimdir. Yine eşit miktarda yeşil ve kahverengi materyali karıştırırsınız. Haftada 1 defa tüm kompost materyali ters çevirmeniz ve komposta su eklemeniz gerekir. 4 -6 hafta gibi kısa bir sürede kompostu elde edersiniz. Bu kompostun dezavantajı yeni atıkları komposta ekleyemeyiz. Yeni bir kompost hazırlamamız gerekir. 
 
Verilen tabloya göre ihtiyacınıza göre koyduğunuz ürünlerin miktarlarını değiştirebilir kompostunuzu modifiye edebilirsiniz.
                                            
 
Görseller:
Yazara aittir.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Arife Karaman - 06.01.2020 16:20
Selam Mehmet Bey, ürünlerinizi sıvı hale getirdikten sonra içerisine basit ekmek mayalarından ya da solucan koyarsanız yarı işlenmiş gübre elde edebilirsiniz böylece daha verimli gübre elde etmiş olursunuz eğer maya koymak istemezseniz süre uzar sadece ama en az bi hafta bekletmeniz gerekmektedir bunun ile ilgili bio gübre konusunda araştırma yaparsanız daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi isterseniz bana mailden ulaşabilirsiniz. arife.karamann@gmail.com
Mehmet Özbey - 05.01.2020 09:23
Selamlar .evdeki meyve kabuklarını Çin’den getirdiğim yüksek devirli blenderle Sıvı haline getiriyorum.Bunu bahçemde kullanabilirmiyim.Hemen kullanmamı gerekir.Yoksa bekletmemi gerekir.En son yaptığımda muz kabukları,portakal,elma,ayva,armut,kivi,soğan,biber maydanoz artıklarını sıvı haline getirdim.Fakay şimdi toprağa veya ağaç köklerine direkt vermemi gerekir Yoksa bekletmemmi gerekir.Şimdiden Teşekkürler Mehmet Özbey Malatya