Sağlıklı Yaşam Trendleri Fuarı

Günümüzün en önemli konusu sağlıklı yaşam.
 
Daha uzun ve daha sağlıklı yaşamak uğruna insanların; yemedikleri bitki, içmedikleri çay, gitmedikleri yer, almadıkları karışım, uygulamadıkları metot, başvurmadıkları psikolog; kısaca yapmadıkları bir şey kalmıyor. Ülkelerin bile politikaları arasına bu konu girmiş durumda. Böyle olunca da sağlıklı yaşam trendlerine gün geçmiyor ki yeni konular eklenmesin. "Avokado mu yiyelim?", "Şu sporu yapsam daha mı faydalı olur?", "Organik mi iyi, biyodinamik mi?", "Sağlıklı yaşam konuları ile felsefe akımlarından hangisinin yanında olalım?", "Yoga mı, reiki mi, arı sütü mü, propolis mi, hangi dergi, geçmişe özlem mi?"... Bunlar uzayıp gidiyor.

Sadece yeme içme giyme de değil, artık sağlıklı yaşam.

Sağlıklı yaşam artık bir yaşam felsefesi, “Beden Ruh Zihin” üçgeni bizim Bermuda Şeytan Üçgenimiz. Düşünce denizimiz de devamlı beslenmesi gereken bir yapı. Yeni gelişmeler, yeni firmalar, yeni konular hep takip edilmesi gereken trendler. Bu aşamada artık bu gelişmeler, konular, firmalar, ürünler nasıl ve nereden takip edilecek konusu öne çıkıyor. Bizler birey olarak bunların hepsini takip edip, izleyip öğrenemeyebiliriz.
 
Peki ne yapacağız. Nasıl öğreneceğiz bunları!

İşte bu noktada, 26 - 28 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde sağlıklı yaşam tüketicisinin ihtiyaç ve tercihleri için ürün ve hizmet geliştiren; spordan organik ve fonksiyonel gıdalara, sağlıklı ofis ve yaşam alanlarından sağlıklı yaşam turizmine, kişisel bakım ürünlerinden ev temizliğine, sağlıklı bebekler için ürün ve hizmetlerden organik kıyafetlere kadar tüm firmaların katılımı ile Türkel Fuarcılık tarafından organize edilen “Sağlıklı Yaşam Trendleri Platformu 2017” fuarı ve eş zamanlı gerçekleştirilecek olan seminer ve konferans programları karşımıza çıkıyor.
Dönemimiz, sağlıklı yaşam mottosunu benimseyenlerin artışta olduğu bir süreç. Artık ‘beden, ruh ve zihin’ sağlığı ve dengemize, ne yediğimiz, nasıl nefes aldığımız ve nasıl hareket ettiğimize çok daha fazla önem veriyoruz.  Gittikçe artan bilincimiz ve ‘zinde’ hissetme ihtiyacımız, bu sektördeki birçok farklı oyuncunun yaratıcı ve devrimci hizmetler geliştirmesine yol açıyor!

Geleceğin teması, daha sağlıklı-daha iyi bir yaşam. Bireysel olarak herkesin zarar vermeden, dünya için yapılmaya değer bir şey yaptıklarını hissetmeleri her geçen gün daha büyük önem kazanacaktır ve kazanmaktadır. Aslında sağlıklı yaşam trendi kapsamında oluşan yeni yaşam görüşüyle; “hayat, hayatın kendisinden de daha fazla bir şeydir”  diye düşünmeye başlayan toplum, bu noktada gün be gün doğaya, çevreye ve kendine daha saygılı olmaya başlamaktadır.

Bilinçli tüketici, kirlettiğimiz çevreyi ve bozduğumuz doğal dengeyi kurtarmak için sadece yedikleri içtikleriyle değil; kullandıkları araçların, malzemelerin, evlerinin yaşam şekillerinin çevreye zarar verip vermediği konusunda da duyarlı davranan kişi olarak tanımlanmaktadır.

Tüm bu gelişmeler, kuşkusuz tüketicilerin sağlıklı yaşam konusundaki farkındalığını artırmaktadır. Artık birçok işletme, pazara sunacağı ürün ve hizmetleri tasarlarken tüketicilerin sağlıklı yaşam ile ilgili beklentilerini göz önünde bulundurmaktadır. Yeni gıda ürünlerinin lansmanlarında öne çıkan katkı maddesi içermeme, düşük yağ ve şeker oranı, vitamin/mineral katkısı, doğal ve organik olma gibi vaatler bu duruma örnek olarak verilebilir.

Sağlıklı yaşam tüketicisinin tercihleri gıdadan temizliğe, konuttan turizme, temizlikten kişisel bakıma birçok sektördeki ürün ve hizmet tercihlerini etkilemeye başlamıştır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam pazarının ve tüketicisinin daha iyi anlaşılması bu pazarda faaliyet gösteren ve göstermeyi planlayan işletmeler için önem taşımaktadır.

Sağlıklı yaşam trendleri alanı, beslenme, yiyecek içecek, egzersiz, önleyici sağlık, isteğe bağlı tıbbi müdahaleler (kozmetik operasyonlar ve yaşam tarzı ilaçları), alternatif yöntemler, sağlıklı yaşamla ilgili kaynaklar (özellikle medya ve iletişim sektöründe), sağlıklı yaşam turizmi, sağlıklı yaşam sigortası gibi farklı alanlarla ilgili ürün ve hizmetleri kapsamaktadır.

Sağlıklı yaşam tüketicisinin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda sunulan vaadin “iyileşme” değil “iyilik” ya da “kendini iyi hissetme” olması, bu pazarı genişletmekte, birbirinden farklı ürün ve hizmetlerin pazarda yer bulmasını  sağlamaktadır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam pazarı; kaliteli bir uyku vaat eden ürünlerden, yürüme konforu sağlayan kişiye özel tabanlıklara, detoks kürlerinden, ergonomik mobilyalara kadar çok farklı alanları kapsayabilmektedir.
Fuarın organizatörü Türkel Fuarcılık A.Ş. ise;
 
30’u aşkın  ülkede,  4 kıtaya yayılmış geniş bir yelpazede fuarlar gerçekleştirmiştir ve gerçekleştirmeye devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı (www.ekonomi.gov.tr) tarafından verilen yetki belgesi ile organizasyonlarını sürdürmektedir. Türkel Fuarcılık 2005 yılında Uluslararası Fuarlar Birliği ( UFİ ) üyeliğine kabul edilmiştir. Fuarcılık sektöründe öncü şirket olan Türkel Fuarcılık, deri ve kürk, hazır giyim, jean ve spor giyim, ev tekstili ve mobilya ve yanı sıra yapı, inşaat, elektrik, aydınlatma,  endüstriyel ürünler, makine ve otomotiv sektörlerine yönelik ihtisas fuarları organize etmektedir. 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.