Yerel Pazarlar: Ödemiş Pazarı

Kış aylarında hafta sonu şehirde sıkışıp kalmayın. Çıkın yakın ilçeleri dolaşın. Hele ki ilçe pazarı hafta sonu kuruluyorsa kaçırmayın. Mümkünse arabanızla da gitmeyin. Trene binin, otobüse binin. Trafikte araba kullanıp gerilmeyin, mini tatilinizin keyfini bozmayın.

İzmir’in Ödemiş İlçesi eski dokusunu koruyor. Hep Birgi’ye, Gölcük’e, Bozdağ’a gidecek değilsiniz ya; bu cumartesi Ödemiş Pazarı’na gidin gezin. Hem Ödemiş Pazarı pek meşhur. Ama öğle yemeğinizi orada yiyecek şekilde kendinizi ve zamanınızı ayarlayın. Meşhur “Ödemiş Köfte” yenmeden dönülmez.

Basmane Garı’na gidin ve Ödemiş trenine binin. Size uygun gelen saatleri buradan öğrenin. Ödemiş Garı’nda inince pazar yeri pek yakın, yürüyün. Bu pazar genelde üreticilerin olduğu bir pazardır ve kadın satıcı çokluğuna şaşırırsınız. Köylerden gelen kadınlar yumurtadan tereyağına, pekmezden ota, ekmeğe kendi ürettiklerini satarlar. Fotoğraf makinenizi veya cep telefonunuzu hazır edin. Çok hoş kareler yakalayacaksınız.

Pazarda sebze meyve tezgâhlarının arasında yürürken yan sokaklara da göz atmayı unutmayın. Eğerci dükkânının önünde cep telefonu ile konuşan bir teyze görebilirsiniz.

Sebzecilerden sonra karşınıza giysi satıcıları çıkacak. Tuhafiyeciler, oyuncakçılar, ayakkabıcılar, yok diye bir şey yok pazarda. Tepenizden sarkan çamaşır, şalvar, içlik, kumaş ve elbiselerin arasında gezinin. Çıra mı istiyorsunuz yan sokaktaki tezgâhta, soba köşeyi dönünce, yağ hemen her kadın satıcıda var, kuruyemişler, bisküviler çeşit çeşit.  Yolun en sonunda kadın emeği pazarına git oyalı yemeni al, patik al, el örmesi şal al, iğne oyası, tığ işi örtü al…
 
Bu arada eski güzel bir bina karşınıza çıkıp gününüzü süsleyebilir. "Ne güzel!" diye iç geçirirsiniz. Ödemiş’te halâ daha çok örneğini görebilirsiniz. Hatta belki bir gün bununla ilgili fotoğraf gezisine gelir, sokaklarını dolaşırsınız.
Ödemiş’e gelip de köfte yenmeden dönmez. Ödemiş köftesi çok meşhur. İlçenin her yerinde köfte salonu var. Köfteler parmak gibi, içinde ekmek yok, irmik var. Büyük mangallarda pişiyor. Hemen yanındaki özel tepsiye alınıyor. Burada tereyağlanıp servise hazırlanıyor. Yağ kovasında sıcaktan erimiş yağ duruyor. Usta tepsiye bir miktar yağ alıyor. Sonra ikiye açtığı taze ekmeği mangalda hafif kızartıp bu yağa banıyor. Bu arada domatesler de dilimlenip mangala alınıyor ama çok kızarmıyor biraz ölüyor.
 
Kızarıp yağlanan ekmekler kesiliyor, tabağa alınıyor, üzerinde köfte ve domates ilave ediliyor.
 
En şahane köfteyi en lüks salonda yemeniz gerekmiyor. Ben pazarın girişindeki küçük köfte salonunu tercih ediyorum. Esnaf lokantası. Ayran da şahane. Yanında soğan piyazı ile servis yapıyorlar.

Bu küçük gezi sonrası içinizden bir ses “yeniden gelmek lazım” diyecek. Ona kulak verin. Dönmeden önce nohut mayası Ödemiş ekmeği alın. Yeniden geldiğinizde de “Töngül Pidesi” tatmayı unutmayın.
 
Görseller:
Yazara aittir.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Mine Ozkol - 01.02.2017 23:20
Kalemine saglik Mine Pakkanel.. Aklıma düşürdün Ödemiş pazarını.. Bu güzel yazı için tesekkurler