Topraksız Tarımın Ülkemizdeki Yeri

Topraksız tarım, uzun yıllardır tarım alanında gelişmiş olan ülkelerde kullanılmakta olan bir bitkisel üretim yöntemidir. Topraksız tarımı genel itibari ile ben geleceğin tarımı olarak adlandırıyorum. Tarım alanında gelişmiş ülkelere bakacak olursak uzun yıllardır kullandıkları topraksız tarım yöntemleri ile her geçen gün kendilerini geliştirmektedirler. Peki ülkemizde bu sistemler neden bu kadar geri kalmış durumda? Ülkemiz bir tarım ülkesi olarak gelişmiş tarım ülkesi sınıfına girmeye müsaittir. Ancak ülkemizdeki tarımsal üretim modellerine bakacak olursak gelişmiş sistemlerde ve topraksız tarımda üretim yapan sayımız ve üretim miktarımız oldukça düşük olduğunu ve bununla beraber klasik üretimin oldukça fazla olduğunu görmekteyiz.

Topraksız Tarım ve Klasik Yetiştiricilik

Klasik üretime sadece bir göz gezdirip araştırdığımızda sürekli olarak aynı sorunlarla karşılaşmaktayız ve bu sorunların çözümleri her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Bunlar çiftçimizin tabiri ile toprak yorulması gibi ifadelerle açıklanmaktadır. Toprak yorulmaz eğer doğru üretim şekli, doğru gübreleme, doğru tohum, doğru sulama ve doğru bir toprak işleme yaparsak toprak yorulması gibi sorunlarla karşılaşmayız. Tabii bu durumda münavebede oldukça önemli bir yer edinmektedir. Hepsini doğru yaptığımızda bile sorunlar devam ediyor. Bunlar yabancı ot, ilaçlama, zararlılarla mücadele gibi üretim sorunları takip etmekte. Ülkemin çiftçisi bunlarla boğuşurken üstüne birde karşılık alamadığında isyan etme durumuna kadar gelmekte.

Topraksız tarım üretim modellerine kabaca bakarsak; agregat kültürü (cocopeat, kaya yünü vs.), durgun su kültürü, akan su kültürü ve aeroponik dediğimiz dikey su kültürü gibi sistemlerden bahsedebiliriz. Ülkemizde en çok bilinen yöntem ise kaya yünü ve Hindistan cevizi kabuğundan üretilen cocopeat bloklarında üretim şeklidir. Bu şekildeki üretimi uzun yıllardır biz de ülkemizde başarılı bir şekilde gerçekleştirmekteyiz. Özellikle ihracat için üretilen domateslerin birçoğu Antalya bölgesinde topraksız tarımda üretimi gerçekleştirilmektedir.

Akan su kültürü ve dikey su kültürü olarak tabir ettiğim topraksız tarım üretim modelleri ise ülkemizde halen tam olarak bilinmediği için az sayıda üretim alanı bulunmaktadır. Topraksız tarım üretiminin asıl amacı birim alandan daha fazla ürün elde etmek, toprak kaynaklı hastalıklardan bitkiyi korumak ve tamamen kontrollü bir üretim yapabilmektir. Tabii topraksız tarımda kontrollü bir üretim yapılmasından dolayı üründeki verim ve erkencilik olumlu yönde etkilenmektedir. Bu durum da üretici için oldukça olumlu bir detaydır. Topraksız tarımda en çok üretimi yapılan ürünler ise marul çeşitleri, domates, biber, çilek, salatalık, patlıcan ve ot grubu bitkilerimizdir.

Ülkemizdeki klasik yetiştiricilik her daim devam edecektir ancak bazı ürünlerde de olsa bu algıyı değiştirmek ülkemizin gelişimi için bizim gibi bu işin profesyonelleri mühendislerin görevi olmalıdır. Ülkemiz tarımının katma değerini arttırmak için geleceğin tarımı olan topraksız tarımı geliştirip daha profesyonel bir üretim yapmalıyız. Topraksız tarım yöntemleri ile ilgili detayları bir sonraki yazımda bulabilirsiniz. Saygılarımla.
 
 
Görseller:
Yazara aittir.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.