Karanfil Ağacı

Eugenia caryophyllata,
(Syzygium aromaticum)
 
Mersingiller familyasindandir. Anayurdu Endonezya'daki, adi yerli dilinde baharat anlamina gelen Moluk takımadalarıdır. Ama günümüzde daha çok Afrika kıtasının doğusundaki Zengibar ile Hint Okyanusu’ndaki diğer adalarda yetiştirilmektedir. İklimi uygun olmadiğindan ülkemizde yetişmeyen karanfil ağacı, 10-20 m'ye kadar boylanabilen ve kışın yapraklarını dökmeyen duyarlı bir bitkidir.
 
Derimsi dokulu parlak ve iri yaprakları dallarda karşılıklı çiftler halinde dizilmis olup, üzerlerinde salgi bezi benekleri bulunur. Çan biçimindeki pembe renkli çiçeklerinin tomurcukları kurutulduğunda kırmızımsı kahverengine döner. Hoş kokulu olan bu tomurcuklara kisaca 'karanfil' adı verilir. Kısmen gölgeli, soğuk ve rüzgara karşı korunmalı yerleri seven karanfil ağacı, suyu iyi akıntılı ve asitli topraklari yeğler. Tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.
 
Karanfil tomurcuklarında ogenol (ojenol) adı verilen hidrokarbon ve karyofillin içeren bir uçucu yağ (esans) bulunur. Karanfilyağı da denilen bu esans, diş hekimliğinde sıkça yararlanilan antiseptik ve ağrı kesici ilaçların yapımında kullanılır. Karanfil tomurcukları ise, bazı reçel, yemek, turşu ve baharatlı şarapların yapımında çeşni olarak kullanılmaktadır.
 
Karanfilin alternatifi yoktur. Onun sahip olduğu bazı özellikleri ve kimyası başka hiçbir bitkiyle veya baharatla mukayese edilemez. Kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Zihin yorgunluğunuz da mı mevcut? Başınızda veya üzerinizde bir ağırlık mı hissediyorsunuz veya gergin misiniz? Bir bardak su kaynatın ve hemen sıcakken üzerine dokuz-on adet karanfil tanesi ilave edin. Beş-altı dakika bekledikten sonra karanfilleri içerisinden çıkarmadan yudum yudum için. En geç on dakika sonra yorgunluğunuzun gittiğini, vücut direncinizin arttığını gözlemleyebilirsiniz. Çok daha önemlisi, günün yorgunluğuna bağlı zihin yorgunluğunuzun ortadan kalktığını, daha dinamik düşünsel güce sahip olduğunuzu hayretle hissedebileceksiniz. Üzerinizdeki gerginliğin de yavaş yavaş ortadan kalktığını göreceksiniz. Karanfilin bu konudaki etkilerini daha da artırmak istiyorsanız, kendinize bir çay demleyip içerisine 10-12 adet karanfil atın, birkaç dakika bekledikten sonra çayınızı yudumlayarak keyfini çıkartın. İçtikten 5-10 dakika sonra zihin yorgunluğunuzun kaybolduğunu ve daha zinde olduğunuzu hayretle gözlemleyebilirsiniz. Bu amaçla uygulayacağınız karanfilli çayı haftada 3-4 defadan fazla uygulamayınız ve alışkanlık haline getirmeyiniz.
                                   
Karanfil tomurcuklarının ve karanfilyağının sağlığa yararlı etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söyle özetlenebilir:
  • Karanfil tomurcukları uyarıcıdır, özellikle sindirim sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar.
  • Gaz söktürücüdür.
  • Mide bulantısını bastırır. Kusmaları önler. Bu etkilerinden yararlanılmak üzere piyasada satılan karanfil tomurcuklarından bir tutam (7-8 tane) alınıp 1 bardak kaynar suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon ilik olarak içilir.
  • Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu yok eder.
  • Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerinden yararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır.
  • Karanfilyağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır.

Uluslararası yayınlanmış literatüre göre derlenmiştir.

Görseller:
Yazara aittir.
 
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Ömer Gökhan Tuncer - 04.01.2017 15:44
Bu faydalı bilgilerinin emeği geçenlere teşekkür ederim