Zeytinyağında Duyusal Analiz Bilmenin Önemi

Bu sene geçtiğimiz yıllara benzemeyen bir yıl yaşıyoruz. Zeytin sektörü diğer sektörler gibi sürekliliği olan bir sektör değildir. Zeytin ağacı fizyolojisi gereği iki senede bir ürün vermektedir. Hatta ülkemizde kültürel önlemlerin ve bakımın az yapılması nedeniyle var/yok yılı farkı da diğer ülkelere göre daha fazla olmaktadır. İki senede bir ürün alacaksınız, fiyat istikrarınız olmayacak, arazi şartlarınız zor olacak ve siz bu üründen bir gelir bekleyeceksiniz... Üretici bunları düşünmekten yorgun düşmüş durumdadır.

Bu seneki gibi iklimsel olarak da zor yıllarda kalite kavramı bir kenara bırakılmaktadır. Sezon başından beri randımanlar konuşulmaktadır. “Serbest yağ asitliğimiz yüksek çıktı ama randımanlar çok güzel bu sene”. Zeytinci memnun, fabrikacı memnun. Peki kim memnun değil?

Zeytinyağının sağlık yönünü düşünen tüketiciler ile bu işi butik olarak yapan firmalar bu seneki gidişattan memnun değil. Çünkü zeytinyağından randıman hesabı yapmadan tamamen çıkan yağın kalitesini düşünen kişiler bu havalardan memnun değil. Halen daha zeytin sineği uçuyor diye rapor eden üreticilerimiz var. Aralık ayının başındayız! Sonbahar bitti. Kış geldi. Sonbahar gerçekten bitti mi? Sonbaharda kaç gün üşüdük? Kaç gün soğuk oldu? Havaların ılık gitmesiyle sinek yaşamına devam etti, kurak gitmesiyle de ağaç stres yaptı ve asitlikler yüksek yüksek gelmeye başladı.

Duyusal analizi, yani zeytinyağında tadımı bilenler fabrikaları gezmeye başladılar. Geçen senelerde her yerden gelen güzel zeytinyağı haberi bu sene yerini derin bir sessizliğe bıraktı. Bırakın çok güzel zeytinyağını, sızma zeytinyağı sınıfında zeytinyağı çıkmadı uzun süre. Peki nedir duyusal analiz ve neden bu senelerde daha da önemlidir?

Çünkü zeytinyağındaki stresi kimyasal olarak ölçmek mümkün değildir. Özellikle bu sene kimyasal olarak sızma sınıfında olan zeytinyağlarında kusur olarak natürel birinci sınıfında olacak zeytinyağları var. İşte burada tadımcı kimyasal analiz ile devreye girerek yenilebilir yağları harmanlaması gerekmektedir. Aksi takdirde bu sene üretici açısından zor bir yıl olur. Tüketici ise mağdur olur.

Burada dikkat edilmesi gereken bir başka husus da tadımcının almış olduğu eğitimler ve bağlı olduğu paneldir. Bağımsız zeytinyağı tadımcısı olmaz. Zeytinyağı tadımcısı bir panele bağlıdır. Tek başına bir iş yapamaz. Panelde en az 8 kişi vardır. Bu kişi 8 kişiden biridir. Tek başına bir panel olamaz. Zeytinyağı tadımı futbol kulübü gibidir. Maça hep beraber çıkılır. Dünyanın en iyi futbolcusu bile bir takıma bağlıdır ve takımını asla satmaz. Zeytinyağı tadımcısı böyledir. Takım arkadaşları vardır ve takım halinde hareket ederler.
 
Görseller:
Arşiv

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Cengiz DOĞAN - 03.12.2016 05:06
Doğru zeytinyağını doğru ve uzman hocalarımız sayesinde öğreneceğiz. Aldatılmaktan, istismar edilmek ve soyulmaktan bu sayede kurtulacağız. Elbet sadece kendimiz için değil doğru zeytinyağını öğrenmek ve çevremizle de paylaşmak sorumluluğumuz olmalı. Hem tebrik, hem de teşekkür ediyorum bizleri bilgilendirdiğiniz, aydınlattığınız için.
Ferhan ARMAN - 01.12.2016 12:14
Mükemmel bir yazı. Bu değerli yorumlarınız için sizi tebrik ederim. Saygılarımla