BAĞLARDA FUNGAL HASTALIKLAR

İzmir Ticaret Borsası ile Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü “Manisa ve İzmir illeri Sultani Çekirdeksiz Üzüm Bağlarında Fungal Sürgün ve Gövde Hastalıklarının Durumu”nu belirlemeye yönelik olarak yapılan proje başarıyla tamamlanmış bulunmakta. Bu proje kapsamında bölgedeki ve sektördeki Tarım İl Müdürlükleri, Tarım İlçe Müdürlükleri, Ege Üniversitesi,  Ticaret Borsaları, Ziraat Odaları, Tariş ve Zirai İlaç Firmalarının yönetici ve teknik personellerinin katıldığı bir bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.
İzmir Ticaret Borsası ve Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü teknik personellerinin (Soner AKGÜL, Bilge KEYKUBAT, Turcan TEKER, Nurdan GÜNGÖR, Sacit İNAN) iki hafta süren yoğun arazi çalışması neticesinde, İzmir ve Manisa illerindeki Sultani Çekirdeksiz bağlarında sörvey yapılarak yukarıda adı geçen hastalıkların durumu ortaya konmuş ve bu alanlardan doku numuneleri toplanmıştır. Çekirdeksiz Kuru Üzüm Rekolte güzergahında yapılan sörveyde hastalıkların çıkış oranları tespit edilmiştir ve sonrasında Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu laboratuvarlarında hastalıklara neden olan etmenlerin saptanması için çeşitli analizler yapılmıştır. Toplantı sonunda elde edilen bilgilere ilave olarak bazı hastalıkların şiddetini belirlemenin de gerektiği belirtilmiş ve uzman araştırmacılar tarafından sonuç raporu hazırlanmıştır.
 
Bölgemizde bu hastalıklarla ilgili bir survey çalışmasının daha önce yapılmadığının da altı çizilerek, çıkan sonuçların hepimiz için önemli olduğu vurgulanmış ve bu hastalıkların tanıtımıyla birlikte, hastalıklardan korunma tedbirleri de katılımcılara anlatılmış, özellikle sektördeki teknik personelin dikkat etmelerinin gerektiği vurgulanmıştır.
 
Teknik personeller ile İzmir Ticaret Borsasında yapılan geniş katılımlı toplantıda da vurgulanan çiftçi eğitim toplantıları; 24 Ocak 2014 tarihinde Turgutlu, 31 Ocak 2014 tarihinde Salihli ve 4 Şubat tarihinde de Saruhanlı’da yapılmıştır. Bu toplantılarda katılımcılara proje ile ilgili bir bilgilendirmenin ardından; Bağlarda Fungal Sürgün ve Gövde hastalıkları olan  “ESCA Sendromu (KAV Hastalığı), Kangren ve Geriye Ölüm Hastalıkları, Ölü Kol ve Sürgün Kurumaları” ile ilgili ayrıntılı bilgilendirme yapılmış ve bu hastalıklardan korunma yolları anlatılmıştır. Ayrıca “Bağlarda Budama ve Terbiye Sistemleri” de ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

İZZET TURAN - 29.04.2014 08:53
ÇALIŞMALAR İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.ALAŞEHİRE DE BEKLERİZ.