Ali San Bilgin ile Aromaterapi Sohbeti

Yogun ve stresli bir anımızda güzel bir koku duydugumuzda nasıl bizi alır içine hapseder. Şifa olur, rahatlatır, kendimize gelmemizi sağlar. İşte aromaterapi tam da budur. 6000 yıllık bir geçmişe sahip aromaterapiden nasıl faydalarınız, nasıl şifa buluruz Homemade Aromaterapi kurucusu, işin uzmanı Ali San Bilgin’e sordum.

Sizin adinizi el yapimi aromaterapik ürünler ile duyduk. Nasıl başladı serüveniniz ve neden aromaterapi? 

Yaklaşık 10 sene önce, bir ilaç yan etikisinin neden olduğu belki bir tane daha yutmuş olsam geri dönüşü olmayacak yerlere gidecek bir rahatsızlıktan sonra aklımı doğal olana takmamla ve yapı olarak da bir şeye taktığımda ondan başka hiç bir düşünemeyen, enerjisini, zihnini, ruhunu, zamanını herşeyini ona yükleyen biri olmamla başladı. Organik beslenme o zamanın ulaşması şimdiki kadar kolay olmayan zamanlarında bile hep hayatımızın içerisindeydi ve bu süreçte yediğimiz içtiğimiz kadar vücudumuza sürdüklerimizin verdiği zararın daha fazla bilincine varıp, bununla ilgili eğitim almaya başlayınca, bitkinin ruhu dediğimiz uçucu yağlar tam olarak beni büyüledi, bana iyi geldi ve iyi gelen yerde hep durmak istedim.

Aromaterapi nedir? Kişiye özel mi olmalıdır? Şikayete kesin çözüm müdür?

Esasen bir koruyucu hekimlik sistemi olan ve yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan aromaterapi; bitkilerin kabuk, yaprak, çiçek, meyve, tohum, sap, kök gibi farklı yerlerinden çeşitli yöntemlerle elde edilen güzel kokulu yağlar aracılığıyla organizmada dengeyi amaçlar. Tabii özel olmalıdır; hastalık yok, hasta var diye düşünüyorum. Hastalığa neden olan alt duyguya da önem verilmeli. Kesin demek her türlü tedavi yönteminde çok iddiali olur ama evet koku, bilinç altı engellerine takılmadan şifa verebildiği için evet çok etkili.

Aromaterapi nasıl uygulanır? Metodları nedir? Sıklığı ne olmalıdır? Şikayet bitince birakılmalı midir?

Aromaterapiyi öncelikle sağlığı korumak için kullanıp gündelik hayatınızın içine dahil ederek işe başlamalıyız. Bizim yapmak istediğimiz de aslında tam bu noktada başladı. Aromaterapi kelimesi sadece masajla sınırlı kalmamalı, hayatın içerisine dahil edebilme yollalarını sunuyoruz. Her zaman kullanmalıyız.
 
Holistik tedavi nedir? Aromaterapinin katkısı nedir?

Kişiyi, ruh-beden-zihin olarak, bunların bir bütünü olarak kabul eden sistemde aromaterapi ve dolayısıyla bitkinin kendinden 200 kere daha fazla etkiye sahip öz yağları çok önemli bir bütünleme sağlar.
 
Gül yağının frekansının yüksek olduğu için çok faydalı olduğunu okumuştum. Biraz bahseder misiniz faydalarından , siz nasıl kullanıyorsunuz?

Evet, gül bitkisi ve gülyağı frekansı en yüksek öz yağdır. 4-5 ton gül taç yaprağından 2 litre gül yağı çıktığını düşünürsek kıymetini daha da çok bilebiliriz. Aktarlarda gördüğümüz 30 cc. içindeki gülyağları sentetiktir, gerçek gülyağı ancak 1 cc içerisinde – 25 damla olarak olabilir. Gül kalbin yağıdır, tatlı badem yağı ile karıştırıp geçirgen bölgelerimize, burun bölgenize sürebilirsiniz. 

Konsantrasyonu ve odaklanmayı arttırmak için hangi ürünleri öneriyorsunuz?

Konsantrasyon ve odaklanma için en sevdiğim iki uçucu yağ, biberiye ve greyfurttur.

Aromaterapi bebeklerde de uygulanabilir mi?

Bebekler için de harikadır, ama ne kullanıldığına mutlaka önem verilmelidir. Biz bebeklerde sadece soğuk sıkım tatlı badem yağı, lavanta ve papatya kullanıyoruz.
 

Aromaterapinin hastanelerde kullanıldığından sayfanızda bahsetmişsiniz, tedaviye nasıl etkisi oluyor?

Avrupa’da ve Amerika’da aromaterapi hem hasta tedavisinde hem de hastane personeli için de kullanılan, tedavileri tamamlayıcı ve koruyucu olarak kullanılıyor. Ülkemizde de yavaş yavaş bu adımlar atılmaya başlanıyor.

Aromaterapi tedavisine bakıp aslinda çarenin doğanın içinde varolduğunu düşünebilir miyiz? Doğu felesefesinde herşey bir denge ise hastalığı veren çareyi de içinde barındırır diyebilir miyiz?
 
Aromaterapi tam olarak da doğanın şifasıdır ve evet hastalığı veren şifasını da, çaresini de yine vermiştir.
 
7 enerji merkezi nedir?

Yedi enerji merkezi kök, sakral, karın (güneş sinirağı), kalp, boğaz, 3.göz ve tepe olmak üzere vücudumuzdaki yedi ana enerji merkezini (çakra) temsil eder. Aromaterapi aynı zamanda, her enerji merkezini kendi frekansı, titreşimi ile aynı olan öz yağlar ile dengelemeye de yardımcı olur.
 
Görseller:
Yazara aittir.

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.