14. Eurofed Kongresi – Gent / Belçika

Avrupa Yağ Birliği'nin düzenlendiği Eurofed Lipid Kongresi bu sene Belçika’nın Gent Kenti'nde gerçekleşti. Kongrenin ilki 2000 yılında Almanya’da gerçekleşmiştir. Daha sonra 2002 yılında Strasburg Fransa’da yapılmıştır. Sonraki yıllarda sırasıyla 2004 Edinburg İngiltere, 2006 Madrid İspanya, 2007 Gothenburg İsveç, 2008 Atina Yunanistan, 2009 Graz Avusturya, 2010 Münih Almanya, 2011 Rotterdam Hollanda, 2012 Krakow Polonya, 2013 Antalya Türkiye, 2014 Montpellier Fransa, 2015 Floransa İtalya gerçekleşmiştir. Gelecek 3 senenin de programı bellidir. 2017’de İsveç, 2018’de İngiltere ve 2019’da da İspanya kongreye ev sahipliği yapacaktır. 2013 yılında ülkemizde Yağ Bilimi ve Teknolojisi Derneği tarafından kongre Antalya’da düzenlenmiştir. Türkiye Avrupa Yağ Birliği’ne 2008 yılında Atina’daki kongrede Türkiye’den gelen katılımcılarla birlikte karar alınarak Adana merkezli Yağ Bilimi ve Teknolojisi Derneği kurulmuştur. Bu dernek yağ sektörü üzerinden kamu sanayi ve üniversite işbirliğini arttırmak amacıyla çalışmalar yürütmüştür.

Belçika Avrupa Birliği'nin başkentini de içinde barındıran kozmopolit bir ülkedir. Ülkenin iki resmi ana dili vardır. Fransızca ve Flemenkçe dilleri konuşulmaktadır. Almanya sınırına yakın yerlerde de Almanca konuşulmaktadır. Metro ve otobüs hatları oturmuş ve basittir. Okyanusa kıyısı vardır. Hem bunun hem de başkent olmanın avantajını kullanmaktadır. Ticari açıdan zengin bir ülkedir.

Kongre 4 gün sürmektedir. İlk gün açılış seramonisi ve bir sunumla açılış kokteyli olmaktadır. Diğer günlerde akademik ve sektörel sunumlar gerçekleşmektedir. Kongreye akademiden ve yağ sektöründen 600 civarında katılımcı gelmektedir. Tartışmalar ve ülkeler arasındaki farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Bu sene geçen senelere oranla daha fazla diğer yağlar ön plana çıkmıştır. Alg yağı, bazı fungus, bakteri hatta böcek yağlarının çalışmaları kongreye getirilmiştir. Dünyanın her yerinden tarımsal olarak üretilen yağların toplam ihtiyacı karşılamaması her gün yağ sektörünün büyümesi ve talebin artması nedeniyle bu tip yağlara dikkat çekilmektedir.

Bitkisel yağları ayçiçek yağı, mısırözü yağı, palm yağı, kanola (kolza) yağı, aspir yağı gibi sınıflandırmak mümkündür. Bu yağların tüm ürünleri, özellikle endüstride enerji sorunu tüm sunumlarda tartışılan kısım olarak karşımıza çıkmaktadır. Yağ insan sağlığı için önemlidir. İnsan günlük enerjisinin belli bir kısmını yağlarla karşılamalıdır. Bu yüzden insanın enerjisi için üretilen yağın da enerji tüketmesinin az olması sürdürebilirlik açısından önem arz etmektedir. 24 saat üzerinden çalışan yağ endüstrisi için az miktarda enerji tasarrufu çok ciddi gelir demektir.

Kongrede endüstriden katılımcılar ise akademiden sorunlarını çözmeleri yönünden araştırmalar istemiştir. Sektörün Ar-Ge sorunu bizim değil tüm dünyanın sorunudur. Katılımcılar ise sunumlardan yeni çalışmalar çıkarmakta ülkelerinin sorunlarına başka ülkelerin sorunlarına çözüm yollarını görmektedir. Dünya bitkisel yağ endüstrisinin geleceği de bu kongre de tartışılmaktadır.

Zeytin ve zeytinyağı bu kongre de yer almaktadır. Ülkemizden Prof. Dr. Aziz Tekin, Yunanistan’dan Prof. Dr. Maria Tissimiduo, İtalya’dan Prof. Dr. Lanfranco Conte ve İspanya’dan Prof. Dr. Ramon Aparocio katılmışlardır.
Belçika’da zeytinyağı pazarında hakimiyet İspanyollarındı. Raflarda küçük ambalajlı ürünleri ile İspanyollar ciddi bir Pazar payına sahipler. Türklerin çok olması bizim yağ satmamız anlamına gelmemektedir. Ancak Türk markalarının AB’ye gümrük vergisi ödemeleri nedeniyle ticari hacmimiz zeytinyağı açısından zayıftır. Türklerin çok olduğu mahallelerde bulunan Türk bakkallarında Türkiye menşeli zeytinyağlar satılmaktadır. Belçika pazarına butik olarak zeytinyağlarını satmak için çaba harcamak gerekmektedir.
 
Görseller:
​Yazara aittir.
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.