KISA KISA BU AY: KEKİK!

Kekik ülkemizde kültürel olarak Denizli yöresinde ve Salihli civarında üretilmektedir. Bugün Denizli'nin Akköy, Çal, Güney ve Buldan ilçelerine ait 25 köyde 80.000 dekar alanda kekik üretimi yapılmakta olduğu biliniyor. Kekik rekoltesi her yıl yaklaşık olarak 7.500-8.000 ton civarında. Bu yörede bilyalı kekik olarak adlandırılan Origanum onites tür kekik üretimi daha çok yıllık olarak yapılmaktadır. Denizli, Türkiye kekik üretiminin yaklaşık olarak %95'ini tek başına gerçekleştirmektedir. Manisa, Salihli'de ise bir özel firma tarafından (KÜTAŞ A.Ş) 3.000 dekar alanda Origanum vulgare türü kekik üretimi yapılmaktadır. 
 
Türkiye'de üretilen kekiklerin büyük bir çoğunluğu dünyanın 60 ülkesine ihracatı yapılmaktadır. Gelelim kekiğin nasıl yetiştirildiğine.
 
Kekik üretiminin çoğaltılması  iki yolla yapılır: tohumdan  fide elde edilmesi veya çelikle üretimdir.
Sonbaharda hazırlanan fide yastıklarına ekilen tohumlar, çimlenir, gelişir ve 15 nisandan sonra tarlaya şaşırtılır. Yağmur yağmadığı taktirde can suyu verilmesi hayatidir kekik için. Bir diğer yöntem de sonbaharda iyi kekik bitkilerinden kesilen çeliklerin hemen tarlaya dikilerek can suyu verilmesidir.
Kekikte ekiminde sıra arası mesafe 45 cm., sıra üzeri mesafe ise 15-20 cm. olmalıdır. Yaklaşık olarak 1 dekara 10.000-12.000 adet fide dikilmesi gerekir.
Denizli yöresinde susuz tarım şeklinde kekik üretimi yapıldığından yılda bir kez hasat yapılır ve dekara verim 100-200 kg arasında değişmektedir. Eğer Denizli yöresinde sulu tarım şeklinde üretim yapılıyor olsaydı 1. Hasat haziran sonunda, 2. Hasat ise eylül sonunda olmak üzere dekara toplam olarak 300-350 kg. verim alınabilinecekti.
Kekiğin kilogram fiyatının 2013 sezonunda 5 TL. olduğu bilindiğine göre; kekik için kıraç, eğimli, susuz, taşlı-kireçli topraklar için ideal bir ürün desenidir diyebiliriz. Zaten bu yörelerde kekiğin alternatif bitkileri arpa, buğday, nohut ve tütündür. Tabii bunu diyorken unutmamamız gereken önemli bir detay bulunmakta. Tıbbi aromatik bitkilerin (kekik, adaçayı, biberiye, thyme, savory vb.) üretiminde iki önemli sıkıntı yaşanmaktadır. İlk sıkıntı bu bitkilerin üretimlerinde genetik materyalin (tohum, fide, çelik vb) yeteri kadar bulunamamasıdır. Diğer sıkıntı ise ülkemizde bu bitkiler için ruhsatlı herhangi bir pestisitin (insektisit, fungisit, herbisit) de bulunmayışıdır. Tarım Bakanlığının bu önemli iki sorunun çözümlenmesinde etkin rol oynayacağı ümit edilmekte. 
 

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Raziye Ünal - 31.03.2021 07:12
Aromatik bitkiler en az sebze ve meyveler kadar değerlidir ve kıymeti bilinmelidir bu bitkilerin kökü kesilerse zarar gören insanlık olacaktır.
Hüsamettin - 02.03.2014 22:06
Harika bilgiler