BİR YUDUM KEYİF: SEFERİHİSAR


 


Şarap tanrısı Dionysos’un ellerinde üzüm olan tasviri

Bağcılık için yerkürenin en elverişli iklim kuşağı üzerinde bulunan ülkemiz, asmanın gen merkezi olmasının yanı sıra son derece eski ve köklü bir bağcılık kültürüne de sahiptir. Anadolu 'da bağcılık kültürünün tarihi oldukça eskidir.

Yapılan arkeolojik kazılardan Anadolu'da bağcılığın M.Ö. 3500-3300 yıllarına kadar dayandığı saptanmıştır. Ülkemizin değişik bölgelerinde yapılan arkeolojik kazılarda çıkarılan tarihi eserlerde bulunan üzümle ilgili tasvirlerin yer alması, o yörelerde bağcılık kültürünün geliştiğinin işaret eden en önemli göstergelerdir. Özellikle ülkemizde gerek toprak yapısı, gerek iklim şartları, gerek kültürel yapısı gerekse de bağcılık konusunda sahip olduğu tarihinden dolayı İzmir’in Seferihisar ilçesi bağcılık için ülkemizin önemli bölgelerinin içerisinde yer almaktadır.

Seferihisar ilçesini tek bölge olarak incelersek bu güzel ilçeye hata etmiş oluruz. Gerek yerel lezzetlerin bulunduğu şehir merkezi, gerek narenciye bahçeleri arasından geçilerek gidilen Sığacık limanı, gerek mavi bayraklı plajları gerekse tarihi yapısı ve antik kentleri ile mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerin üst sıralarında yer alır.

Ayrıca Seferihisar özellikle İtalya'da toplanan Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi tarafından şart koşulan 59 maddelik şartları yerine getirerek Türkiye’nin ilk sakin şehri olma başarısını göstermiştir. Bu bakış açısı ile bağcılık konusunda da ayrı kültürel bir değer göstermektedir. Özellikle bağ bozumu etkinliler ve butik şarapçılık sayesinde 12 ay süren butik bir turizm hedeflenmektedir. Bu amaç için 2010 yılında mitolojide şarap tanrısı Dionysos’un evinde “Teos bağ ve şarap çalıştayı” düzenlenmiştir.
 Özellikle iklim şartları, toprak yapısı ve konuma göre değişmesine rağmen Seferihisar ilçesinde genel olarak Cabernet Sauvignon, Shiraz, Merlot, Chardonnay, Misket, Carignane, Cabernet Franc ve Alicante üzümleri yetiştirilmek için tercih edilmektedir. Seferihisar rakım olarak 30 metre olduğundan dolayı üzümlerin gelişmesi için daha yüksek bölgeler ve yamaçlar tercih edilmektedir. Yıllık ortalama olarak 588 mm. yağış alması ve ortalama 3,5 m/saniye rüzgâr şiddetiyle yılın büyük kısmı güneşli havası ile bağcılık için uygun iklim şartlarını sağlamaktadır.

Şaraplık üzüm üreticileri genel olarak Seferihisar ilçesinin Beyler Köyü, Orhanlı Köyü ve Kavakdere Köyü bölgelerini seçmişlerdir.

Beyler Köyü; Seferihisar merkezine 16 km mesafede olan eski adı “Benliler” olan Beyler köyünün nüfusu yaklaşık 1.000dir Ayrıca zeytin ve şaraplık üzüm yetiştiriciliği yanında hayvancılık da önemli bir ekonomik faaliyettir. 3 tanesi aktif çalışan 5 zeytinyağı fabrikası bulunmaktadır.

Orhanlı Köyü; ilçe merkezine 18 km mesafede olan Orhanlı köyü yaklaşık 1.150 nüfusu ile birlikte Seferihisar’ın gelişmiş köylerinden biridir. Köy geçimini, şaraplık üzüm üretimi, hayvancılık ve zeytincilik ile sağlamaktadır.

Kavakdere Köyü; şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafede olan Kavakdere köyünün nüfusu 400 civarında bulunmaktadır. 2007 senesinden beri şaraplık üzüm üretimine başlamışlardır.  Kavakdere’de İzmir İl Özel İdaresi’nin desteğiyle “kaliteli örnek üzüm bağı” projesi uygulamaya konmuş ve büyük başarı kazanılmıştır. Bağcılığın yanı sıra zeytincilik ve hayvancılık da köyün geçim faaliyetleri arasındadır.
 


Seferihisar ilçesinde bu verimli şartlara rağmen şuan için büyük bir şarap üretim tesisi bulunmamaktadır. Gerek üzüm üretimi için uygun şartların bulunması, gerek 12 ay sürecek olan şarap turizmi için uygun bir lokasyonda olması açısından butik üreticilerin gözünün önünde bulunması gereken bir bölgedir.

KAYNAKLAR     :

http://www.izmirkulturturizm.gov.tr/
http://www.cittaslowseferihisar.org/
• http://www.cittaslowturkiye.org/seferihisar-n-goeruelesi-yerleri.html
http://tr.wikipedia.org/wiki/Seferihisar
http://www.taris.com.tr/uzumweb/t_uzum_hak.asp

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.