Sağlıklı Tarım ve Sağlıklı Gıda, Sağlıklı Dünya ve Sağlıklı Yaşam

Hepinizin bildiği gibi Apelasyon E-Dergimiz'in felsefesi “Sağlıklı Tarım ve Sağlıklı Gıda, Sağlıklı Dünya ve Sağlıklı Yaşam”. Yayına başladığımız günden bu yana bu felsefede hareket etmeye çalışıyoruz. Sonuçta "Tarım, Gıda, İnsan, Dünya ve Sağlık" ayrılmaz 5’li. Dünya nüfusu arttıkça, yıllar geçtikçe, yeni trendler çıktıkça, tüketici bilinci arttıkça, sağlıklı yaşam ve uzun yaşam daha da önemini arttırdıkça “sağlıklı tarım ve sağlıklı gıda, sağlıklı dünya ve sağlıklı yaşam” felsefesi de önemini her geçen gün daha da çok arttırıyor.
 
Bu felsefe doğrultusunda dünya ekonomisi de kendine yeni yollar çiziyor, yeni pazarlar açıyor. Gıda ürünleri, kozmetik ürünler, temizlik ürünleri, spor faaliyetleri, yoga, tıbbi aromatik bitkiler bütün bunlar yaşam felsefesi olarak hayatımıza giriverdi. Bazılarımız bu firmalara ve ürünlerine rahatlıkla ulaşabilirken, bazılarımız da nereden bile bulabileceğini bilemiyor.

Bu kapsamda karşımıza EXPONATURA çıkıyor.

Özellikle gelişmiş ülkelerin doğal ve organik ürünlere talebi her geçen gün artıyor. Bu kapsamda çok geniş coğrafyası, elverişli iklimi, verimli toprakları, kadim geçmişi ile Anadolu’nun her karışındaki organik ürünler, Türkiye organik ürünler pazarı 
EXPONATURA ile dünya pazarına açılıyor.

Her geçen yıl katlanarak büyüyen sektörün en önemli fuarı olan
EXPONATURA’16,
3-6 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezinde
“Bal Yılı” konsepti ile ziyaretçilerini kabul etmeye hazırlanıyor.

Turex Uluslararası Fuarcılık tarafından bu yıl 8.si düzenlenecek olan EXPONATURA alıcı ve satıcıları bir araya getirerek, bir araya gelen firmaların hamleleri ile hem Türk hem de dünya ekonomisine bir canlılık getirmeyi hedefliyor.

EXPONATURA’15 in çok çarpıcı sonuçları olması EXPONATURA ’16'yı daha da etkili kılıyor. EXPONATURA ’15 istatistiklerine şöyle bir bakacak olursak:
  • 2.128 yabancı,
  • 15.324 yerli olmak üzere toplamda 15.324 ziyaretçi, 
  • 6 yurtdışı,
  • 179 Türkiye’den olmak üzere 185 katılımcı firma,
  • aralarında Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya, Çin, Rusya, İran, Hindistan’da olmak üzere 21 ziyaretçi ülke
Doğal yaşam konusunda eşsiz kaynakları olan ülkemiz için, potansiyellerin ortaya çıkması, gelişmesi ve bu konuda güç birliği oluşması, ülkemizde doğal ve organik ürünlerin yaygınlaşması, tüketicinin bilinçlenmesi ve uluslararası kamuoyunun dikkatinin çekilmesi adına EXPONATURA büyük önem taşımaktadır.

EXPONATURA ’16'da etkinlikler, panel ve konferanslarla yine kendinden söz ettirecek gibi gözüküyor. Bu yıl programına bir bakalım:

Konferans: Şehirlerde Doğal Yaşam Arayışları

Exponatura fuarı kapsamında fuar alanında düzenlenecek “Şehirlerde Doğal Yaşam Arayışları” konulu konferansta bal ve diğer arı ürünleri ile ilgili “Bal Yılı” temasına özel bir oturuma yer verilecektir.  Oluşturulacak bilimsel platformda konunun uzmanları önemli ve ilgi çekici konularla katılımcılar, ziyaretçiler ve basın mensupları ile bir araya gelecektir. Konferans ile ilgili ayrıntıları öğrenmek için tıklayınız.
 
Yarışma: Green Star Awards

Yine Exponatura fuarı kapsamında düzenlenecek “Green Star Awards – Doğal Yaşam Ödülleri” yarışmasında “Exponatura 2016 Tema Yıldızları” başlığı altında “En Ballı İl”,  “En Ballı İlçe” ve “Yılın Bal İhracat Şampiyonu” kategorileriyle sektörde gündem yaratarak başarılı çalışmalar ödüllendirilecek, sektörün gelişimine katkı sağlanacaktır.

Ürünlerinizin ve bölgenizin yıldızı parlasın istiyorsanız “Green Star Awards 2016” yarışmasına siz de katılın. Yarışma ile ilgili ayrıntıları öğrenmek için tıklayınız.
 
Tematik Alan: Ballı Türkiye

Fuar alanı girişinde ayrılacak özel bir alanda Türkiye bal haritası oluşturularak coğrafi olarak her bir bölgede üretilen bal çeşitleri sergilenecek, özellikleri ve faydaları aktarılacaktır. Bu sayede Türkiye’nin bal zenginliğinin ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtımı amaçlanmaktadır. Bu alan fuar boyunca tüm katılımcılar, ziyaretçiler ve basın mensupları tarafından görülebilecektir.

 
Tematik Alan: Arı Kovanı

Yine fuar alanı girişinde özel olarak oluşturulacak alanda arı ürünlerine yer verilecektir. “Arı Kovanı” adı verilen bu alanda katılımcı firmaların bal, bal mumu, polen, propolis, arı sütü, arı zehiri gibi arı ürünleri, firma ve stant bilgisi ile birlikte sergilenecektir.  Bu sayede bal ile birlikte diğer arı ürünlerine de dikkat çekilerek daha fazla farkındalık oluşturmak ve katılımcı firmaların ürünlerinin ön plana çıkarmak hedeflenmektedir. Arı ürünlerinden ede edilen gıda, kozmetik ve gıda takviyelerinin olacağı bu alan fuar boyunca tüm katılımcılar, ziyaretçiler ve basın mensupları tarafından görülebilecektir.

Bu kadar EXPONATURA’dan bahsetmişken bu fuarı hazırlayıp bu seviyelere getiren Tureks Uluslararası Fuarcılık firmasından da bahsetmeden geçmemeliyiz.

1994 yılından beri yurtiçinde uluslararası ölçekte fuarlar gerçekleştiren Tureks Uluslararası Fuarcılık, 2003 yılında kurulmuştur ve hizmet verdiği sektörlerde ülke ekonomisine de katkı sağlayan etkili buluşmalara imza atmaktadır. Türkiye ve Orta Doğu’da sektörel fuarlar organize eden Tureks, başarılı ve deneyimli organizasyon kadrosuyla alıcı ve satıcıları bir araya getirmekte, ulusal ve global ticarette fayda sağlama misyonunu yeni projeleri ile gerçekleştirmeye devam etmektedir. Tureks Uluslararası Fuarcılık, titiz ve kapsamlı çalışmalarıyla sektörlerin üreticisi ve tüketicisinin yanı sıra akademik ve kamusal alandan profesyonellerin de bir araya gelmesini sağlayarak önemli iş bağlantılarına aracı olmaktadır. Fuarcılık alanında verdiği hizmette her zaman en iyiyi hedefleyen, uzman ekibinin başarı ve memnuniyet odaklı anlayışıyla hareket eden Tureks Uluslararası Fuarcılık, ülkesine katkı sağlayan, hizmet verdiği sektörlere değer katan global bir fuar şirketi olma yolunda ilerlemektedir. Tureks, TOBB- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Yurtiçinde Fuar Düzenleme Yetki Belgesi’ne de sahiptir.
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.