Zeytinyağı Kilo Aldırır Mı?

Bilimsel çalışmaların tamamında zeytinyağının sağlıklı bir yağ olduğu gerçeği apaçıktır. İnsan beslenmesinde yağların önemi büyüktür. Yağlar en çok enerji veren besin üyesidir ve vücudumuz enerjinin bir bölümünü yağlardan sağlamaktadır.

Yağlar bilimsel olarak ikiye ayrılır. Bitkisel ve hayvansal kökenli yağlar olarak ayrılmasına rağmen biz zeytinyağcılar yağları zeytinyağı ve diğerleri diye ayırmayı yeğliyoruz. Bu, bizim aslında kendi yağımıza verdiğimiz önemi göstermektedir. Diğer yağların içerisinde zeytinyağı zaten doğal olmasıyla ayrılmaktadır.

Yağların bitkisel kökenlileri tohum ve meyve yağları şeklinde de ikiye ayrılır. Zeytinyağı bir meyve, ayçiçeği yağı bir tohum yağıdır. Tohum yağlarının temel özelliği rafine edilmeden tüketilememeleridir. Rafine edilmeden tüketilen iki tane yağ vardır. Kabak çekirdeği yağı ve zeytinyağını rafine etmeksizin tüketebilmekteyiz. Kabak çekirdeği yağı rafine edilmeden tüketilebilmekte ancak oksidasyon riski yüksek olduğundan çok kullanışlı bir yağ olmadığı kanaati yaygındır.

Zeytinyağı ise diğer tüm yağlara nazaran hem işlenmeden tüketilebilmesi hem de yemek ve kızartmalarda kullanılabilmesi yönünden önemli ve sağlıklıdır. Diğer yağların okside olmaları ve sıcaklıkla bozulmaları zeytinyağına göre daha hızlıdır. Rafine pirina yağı kızartmalık yağ olarak kullanılırsa zeytinyağına yakın bir yağ tüketilmiş olur. Ayrıca zeytinin bu yan ürününün kullanılması ile zeytin sektörüne ekonomik olarak katkı da sağlanmış olur.

Yetişkin bir birey için alınması gereken zeytinyağı miktarı günlük bir çorba kaşığı kadardır. Ölçüsünü kaçırdığımızda göbek bölgesinde yağlanma yapmaktadır. Ancak düzenli ve dengeli tüketimlerde zeytinyağı insanlarda tokluk hissini tetiklediği için kilo artışı azalmakta hatta obeziteye karşı kullanılmaktadır. Göbekliyim ancak sağlıklıyım demek işin esprisidir.

Akdeniz ve Ege insanının temel besinleri olan zeytinyağı, balık ve sebzenin yanında mutlaka sportif aktiviteler yapılmalıdır. Günlük 20 dakika yürüyüş yapılarak hem yediklerimizin kolay erimesini hem de zeytinyağının vermiş olduğu enerjinin harcanmasını sağlamış oluruz. Akdeniz mutfağına sağlık katan özelliklerden bir tanesi de yemeklerin yavaş yenmesidir.

Kabul etmek gerekir ki zeytinyağı yemeklere ayrı bir lezzet ve tat getirmektedir. Yememek elde değildir. Çok mu karnınız açıktı? Azıcık zeytinyağı içerisine kekik, yanına zeytin ve fırından yeni çıkmış bir ekmek herkesi baştan çıkarabilir. Okulda tadım derslerinde iyi zeytinyağı tadan öğrencilerimiz, ikinciyi isterken “yarım bardak alabilir miyim?” şeklinde ricada bulunmaktadırlar. Akşamüzerleri zeytin, zeytinyağı ve ekmeğin yerini hiç bir şey tutmamaktadır. Ancak aşırı tüketimde elbette, tüm yağlar gibi o da yağlanma yapmaktadır.

Yememek çare değildir. Tüketimi arttırmak en önemli hedefimiz ise düzenli ve uygun miktarlarda zeytinyağını tüketmemiz en uygunu olacaktır. Spor yapamıyorsak en azından gideceğimiz yere yürüyerek gitmemiz ve enerjiyi harcamamız gerekmektedir. Aksi takdirde göbek bölgesinde yağlanma kaçınılmazdır. Egzersiz yaparak uzun ömürlü ve sağlıklı yaşam sürdürebiliriz. Hangi zeytinyağlı yemek sizi baştan çıkarmaz ki? Çok yedirmesi yanında diğer yağlardan daha az kullanılmasıyla da ekonomik olarak mutfaklara katkıda bulunmaktadır.

Sızma zeytinyağı, ölçüsünde kullanıldığında kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL kolesterol miktarına etki etmektedir. Ayrıca kalp damar hastalıklarının oluşmasında yavaşlatıcı etkendir. Özellikle kalp damar ve bazı kanser hastalıklarında aile öyküsü risk açısından önceliklidir. Sonra beslenme ve yaşam koşulları gelmektedir. Anne ve babası koroner arter hastası olan bir kişi dengeli beslenmez, beslenmesinde kullanılan yağlara dikkat etmez ve spor yapmaz ise kalp damar hastalığı riski artmaktadır. Akdeniz tipi beslenme ve zeytinyağı değiştirilebilir risk faktörleri açısından avantaj sağlamaktadır.

Bazen zeytinyağını öyle bir anlatıyoruz ki, sanki kalp krizi geçiren birine o an bir kaşık zeytinyağı içireceksin ve adam koşmaya başlayacak. Bunun böyle olmadığını bilmemiz gerekir. Her yağ kilo aldırır. Ölçüsünde kullanmak koşulu ile zeytinyağı diğer yağlara göre çok daha sağlıklıdır. Kansere iyi gelir deriz zeytinyağı için. Ancak aile öyküsü başta olmak üzere, sigara, alkol, stres ve kötü beslenme alışkanlığı olanlar zeytinyağı kullansalar bile kansere yakalanabilmektedir.

Ege ve Akdeniz tipi beslenme tarzı ile birlikte stresten uzak, yürüyüşlerimizi yapabildiğimiz, strese girmediğimiz, üzülmediğimiz, pozitif düşündüğünüz bir yaşamı tercih eden insanlar olduğumuz takdirde ölçüsünde ve kararında tüketilen zeytinyağı her zaman için sağlık kaynağıdır. Kızartmalar dâhil tüm yemeklerde, kahvaltılarda mutlaka zeytinyağı tüketilmelidir. Pirina yağını kızartmada, birinci naturel sızma zeytinyağını yemeklerde, sızma zeytinyağını ise salata ve kahvaltılarda tüketmek en ekonomik çözümdür.

İlaç zeytinyağından pahalıdır. Sağlık ise en kıymetli hazinedir. Yıllık mutfak masrafını 150 TL arttıran bir ürün için sağlığınızı riske atmaya değmemektedir. Kaybedilen sağlıktan sonra zeytinyağı çok kıymetliymiş demek; ilk kalp krizini geçirdikten, by-pass olduktan sonra zeytinyağı tüketmek geç de olsa yapılmış doğru bir davranış olmaktadır. “Ömrü hayatında zeytinyağından başka yağ tüketmeyen kişi kalp krizi geçirmiyor mu?” sorusu bu durumda çok anlamsızdır.

Bir arkadaşım bizim sektörümüzü bir başkasına anlatırken şu tabiri kullanmıştı: “Bu zeytinciler ölümsüzlüğü arıyor, denize yakın yerde yaşıyorlar, en çok strese girdikleri konu ‘Evde sızma zeytinyağı bitmiş, ne olacak şimdi?’, bağ bahçe geziyorlar muhabbetleri bol ve sağlıklı besleniyorlar. Bir de bu zeytinyağının içerisinde squalen varmış, o da çok sağlıklıymış daha ne olsun” demişti. 
 
Abstract:
In olive oil and other vegetable oil located nutritious characteristics considering besides the health of the human body functions are compiled olive oil. With other vegetable oils demonstrated differences between the olive oil. Besides their function in meals of olive oil other vegetables oils are disclosed. When people don’t make sports in their life, all the oils are unhealty.

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Alperen - 19.09.2016 13:16
Merhaba zeytinyağı eksperi nasıl olunur var mıdır bunun kursu?
mucahit kivrak - 06.06.2016 15:59
ahmet bey zeytindostu derneğinin kalite yarışması var. orayı takip ederseniz kaliteli ödüllü zeytinyağlarını almış olursunuz.
Ahmet Balmumcu - 06.06.2016 14:10
Zeytinyağı ülkesinde yaşıyorum.Üretim deki denetimlerden emin değilim en pahallı ve en tanınmış markayı tüketmeye gayret ediyorum.