İlaçlama Suyunun Tarımsal Savaşımdaki Önemi

Bazen tarım ilaçları ile bir zararlıyı, hastalığı veya yabancı otları kontrol etmek için ilaçladığımızda onları beklediğimiz şekilde öldüremeyiz. İlacın dozundan, kullanılan aletlerdeki problemlerden, zararlı böceğin veya hastalığın direnç kazandığından, zararlının veya hastalığın yanlış teşhis edildiğinden, hatta tarım ilacından kaynaklandığını düşünürüz. İlacı karıştırdığımız suyun pH’ından hiç şüphelenmeyiz. Halbuki, ilaçlama tankına koyduğumuz suyun pH’ı tarım ilaçlarının ve bitki gelişim düzenleyicilerinin çoğunun etkili veya etkisiz olmasını doğrudan belirleyebilir. Doğru pH ile ilaç uygulama sayısı azalacağından kalıntı riski en aza inecektir.

1. pH nedir, nasıl ölçülür?
pH: bir solusyonun hidrojen iyon konsantrasyonunun ölçülerek okunmasıdır. pH derğeri suyun ne kadar asit veya bazik olduğunu gösterir. Bu değerler 0 (çok asit) ile 14 (çok bazik) arasında değişir.  Dijital pH metreler en kullanışlı olanlardır. Kağıt çubuklar hassas değildir.                
                           
2. Sulama ve ilaçlama sularının pH’ının yüksek olması neden önemlidir ?

Sudaki yüksek pH, bitkisel üretimi sınırlayan bir faktör olabilir. Sulama suyunun ve yetiştirme ortamının (toprak, torf, vb) pH’ının yüksek olması demir, manganez, çinko, bakır gibi mikrobesin elementlerinin alınabilirliğini çok önemli derecede azaltabilir.

Suyun pH’ının yüksek olması gübre tanklarındaki tuzların da çökelmesine neden olur ve en önemlisi tarım ilaçlarının çoğunun etkililiğini düşürür. Başta insektisitler ve özellikle organik fosforlu ve karbamatlı olanlar yüksek pH’lı su ile karıştırıldığında kimyasal reaksiyona (hidroliz) girerek hızla parçalanırlar ve etkililiklerini kaybederler. Hidrolizin derecesi, bir tarım ilacının etkili maddesinin yarılanma ömrünün ölçülmesidir. Bazı tarım ilaçları pH:8 ve üstünde çok hızlı hidrolize olurlar. Onun için üreticilerin ilaçlama ve sulama yapmadan önce kullanacakları sularının pH değerlerini bilmeleri gerekiyor.

Çizelge 1’de görüldüğü gibi örneğin captan etkili maddeli fungisit pH’ı 8 olan bir ilaçlama suyunda 10 dakika içinde parçalanabiliyor.
3. Suyun pH’ını düşürmek için ne yapmalıyız?

Bunun için piyasada birçok ürün satılmaktadır. Ancak, sitrik asit (limon tuzu), fosforik asit, nitrik asit, sülfürik asit gibi asitler de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunların seçiminde ise kullanımının kolay, ucuz ve güvenli olmasına dikkat edilmelidir. Sitrik asit hariç diğer asitler aynı zamanda bitki besin elementlerini (fosfor, azot ve kükürt) sağlarlar. Ayrıca, MAP (Mono Amonyum Fosfat) gübresi hem pH düşürücü hem de yaprak gübresi olarak da iyi bir seçimdir.  100 L suya eklenmesi gereken miktarlar Çizelge 2’de verilmiştir.

Çizelge 2. İlaçlama suyunun pH’ını 6’ya düşürmek için 100 L suya gerekli miktarlar
4. Suyun pH’ı her zaman asit mi olmalı?

Özellikle metal içeren bakırlı fungisitler (bordo bulamacı, bakır sülfat, bakır oksiklorid, bakır hidroksid vb.), kükürt, fosetyl-Al gibi bazı fungisitler ile düşük pH’lı suyu karıştırmamalıyız. Çünkü, metallerin asitte eriyiciliği hızla arttığından bitkide fitotoksite yapma riski de artar.

Sonuç

Bazı pestisitler alkali sularda bozulmaktadırlar. İlaçlama suyunun pH’ını 5.5-6.5 aralığına ayarlamak, tarım ilaçlarından en iyi sonuç alabilmenin en ekonomik ve kolay yoludur.

Kaynaklar: 
  1. İzmir Ziraat Mühendisleri Odası yayınları.
Görseller:
  1. http://bit.ly/1Qn1788

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

hasan el sabbah - 24.09.2020 16:03
ilaçlama suyunun ph sını 5 - 6 aralığında tutmak önemli bir husus
İbrahim Keçeci - 08.09.2020 17:41
Acaba bu tip zararlı bitki/ağaçlar ile daha efektif ve etkili bir mücadele yöntemi var mıdır? İlginize şimdiden çok teşekkür ederim.
Gökhan Yücel - 16.08.2020 00:32
İlaçlar neden işe yaramıyor diye düşünüyorduk. Çok faydalı bir bilgi edindik. Çok teşekkür ederim.
Hasan ALTINEL - 17.03.2019 21:53
Lütfen çiftçilerimiz kullanacağı ilacın hangi ph değerinde ne kadar etkili olduğunu mutlaka araştırsınlar. Yoksa benim gibi 1 yıl boyunca ezbere ve boş yere ilaç atarlar ve hiç bir faydasını görmezler. Sonuç olarak bu yıl daha bilinçliyim. Önümüzde ki yaz sonuçları tekrar paylaşmayı planlıyorum .
Hasan ALTINEL - 17.03.2019 21:51
Akşam saatlerinde ilaçladığım yerlerde zarar pek olmuyordu sebebini çözemiyordum. Ph metre aldım 8,6 suyumun ph ı. çizelgeye göre dimethohate bu ph da 48 dk. etkili oluyor. Zararlı akşam çıktığı için (28 dekar sırt pompasıyla 1 günde ilaçlanıyor) son attığım yerde zararlı etkisi daha az oluyor. Yada olmuyor.
Hasan ALTINEL - 17.03.2019 21:50
Ben 30 yıllık memuriyetten sonra bir zeytin bahçasi yaptım. 2018 yazında ne dedilerse yaptım ama yaprak galeri güvesiyle "5 gün arayla" ilaçlama yapmama rağmen başa çıkamadım. Sık at dediler yaptım, dozu artır dediler yaptım ama başa çıkamadım. Fidelerimin filizleriyle birlikte bende kurudum her geçen gün. Köyde, Ziraat odasında, ilçe tarım müdürlüğünde sorduğum zir. müh. hiç birinden sonuç alamadım. Ph etkisini öğrendikten sonra düşünüyorum;
Hasan ALTINEL - 16.03.2019 13:47
Teşekkürler. Böyle yayınlara her zaman ihtiyaç var. Güvenebilecegimiz bir bilgi.
Gürsel Arslan - 02.02.2019 08:05
Gerek bilinçsiz uygulamalar gerekse tarımı dışlayıcı kalkınma prensipleri nedeni ile ölmeye yüz tutmuş Türk Tarımı konusunda yapılan bilimsel bilgilendirici bu gibi paylaşımlardan dolayı paylaşımcılara teşekkür ederiz.. "Hayat Paylaşınca Güzeldir"..
HUDAYI ALASIk - 02.02.2019 00:06
Güzel bir yazı.
Kasım Çakmak - 16.11.2018 02:38
Tebrikler
NEJAT - 09.11.2017 05:53
4. MADDE 5.5-6 ARALIĞINDA KULLANILABİLİRMİ..CEVAP VERİRSENİZ MUTLU OLURUM..
S.T - 05.10.2017 02:28
Emeğinize sağlık. Çok Faydalı bilgi.
kadir bilginer - 04.01.2017 07:12
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. internette bu tarz net ve anlaşılır benzer bilgiler yok bu konuda, teşekkürler o yüzden.
bilal giran - 29.04.2016 21:09
bizim ülkemizde üretilen yada ithal edilen tarım ilaçlarının etiketine PH belirtseler daha iyi olmazmı diye düşünüyorum
Hüsamettin Ilgez - 16.03.2016 11:13
Necip Hocam değerli bilgileriniz için teşekkürler.