Zeytinyağı Fiyatları Çok Yükseldi Çünkü…

Sağlıklı olduğu için halkımız zeytinyağına rağbet gösterdi. Artık halkımız zeytinyağına eskisi gibi kıymet vermeye başladı. Tıpkı eski günlerdeki gibi et fiyatlarının da üzerinde olduğu zamanlardaki değerine günümüzde kavuştu. Çünkü ülkemizdeki bilim insanları ve araştırmacılar zeytinyağının çok kıymetli bileşikler içerdikleri buldular. Duyusal açıdan zeytinyağlarımızı iyi noktalara taşıdık. Zeytindostu Butik Üreticiler Kümelenmesi şişelere ve ambalajlara önem verdi. Zeytinyağımız okside olmadan, sıcakta bozulmadan evlerimize giren, dünyanın en güvenli gıdalarından biri oldu. Fabrikalarımız son teknoloji sistemlere geçti. El değmeden hijyenik koşullarda üretimi yapmaktayız. İşçisi köylüsü bu durumdan memnun ve geçen gün işlerine daha da sıkılmakta, tüketicilere nasıl daha güzel yağlar sunarız bunun derdiyle dünyanın dört bir yanına koşuşturmaktadır.

Yukarıda yazdıklarıma ilave etmek istemezdim. Buraya kadar yazdıklarım doğru ama fiyatların yükselmesinde hiçbirinin direk etkisi yoktur.

• 2014 kışının soğuk geçmesi,
Halkalı leke ve dal kanseri hastalığının artması

nedeni ile ağaçlarda stres vardı. Bu stresin üzerine 2015 yılının mayıs ayında çiçeklenme sırasında lodosun etkili olması nedeni ile zeytin çiçeklerinde dökülmeler yaşandı. Özellikle Ege kıyılarında kendisini çok hissettirdi. 2014 – 2015 zeytin sıkım sezonunda 14 TL’lerde olan zeytinyağı yaz sonuna doğru 18 TL’yi görmüştü. Sezona girişte tüm spekülasyonların aksine 14 – 15 TL bandına düşmesi beklenen zeytinyağı, TARİŞ’in fiyat açıklaması, UZZK’nın rekolte tahmininde bir önceki sezon hata yapması nedeniyle 18 TL civarında sezona girdi ve o seviyelerde kaldı.

Bir önceki sezondan boş olan sofralık ve zeytinyağı depoları bu sene de boş kaldı. Eski yıllardaki gibi stok yapılamadı. 2 sezon öncesinin sızma zeytinyağı fiyatını bu senenin rafinajlık yağları geride bıraktı. Fiyatlar yükselince tüketici normal olarak düşünmeye başladı. Fiyatlar düşük olduğunda düşük bu üreticiye yazık diyenler bugün fiyatlar yüksek bu tüketiciye yazık diyorlar. Fiyatlar düşük ve yüksek olduğunda ticaret olmaz. Zeytinyağları depolarda durur. Güğümler evlere gider. Böylece kaliteli yağlar gidip gele gele bozulurlar.

Fiyatların böyle yüksek olduğu dönemlerde gün karışık yağcılara doğar. Bugün 18 TL olan toptan fiyatının altında gerçek anlamda zeytinyağı satılması mümkün değildir. TARİŞ, ortağından 18 TL’ye zeytinyağı alırken, hangi ortak 16 TL’ye zeytinyağını satar? Tüccar 18 TL’ye zeytinyağı alırken kim kendi ürününü 15 TL’ye sızma zeytinyağı tenekesinde satar? Hele de zeytinyağından anlamayan kocaman bir tüketici topluluğu varken. Tüketicilerimizin dikkatli olmaları gerekmektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı taşra düzenli olarak zeytinyağı markası olan üreticilerimizi denetlemektedir ancak tüketicilerimizin;
 
Yol kenarlarından,
Pazar yerlerinden bilmediğiniz hiç kimseden
zeytinyağı alıp tüketmemeleri

gerekmektedir.
 
Görseller:
Apelasyon

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Abuzittin Conembönem - 28.12.2016 19:12
kamil bey peki tariş 18 tlye sizden alıyorsa bu ürünü siz neden 18 tlnin altına insanlara satasınız bunu bir açıklarsanız seviniriz teşekkürler.
Kamil UYSAL - 16.02.2016 19:22
BÜYÜK MARKETLERDEN ALIP KAZIK YİYELİM ÖYLE Mİ? HANGİ FİRMA SAF ZEYTİN YAĞI SATIYOR? Kendine güvenen firma varsa gelsin yağını tahlil ettirelim.O piyasada satılan bilmem ne firmasının lüks şişelerde zeytin yağından başka her şey var.Gel kardeşim. Hakiki zeytin yağı almak istiyorsan bizim köyden al.
Ahmet TUNBALI - 05.01.2016 18:30
İşin aslı bu yazıyı kaleme alan arkadaşı tebrik ederim.