Üzüm Tanesi Neden Çatlar?

Sofralık, kurutmalık, şaraplık - şıralık… Hangi amaçla üretilirse üretilsin üzüm yetiştiriciliğinde en önemli noktalardan bir tanesi sağlıklı ve sağlam salkım/tane elde etmektir. Bunu becerdiğimizde hasat esnasında ve sonrasında bazı sorunları daha baştan çözmüş oluruz. Ya da tersinden bakarsak karşılaşmayabileceğiz bazı sorunlarla uğraşmak zorunda kalırız. Bu yazıda üzüm tanelerinin çatlama sebeplerine değinmeye çalışacağız.

Üzümde tanelerinde çatlamanın sebeplerini şöyle gruplandırabiliriz:
  • Hücre içi fizyolojik sebepler
  • Çeşit özelliği
  • Aşırı hormon kullanımı
  • Hastalıklar
  • Salkım sıklığı
Hücre İçi Fizyolojik Sebepler

Üzüm tanesi hücrelerinde bulunan vakuoller; şeker, organik asit, aroma maddeleri, su ve iyonların hücresel deposudur. Üzüm tanesi olgunlaştıkça, vakuollerin sayısı, büyüklüğü ve kompozisyonu değişmektedir. Vakuollerde su ve kuru madde birikimi ile hücreler büyümekte ve bunun sonucunda tane iriliği artmaktadır. Vakuollerde ani su artışı tane içi turgor basıncının artışına neden olmakta bu da tane kabuğunun iç yüzeyine baskı yapmaktadır. Böyle durumlarda kabuk çatlayabilmektedir. Bu durumu meydana getiren sebepleri de 3 ana başlıkta değerlendirebiliriz.
 Vakuoller ve tane içi turgor basıncının yükselmesi
 
  • Hasada yakın yağışlar
  • Bağın hasada yakın fazla sulanması
  • Su tutma kapasitesi yüksek topraklardaki sürekli toprak nemi
Hasada yakın yağışların ve ya aşırı sulamanın sebep olduğu çatlama

Çeşit Özelliği

Yalova İncisi, Cardinal gibi ince meyve kabuğuna sahip bazı çeşitler çatlamaya meyillidirler.
Tane çatlamasına hassas bazı çeşitler

Aşırı Hormon (GA3) Kullanımı
 
Bilindiği gibi ülkemizin ve dünyanın en önemli çeşitlerinden sultani çekirdeksizin sofralık amaçlı üretiminde salkım uzatılması ve tane irileştirilmesi amacıyla hormon (GA3) kullanılmaktadır. GA3 kullanımında aşırılıklar tanelerde çatlamaya neden olabilmektedir.

Hastalıklar
 
Bazı hastalıklar tanelerde çatlamaya neden olabilirler. Bunların başında külleme ve kav hastalıkları gelmektedir.
Külleme hastalığının neden olduğu tane çatlamaları
Kav hastalığının neden olduğu tane çatlamaları
 
Salkım Sıklığı

Özellikle sık (takoz) salkım yapısına sahip çeşitlerde tanelerin birbirine baskı yapması sonucu tanelerde çatlamalar görülebilir.
Sık (takoz) salkım

Üzümde tane çatlamasının başka sebepleri de olabilir. Örneğin, kalsiyum eksikliğinin de tane çatlamasına yol açabileceğini bildiren çalışmalar mevcuttur. Sonuç olarak üzüm yetiştirirken alacağımız basit tedbirlerin bir sezon boyunca peşinden koştuğumuz kaliteli sağlam ürün elde etmede işimizi kolaylaştıracağını unutmamalıyız.
 
Anahtar Kelimeler:

Kuru Üzüm, Sultani Çekirdeksiz Kuru Üzüm, Kuru Meyve, Kuru Üzüm Rekoltesi, Sultanas, Raisins, Dry Fruit, Raisin harvest, изюм, Виноград урожая, 葡萄乾, 葡萄收穫, pasas, レーズン, Rosinen, عنب مجفف, raisins secs,

 

BAĞCILIK VE KURU ÜZÜM İLE İLİGİLİ OKUNMASI GEREKLİ MAKALELER
 
 
 

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

ömer faruk bilmez - 19.06.2017 16:32
Bilgiler çok güzel çözüm ne onu da anlatırsanız
Hamza Ali - 22.06.2016 04:01
Doğru bir yaklaşım . Üreticilerin Granysoft gibi organik kalsiyumu zamanında ve doğru miktarda kullanmaları hem kulleme botritis gibi patojenlere direnç artırmakta hem catlamaya karşı muazzam başarı sağlamaktadır.