Pamuk Raporu Ekim 2015

Pamuk piyasasında 12-16 Ekim 2015 arası talepte yavaş da olsa artışlar gözlenmiştir. Dolar kurundaki belirsizlikler, tekstil fabrikalarını iç piyasadan pamuk almaya yönlendirmektedir. Ege Bölgesi yeni sezon pamukları renk dışında tekstil fabrikalarının istediği kalitededir. Tekstil fabrikalarının pamuk stokları minumum seviyelere gelmesi önümüzdeki günlerde pamuk talebini arttırabilir. Ege Bölgesi'ndeki çırçır fabrikaları ise pamuk alımlarını kütlü fiyatı olarak 2,00 TL civarında gerçekleştirmektedir. Preseli pamuk olarak 4,80–5,00 seviyelerinde maliyeti olan pamukların hasat sonunda daha aşağı fiyatlardan satılması zorlaşacaktır.  Çırçır fabrikaları piyasada peşin para pamuk satmak yerine banka kredisi kullanmayı ya da ELİDAŞ Ege Lisanslı Depoculuk A.Ş. depolarına pamukları rehin bırakarak ucuz faizli kredi kullanmayı tercih etmektedir. Bu arada emanet olarak Ege Bölgesi pamuklarının tekstil fabrikalarına gönderilmeye başladığı da gelen haberler arasında.
 
Ege Bölgesinde pamuk hasadı % 70 seviyelerinde tamamlanmıştır. Pamuk tarla ve çırçır randımanları geçen sezona göre düşüş göstermektedir. Bu güne kadar alınan neticeler pamuk rekoltesinin Ege Bölgesinde geçen seneye göre % 15 civarında azalabileceğini işaret etmektedir. Meteoroloji tahminlerine göre; 21 Ekim 2015 gününden başlamak üzere yeni bir yağışlı hava Ege Bölgesini etkisi altına alacaktır. Yağışlar,  % 30 civarındaki rekoltenin kalitesini olumsuz yönde etkileyecektir.
 
İzmir Pamuk Borsasında hasat süresince oluşan istikrarlı fiyatlar Tekstil Fabrikaları tarafından uygun bulunmaktadır. Fiyatların geriye gitmesi mümkün görülmemektedir.
 
CARİ FİYATLAR :
 
31 RENK  4,55 – 4,60
41 RENK  4,45 – 4,50
51 RENK  4,30 – 4,40
 
Tekstil Sanayicileri sezon başından itibaren pamuk alımlarını belirli tempo içinde ve belirli miktarlarda gerçekleştirerek hasat süresince alımlara devam ettiler. Çırçır Fabrikaları ise, hasat sonunda pamuk satıcılarının arzı kısacağını,  buna mukabil tekstil fabrikalarının talebinde artış olacağını ümit ediyor.
Pamuk fiyatları geçen sezondan bu sezona % 21 artış gösterirken, ABD dolarındaki artış aynı süre içinde  % 29 seviyelerinde. Pamuk üreticileri pamuk fiyatlarının ABD doları karşısında gerilediğini düşünüyor. Ege pamuğu yerine ikame olacak özelliklere sahip ABD ve Yunanistan pamuk fiyatlarının seviyesi pamukçuları pamuk satmaktan alıkoyuyor. 

Geçen sezon 3,60 TL seviyelerinde pamuklarını satan pamukçular bu sezonda ayni tarihlerde 4,40 TL seviyelerinde pamuklarını satabiliyor. Yukarıdaki grafikte de görüleceği üzere % 21-22 seviyelerinde bir fiyat artışı elde eden pamukçular 65 krş.  destek primi ile birlikte hasılat olarak son senelerin en iyi neticesini almış durumda. Bu gelişme gelecek sezonda pamuk üretimine olumlu yönde etki yapmış olacak.

 
Dış Piyasalarda Pamuk
 
Aşağıdaki grafikte görüleceği üzere Newyork Future Market Pamuk Kontrat piyasalarında fiyatlar genelde 62,00 c/lb ile 64,00 c/lb aralığında dar bir koridor içinde kalmaktadır. 62,00 c/lb seviyesinin altına düştüğünde güçlü bir destekle tekrar yükselmekte, 64,00 c/lb üzerine çıktığında ise karşılaştığı dirençle gerilemektedir.
Dış piyasalarda fiyatlardaki istikrar yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi devam  etmesi ABD Tarım Bakanlığı tarafından açıklanan pamuk arz–talep rakamlarına bağlıdır. Ekim ayında açıklanan sezon sonu devir sonu stoklarının 111,8 milyon balyaya ulaşması yeni bir rekor olarak karşımızdadır. Bu stok diğer ifade ile senelik 112 milyon balya tüketim rakamına eşit gibidir. Dünya pamuk üretiminin bir sezon boyunca gerçekleşmeyeceği varsayılsa bile eldeki stoklar yeterli olacaktır. Devir sonu stokları ne derecede gerçekleşecektir veya gerçektir sorusunun cevabı net değildir.  Ancak, Kuzey yarım kürede devam eden hasat sorunsuz devam etmektedir.  Sorun sanal ortamdaki rakamlar.
 
Geçtiğimiz sezonlarda yapılan pamuk alımlarında Türk tekstil fabrikalarının önemli bölümü dış alımlarda başarılı olamamış gerileyen pamuk fiyatları ve döviz fiyatlarının ani yükselmelerine karşı kendilerini koruyamamışlardır. Bu sezonda önünü net olarak göremeyen tekstil fabrikaları dış alımlarda temkinli davranarak bu günlere gelmiştir.
Sonuç olarak 2015/16 pamuk sezonu çok bilinmeyenli bir pozisyonu korumaktadır. Genel seçim neticelerine göre yeni oluşumlara ticari ve sanayi sektörü hazırlıklı olmalıdır. Öngörülemeyen neticelerle karşılaşılması olasılığı fazla olan bir dönemin içinden geçiyoruz.  Son dönemde gerileyen ihracatımız içinde gerilemekte olan Tekstil İhracatı tüm sektörü rahatsız etmektedir. Mevcut problemlerin kısa süre içinde ortadan kalkması da mümkün görülmemektedir. Pamukçuların beklediği fiyatların gerçekleşmesi tekstil sektörünün gelecekle ilgili ekonomik gelişmelerine bağlıdır. Maliyetlerin yüksek olması dolayısıyla Pamukçuların beklediği fiyatların gerçekleşmesi zaman alabilir veya ümit edilen oranda gerçekleşmeyebilir.
 
Bütün bu tespitler sonunda bu günkü cari fiyatlarla pamuk alımı tekstil sektörü tarafından fiyat ve kalite olarak uygun görülmektedir.

 Görseller:
Yazara aittir.
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.