Organik Girdi Listesi (OGL)

ETO ve FIBL (Organik Tarım Araştırma Enstitüsü) ortaklığında yürütülmekte olan, "Alman-Türk İşbirliği İle Organik Tarım Projesi" kapsamında, Türkiye’de organik sektöre nitelik ve nicelik açısından büyük katkı sağlayacak ve tüm sektörünün (tarımsal ve işletme) ihtiyaç duyduğu bir rehber olma niteliği taşıyacak; organik tarımda kullanılabilecek girdiler konusunda yaşanan karmaşayı gidermek amacı ile T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'mızın da bilgisi dahilinde  “ORGANİK GİRDİ LİSTESİ (OGL)” oluşturma çalışmalarına ETO olarak başladığımızı duyurmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.
OGL oluşturma projesinin ilk aşamasında yurt dışı başarı örnekleri incelenmiştir. İsviçre-Almanya’da başarılı ile uygulamaya devam eden FIBL ile işbirliğine gidilmiştir. Ülkemizde organik tarımda tek yetkili olan T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Alman-Türk İşbirliği ile Organik Tarım Projesi Koordinatörü sayın Elisabeth Rüegg ve ETO derneği Genel  Merkez Yönetim Kurulu başkanı Atila Ertem tarafından Aralık 2014’de ziyaret edilmiş ve yapılması düşünülen çalışma hakkında kendilerine bilgi verilmiştir.
 
Gerekli form ve alt yapı çalışmaları tamamlandıktan sonra Türkiye’deki tüm kontrol ve sertifikasyon kuruluşları ile işbirliği yapılmış ve  kullanılmasına izin verilmiş ya da sertifikalandırılmış organik girdiler saptanmıştır. Bu girdileri üreten, ithal eden ve ticaretini yapan hemen hemen tüm firmalar ile temas kurulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda 13 Mart 2014 Ege İhracatçı Birlikleri’nde “Türkiye için uyumlanan sisteme doğru: Organik tarımda girdilerin değerlendirilmesi” başlıklı bir toplantı da yapılmıştır.
Organik tarıma uygun girdiler konusundaki çalışmaların ve ürünlerin, sektörde yer alan tüm paydaşlara (üretici, işleyici, v.b.) ulaştırılabilmesi ve tanıtımlarının yapılabilmesi için bu çalışmanın önemli bir fırsat olacağını düşünüyor  ve listenin sektöre yapacağı katkıları çok önemsiyoruz.
 
ORGANİK GİRDİ LİSTESİ (OGL)'nde  ürünlerinin yer almasını isteyen tüm firmalar  derneğimizin info@eto.org.tr e-posta adresinden gerekli başvuru bilgilerini temin edebilirler. Tanıtım ve teşvik amaçlı olarak yayınlanacak listede  yer almak ücretsizdir. Bu amaçla, OGL’nin tanıtımının yapılacağı toplantı 18 Kasım 2015’de İzmir Alsancak’taki Ege İhracatçı Birlikleri toplantı salonunda gerçekleştirilecektir.
 
ETO Genel Merkez Yönetim Kurulu Başkanı
Atila ERTEM
 
Görseller:
Yazara aittir.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.