İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (IPUD) ve Better Cotton

İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (IPUD), Türkiye'de pamuk üretimini, pamuğu üreten kesimler için pamuğun yetiştirildiği çevre için ve sektörün geleceği için daha iyi bir hale getirmek amacıyla Eylül 2013’te kuruldu. 10 Mart 2014 yılında ilk genel kurulunu gerçekleştiren derneğin yönetim kurulunda Çukobirlik, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İstanbul Tekstil Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, İzmir Ticaret Borsası, SANKO Tekstil İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş., Spot Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Tariş - S.S. Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Tanmanlar Ziraat İşletmesi, Ulusal Pamuk Konseyi gibi pamuk ve tekstil sektörünün farklı paydaşları ve lider kuruluşları yer almaktadır.
 
Türkiye’deki pamuk üretimini çevresel, ekonomik ve sosyal anlamda sürdürülebilir kılmak ve sürdürülebilir pamuğu ana ticari ürün haline getirerek Türkiye genelindeki pamuk üretimini daha iyi yönde dönüştürmek amacıyla IPUD, ‘’Better Cotton’’ lisanslı pamuğu Türkiye’de üretmek üzere 2014 yılında Better Cotton Inititative (BCI) ile Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalamıştır.

Better Cotton Initiative (BCI) Nedir?
 
Better Cotton Initiative (BCI) üreticiden perakendeciye kadar birçok farklı paydaşın bir araya gelip, ortak hareket ederek pamuk üretiminin olumsuz çevresel ve sosyal etkilerini azaltmayı ve sektörün geleceğini daha güvenli hale getirmeyi hedefleyen çok paydaşlı, uluslararası bir inisiyatiftir. Küresel pamuk üretimini, pamuk üreticileri için, içinde yetiştiği çevre için ve sektörün geleceği için daha iyi hale getirme misyonu ile 2009 yılında Cenevre’de kurulmuştur. Better Cotton üretim standardını geliştirmiştir. Bugün, Better Cotton 5 kıta ve 20 ülkede üretilmektedir. BCI’ın amacı Better Cotton’un sürdürülebilir, genel geçer bir emtia olarak geliştirilmesi yoluyla dünya çapındaki pamuk üretimini dönüştürmektir. BCI’ın 2020 yılına ilişkin hedefi, dünya pamuğunun %30’ unun Better Cotton lisanslı pamuk olarak üretilmesidir.
 
BCI; H&M, IKEA, Marks&Spencer, Levi’s, Adidas, Nike gibi tekstil sektörünün önde gelen markalarınca desteklenmektedir ve bu markalarca tedarik edilmektedir. BCI’a üye olan yaklaşık 50 uluslararası marka sürdürülebilir pamuk olan Better Cotton tedariğinde Türk üreticilerle çalışma hacmini her geçen gün arttırmaktadır. Şu an Türkiye’de 70 tekstil tedarik zinciri firma BCI üyesidir ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.
 
Daha fazla bilgi için www.bettercotton.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Faaliyetlerimiz

BCI ile Stratejik Ortaklık Anlaşması kapsamında IPUD, Better Cotton’ın Türkiye’de stratejik olarak gelişiminden ve Better Cotton Standardı'nda üretiminin çiftçi ayağında uygulanmasından sorumludur. IPUD, çiftçi ve bu çiftçileri bir arada koordine eden Üretici Birim seçimi, eğitimi ve kontrolleri kapsamında faaliyetlerini yürütür.

Bu bağlamda IPUD, yereldeki pamuk üretim yöntem ve sorunlarını bilen, çiftçilerin uygulamalarını yakından takip edebilen kurumlar olan Üretici Birimler ile işbirliği gerçekleştirir. Bu işbirliğinin amacı Better Cotton Standart Sisteminin gerektirdiği şekilde üretimin gerçekleşebilmesi için çiftçilere gerekli desteğin yerelde verilmesinin sağlanmasıdır. Üretici Birimler’inin tüzel yapısı hakkında herhangi bir sınırlama yoktur, örneğin; sivil toplum kuruluşu, çırçır veya iplik işletmesi, tüccar veya devlet kurumları olabilir.
 
2015 yılında birlikte çalışılan ve lisanslanan Üretici Birim listesine linkten ulaşılabilir: http://bit.ly/1Nd7NEm
 
IPUD, Better Cotton üretim standartlarının izlenmesinin yanında çiftçi ve işçilere Better Cotton üretim standartlarına uygun eğitimler verme konusunda Üretici Birimler’e destek olmaktadır. IPUD, birçok farklı konuda kurduğu ortaklıklarla, Türkiye’de başlıca pamuk üretiminin yapıldığı bölgelerde bulunan Üretici Birimler’ini sürdürülebilir uygulamalar konusunda desteklemektedir.

IPUD, Better Cotton üretiminin olduğu illerdeki çiftçi sayısı ile pamuk ekim alanını arttırmak ve Türkiye’de pamuk üretimi yapılan diğer illerde de Better Cotton üretimine başlatmayı hedeflemektedir. Better Cotton üretimine başlamak isteyen üretici grupları için Üretici Birim başvuruları Ocak 2016’da başlamaktadır. Bu başvurular ile ilgilenenler aşağıdaki linkten veya dernek ile doğrudan iletişime geçerek bu başvuruları takip edebilir.
 
Eğitimlerden Kareler

İzmir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünden, Şerife Ege, Kubilay Koç ve Birgül Çolak’ın destekleri ile verilen Pamukta Gübreleme, Pamukta Entegre Zararlı Yönetimi, Pamukta Hasat Hazırlığı ve Hasat Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar konulu eğitim. Ağustos 2015, Menemen İzmir.

Dr. Nedim Özbek’in desteği ile verilen pamukta hasada hazırlık, makineli hasatta hasat yardımcılarının uygulanması, kalite-çevre ilişkisi ve kontaminasyon konularında verilen eğitim. Eylül 2015, Bergama, İzmir

Prof. Dr. Berkant Ödemiş’in desteği ile pamuk sulaması ve kullanılan suyun efektif kullanımı ile ilgili arazi tespitlerinden bir kare. Ağustos 2015, Hatay Melekli.

TAYEM Söke Müdür Yardımcısı Adnan Süllü ile Eğitim ve Yayım Birim Sorumlusu Mehmet Sabah’ın destekleri ile verilen pamukta sulama eğitimi. Ağustos 2015, Söke, Aydın

Aydın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünden Abdülkadir Sağıroğlu’nun desteği ile verilen Pamukta Entegre Zararlı Yönetimi ve 2015 sezonunda yoğunlukla görülen hastalık ve zararlılarla ilgili eğitim. Ağustos 2015, Söke Aydın.
 
Türkiye'de Better Cotton Üretimi

2013 sezonunda ilk Türk ‘’Better Cotton’’ pamuğunu hasadının gerçekleştiren IPUD, ilk sezonunda 7,237 hektarda gerçekleştirilen çalışmalar sonucu yaklaşık 14,443 ton lif pamuğa karşılık gelen 34,517 ton kütlü pamuk üretimi gerçekleştirdi. İlk sezon 7 Üretici Birim altında 278 çiftçi ile Aydın, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak illerinde çalışmalar yürütüldü.
 
İkinci sezon olan 2014 yılında 15 Üretici Birim altında çalışan 534 çiftçi ile 12,712 hektarda gerçekleştirilen çalışmalar sonucu yaklaşık 22,969 ton lif pamuğa karşılık gelen 60,445 ton kütlü pamuk üretimi gerçekleşti. 2014 yılında lisanslanan çiftçi ve Üretici Birimlerimiz İzmir, Aydın, Manisa, Denizli, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa şehirlerindendir.
 
2015 sezonunda derneğimiz 21 Üretici Birim altında çalışan 441 çiftçi ile 13.064 hektar alanda gerçekleşen faaliyetler sonucu tahmini 68.495 ton kütlü pamuk üretimi beklemektedir. Ortalama çırçır verimleri üzerinden hesaplandığında bu rakam yaklaşık 26.028 ton lif pamuğa karşılık gelmektedir. 2015 yılında lisanslanan çiftçi ve Üretici Birimlerimiz İzmir, Aydın, Antalya, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır şehirlerindendir.
 
Türkiye’de Better Cotton lif pamuğuna ulaşılabilecek çırçır işletmelerinin listesine linkten ulaşabilirsiniz:

Nasıl IPUD üyesi olunur?
 
2015 yılında IPUD 59 üyeye ulaşmıştır. Pamuk üreticileri, çırçır işletmeleri, pamuk tedarikçileri, tekstil ve hazır giyim kuruluşları, perakende zincirleri ve markaları, ayrıca dernek faaliyetlerine katkıda bulunabilecek sivil toplum kuruluşları gibi birçok konuda farklı bilgiye sahip kişi ve kurumları bir araya getirecek olan IPUD Türkiye’deki pamuk üretimi, ticareti ve tekstil sektöründe söz sahibi herkesi üyeliğine davet ediyor.
 
IPUD üye listesine aşağıdaki linkten ulaşılabilir: http://bit.ly/1MmepeC
 
Üyelik başvurusu için derneğin web sitesinden bilgi alınabilir: http://bit.ly/1P1ltUF
 
Görseller:
Yazara aittir.
 

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.