Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Zeytinyağı ve sofralık zeytin mutlaka markalı olarak satın alınmalıdır. Satın  aldığınız  sofralık  zeytin  ve zeytinyağının  ambalajında  Gıda,  Tarım  ve  Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınmış olan gıda sicilinin bulunmasına dikkat edilmelidir.
Markalı  zeytin  ve  zeytinyağlarının  tüm  kontrolleri laboratuvarlar  tarafından  yapılmış  ve belgelenmiştir. Markalı alışverişlerinizde tüketici olarak muhatap olduğunuz firma bellidir. Ürünle ilgili bir sorun yaşadığınızda ilgili firmadan bu mağduriyetin giderilmesini talep etme şansınız vardır. Pazarlarda ve yol kenarlarında markasız, menşei belli olmayan, plastik şişe içinde, güneşte bekletilen ve zeytinyağı olarak tüketiciye lanse edilen yağların hiçbirini satın almayınız. Bu şekilde yapılan satışlarda zeytinyağına yabancı yağların karıştırılma (tağşiş*) oranı çok yüksektir. Markasız  zeytinyağı  satın  aldığınızda  tağşişli  yağ satın almış  olabilirsiniz.  Bu  satışlarda karşınızda muhatap bir firma olmadığı için hakkınızı arayamazsınız.
 
Serin, kuru ve karanlık ortamda saklanmış markalı zeytinyağını satın alıp, yine serin, kuru ve karanlık ortamda saklayınız. Zeytinyağınızı  kısa  sürede  tüketebileceğiniz  kadar,  küçük  teneke  ambalaj  veya  ışığı geçirmeyen koyu renkli şişelerde satın alınız. Aldığınız  zeytinyağının  imalat  tarihine  önemle  bakınız.  Zeytinyağı üretildiği  yıl  içerisinde tüketilmelidir. Üretim tarihi eski olan bayat zeytinyağlarını tüketmeyiniz.
Zeytinyağı şişesinde  mantar  kapak  yerine  contalı vidalı sızdırmayan alüminyum  kapak kullanılabilir. Mantar kapak zeytinyağının tadını bozucu bir etki yapabilir. Koruyucu  madde  içermeyen  ve  tuz  oranı  daha  düşük olan pastörize  edilmiş  sofralık zeytinlerin tercih edilmesinde fayda vardır.Sofralık  zeytin  alırken  pastörize edilmeye  uygun  ambalajlarda  satın  almaya  dikkat edilmelidir.
 
*Tağşiş: Öncelikle altına bakır karıştırma ve saflığını bozma anlamına gelen  veya kıymetli bir şeyi kıymetsiz bir şey ile karıştırma anlamına gelen ekonomik anlamlı bir sözcüktür (ingilizce karşılığı: adulteration). Detaylar için bakınız: "Doğal Zeytinyağında Hile ve Tağşiş"
 
Görseller:
Apelasyon

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.