İNCİRİN TADI, ARAŞTIRMANIN ADI: “İNCİR ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ”

Kuruluşumuz 1938 yılında kuru incirle ilgili problemleri çözmek, bilimsel çalışmalar yapmak üzere Aydın il merkezine 17 km. uzaklıkta Erbeyli Köyü civarında "İncir Islah İstasyonu Müdürlüğü" adı altında hizmete başlamıştır.

Kuruluş hikâyesi Mustafa Kemal Atatürk’ün Aydın’a gerçekleştirdiği ziyaretle başlar. Atatürk’ün 1937’de Sümerbank Basma Sanayii fabrikasını açmak üzere Aydın’a geleceğinin duyulmasından sonra halk büyük coşkuyla istasyonlarda toplanır. İncirliova istasyonunda tren kısa bir süre durur ve Atatürk halkı selamlarken, o sırada Tariş’in kurucularından olan Ahmet Sarı ve arkadaşları “İncir ıslah istasyonu istiyoruz paşam” diye seslenirler. Daha sonra vilayette heyetler kabul edilir, görüşmeler yapılır ve Atatürk’ün talimatıyla kuruluş çalışmaları başlar. Bugünkü arazinin bir kısmının vatandaşlar tarafından bağışlanır ve 5 Aralık 1938’de açılış gerçekleşir. Kayıtlara göre ilk müdür Mehmet Başkaya Kastamonu Meyveli Ağaçlar Fidanlığından naklen atanır ve 1939 yılında göreve başlar [1].
Daha sonra farklı isimlerle hizmete devam eden kuruluşumuz, 1957 yılında Erbeyli Bahçe Kültürleri ve Tavukçuluk İstasyonu Müdürlüğü, 1977 yılında Zirai araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ismini almıştır. 1987 yılında Erbeyli İncir Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, 2011 yılında İncir Araştırma İstasyonu Müdürlüğü gibi farklı isimler almakla birlikte, 2015 yılı Haziranında tekrar İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ismini alarak görevine devam etmektedir.
Fiziki Kapasite

Toplam arazi varlığı 323 dekar olup bunun 167 dekarı Erbeyli'de bulunan (merkez) arazi, 31 dekarı İncirliova'da erkek incir çeşitlerinin bulunduğu bahçe ve geri kalan 125 dekarı da Umurlu' daki bahçeden oluşur.

Son birkaç yılda yaşanan olumlu değişimlerle fiziki şartlarımız iyileştirilmiş;  yeni hizmet binası, konferans salonu, laboratuvarlar, incir işleme tesisi yenilenmiştir. Kuruluşumuzda 2 adet hizmet binası, 4 adet laboratuvar(Fizyoloji, Bitki sağlığı, Gıda-Yem ve Doku kültürü Lab.), konferans salonu, 8 adet lojman, yemekhane ve araç parkı mevcuttur. İncir işleme tesisi, seralar (3adet), baz materyali üniteleri ve bunun yanında tavukçuluk araştırmalarının yapıldığı yumurta ve broiler deneme kümesleri, organik deneme sahası da bulunmaktadır.
 
Personel Durumu
 
Müdür    : 1
Müdür  Yardımcısı  : 1
Islah ve Genetik Bölümü : 4
Yetiştirme Tekniği Bölümü : 5
Bitki Sağlığı Bölümü  : 2
Gıda Teknolojileri Bölümü : 4
Tarım Ekonomisi Bölümü : 2
Kanatlı Besleme ve Yetiştirme: 4
İdari Hizmetler + Tekniker      : 17
Güvenlik   : 4
İşçi Personel   : 29
Toplam   : 73
 
Görevleri

• İncir ve tavukçuluk konularında araştırma çalışmaları yapmak,
• İncir alanında; ülkesel bazda veri toplamak ve değerlendirmek,
• Temel ve stratejik araştırmalar yapmak,
• Çeşit Geliştirmek,
• Teknoloji geliştirmek
• Gen kaynaklarını toplamak ve değerlendirmek,
• Araştırma alt yapısını geliştirmek ve bu imkânlar açısından diğer kuruluşlara yardımcı olmak,
• Literatür temin etmek, eğitim ve yayın yapmak
Konferans Salonu,2014
Gıda Laboratuvarı, 2013
 
Bölümler

Kuruluşumuzda 6 bölümde bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Bu bölümler:

1. Islah ve Genetik Bölümü
http://arastirma.tarim.gov.tr/incir/Menu/17/Islah-Ve-Genetik-Bolumu
2. Yetiştirme Tekniği Bölümü
http://arastirma.tarim.gov.tr/incir/Menu/18/Yetistirme-Bolumu
3. Bitki Sağlığı Bölümü
http://arastirma.tarim.gov.tr/incir/Menu/19/Bitki-Sagligi-Bolumu 
4. Gıda Teknolojileri Bölümü
http://arastirma.tarim.gov.tr/incir/Menu/20/Gida-Teknolojileri-Bolumu
5. Tarım Ekonomisi Bölümü
6. Kanatlı Besleme ve Yetiştirme Bölümü
 
İncir Araştırma İstasyonu’nda Yapılan Çalışmalar

• İncir Genetik Kaynakları Muhafaza ve Değerlendirme:
Ülkemiz hem kurutmalık hem de taze yemeklik incir çeşitleri açısından zengin bir mirasa sahiptir. Taze incir grubunda sarı, yeşil, mor, koyu siyahımsı, mor çizgili gibi çok farklı renklerde ve aromalarda çeşitlerimiz bulunmaktadır. Bu sebeple 1970-80 yılları arasında Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi haricinde tüm bölgeler taranarak dişi incir koleksiyonu (273 dişi) ve 1960’lı yıllarda Aydın ve çevresi taranarak erkek incir (58 erkek ) koleksiyonu oluşturulmuş ve muhafazaya alınmıştır.

• Islah Çalışmaları:
Yeni çeşit geliştirmeye yönelik melezleme ve mutasyon ıslahı çalışmalarımız devam etmektedir. Bunun yanında uygun tozlayıcı çeşit belirlemeye yönelik çalışmalar da yapılmaktadır.
• Verim ve Kaliteyi Arttırmaya Yönelik Çalışmalar:
Bitki besleme ve sulamaya yönelik çalışmalar, alternatif toprak işleme yöntemleri, budama, sık dikim ve taç yönetimiyle ilgili çalışmalar, organik incir yetiştiriciliği, hasat sonrası uygulamalarla ilgili çalışmalar, olası iklim değişikliklerinin verim ve kalitede etkisini belirlemeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır.
• Bitki Sağlığı Çalışmaları:
İncirde meyve sinekleri, incir kurdu ve mücadelesine yönelik çalışmalar,  iç çürüklüğü ve temiz ilek eldesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.
 
• Gıda Teknolojileri Çalışmaları:
İncirin depolanması, raf ömrü, uygun ambalajlama, işletme içi hijyeni, aflatoksin, kontrollü kurutma yöntemleri, yeni ürün geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütülmektedir.
• Ekonomi Alanında Yapılan Çalışmalar:
Maliyet çalışmaları, sosyo-ekonomi ve tarım politikasına yönelik çalışmalar yürütülmektedir.

• Kanatlı Yetiştiriciliğinde Yapılan Çalışmalar:
Organik tavukçuluk, performans arttırıcı katkı maddeleri, esansiyel yağ çalışmaları, yem endüstrisine yönelik endüstriyel enzimlerin üretimi alanında çalışmalar yapılmaktadır.

Organik tavukçuluk
 
• Hedefler ve Yeni Çalışmalar:
Alternatif kurutmalık ve taze tüketime yönelik yeni çeşit geliştirme çalışmaları,  iklim değişikliğinin incire etkilerinin belirlenmesi çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca mikotoksinlerle ilgili yeni çalışmalar, raf ömrü- yeni ambalaj materyalleri, hastalık ve zararlılarla mücadele yöntemleri, stres faktörlerinin incire etkileri yeni çalışma konularımız arasındadır.

• Yayın Çalışmaları:
Projelerden elde edilen sonuçlar ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayınlanmaktadır. Ayrıca kuruluşumuzda yapılan çalışmalar, eğitimler, sosyal faaliyetler “İncir Araştırma Dergisi” isimli yılda bir kez yayınlanan dergimizle ilgililere ulaştırılmaktadır.
KAYNAKLAR: 
1. Gülce, M. 2013. 75 Yılın Ardından ve 80’li Yıllardan Günümüze Erbeyli,  İncir Araştırma Dergisi, Sayı 1.
 
GÖRSELLER:
 
İncir Araştırma Enstitüsünü'ne aittir.
 
KURU İNCİR VE İNCİR İLE İLİGİLİ OKUNMASI GEREKLİ MAKALELER
 
Jeotermal Enerji ve İncir
 
Hidrojen Peroksit ve İncir
 
Kurutma ve Depolama
 
Döllenme           : http://apelasyon.com/Yazi/110-incirlerde-dollenme
İlek                       : http://apelasyon.com/Yazi/449-kaliteli-ilek--kaliteli-incir
 
İncir Pası             : http://apelasyon.com/Yazi/199-incir-pasi-aydinda
 
Fiyat Oluşumu, Ekonomisi, İhracatı
 
Çeşitli
 

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

mehmetcaymaz - 24.07.2019 20:45
telefolagörüşmekistiyorum
hatice zeybek - 06.07.2015 13:50
teşekkürler :)