BİR SOLUK BİR NEFES

Solunum pilatesin 6 prensibinden biridir. Doğru solunumu “burundan nefes al, ağızdan nefes ver” diye biliriz. Aslında bu inanış pilates için doğru bilinen yanlışlardan biridir. Pilates egzersizleri belli bir sıralamadan oluşur ve bu sıralamadaki egzersizlerin birçoğunda 3 boyutlu nefesi kullanmak adına burundan nefes alınıp yine burundan verilir, ağız kullanılmaz.

Burundan nefes alıp, ağızdan verdiğimiz sıralamalı egzersizlerde, burundan nefes alırken aldığımız nefesi göğüs kafesine doldurmalıyız. Ağızdan nefes verirken göğüs kafesini kapatacak şekilde uzun ve rahat bir şekilde nefes vermeliyiz.

Joseph Hubertus Pilates, pilatesi geliştiriken öncelikle doğru ve rahat nefesi kullanarak hareket alışkanlığını ortaya çıkarmıştır. Çünkü kendisi bir astım hastasıdır. Hemşire olan eşinden edindiği ve kendisinin de geliştirerek edindiği anatomi bilgisine dayanarak doğru nefes kullanmaya başlamıştır.

Yukarıda bahsetmiş olduğum ‘burundan nefes alıp,burundan nefes verme’, piltesin tüm egzersizleri için kullanılmaz. Pilates egzersizleri  içerisinde doğru nefesi kullanmak zorunda olduğumuz özellikle 4 egzersiz vardır. Bunlar;
  • Hundred,
  • Spine Stretch Forward,
  • Saw,
  • Mermaid Stretch
‘tir. Bu egzersizler esnasında doğru nefesi kullanmak zorundayız; yani burundan nefes al, burundan nefes ver. Doğru nefesi kullanmak diyaframın %80 aktif olmasını sağlar.

Bahsetmiş olduğum doğru nefesi kullanmak kişiler üzerinde ruhsal olumluluk da yaratmaktadır. Bunlardan birkaçı;
  • Enerji seviyesindeki artış kişilerin deşarj olmasını sağlar.
  • Morali yükseltir. Sinirleri yumuşatır ve depresyon vakalarında dahi iyi hal gözlenir. Endişeli kişilerin daha emin olmalarını sağlar.
  • Akıl ve zihin sağlığının korunmasında ve daha sağlıklı karaklar almamıza yardımcı olur.
  • Duygular ve düşünceleri açarak vücuda daha uyumlu bir hale getirir.
  • Nefes almak yaşamsal fonksiyonlarımızın birincil görevi,onu bilinçsizce çar çur etmeyelim. Aldığımız her nefes vücudumuza giren her oksijen molekülü hayatımızdaki bir saniye sonrası için çok değerli!
Nefesi hisset!
 
GÖRSELLER:
1. http://bit.ly/1KpIFK2
2. http://bit.ly/1IoF6lJ
3. http://bit.ly/1eVTqql

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Emre KIYIK - 07.07.2015 09:45
Bilgilendirici, hoş bir makale olmuş Özlem Hanım. Teşekklürler. Nefesimizi hissediyoruz...