GIDA TASARIMI NEDİR?

Varolduğumuz andan itibaren yaşam şartlarımız beden ve zihin gelişimimiz ile değişiyor. Deneyimlerimiz sonrasındaki çıkarımlarımız özümüzle buluştuğu noktada değişip, dönüşüp ilerliyoruz. İlk insanın açlık farkındalığı ile yiyecek bulma arzusu bugün özünde yine aynı sebepten işliyor. Fark şu; gelişen beyinlerimiz deneyim merakımızı besliyor. Beslenme alışkanlıklarımız oluşuyor fakat yeniyi deneyimlemekten de geri duramıyoruz. Doymak dışında ne biçimde doyacağımızı düşünmeye başlıyoruz.

Gıda sektörü ve tasarımcılar da tam bu noktada devreye giriyor. İhtiyaç tespitlerinin sonuçları ve  yaşama değer katma arzusu, yeni deneyimler geliştirme isteği ile sektörü ve tasarımcıları harekete geçiriyor. 
Gıda tasarımı nedir?

Gıda ve bağlantılı olduğu alanlar artık bir tasarım materyali. 
 
Endüstriyel gıda, gıda ürününün kimliği, gıdanın iletişimini sağlayacak olan ambalaj ve grafikleri, sunulacağı alan, sunum biçimi, kullanıcı ile etkileşimi sırasında yaşanacak deneyim, belli bir bölgeye özelleşmiş gıda ürünleri üzerinden bölge için yapılan kimlik ve pazarlama çalışmaları, gıda ürünleri için tasarlanan materyaller gıda tasarımı kapsamında çalışılır.
 
Endüstriyel Gıda Tasarımı

Gıda tasarımının bu alanında ana fikir gıda ürününe ‘seri üretim’ mantığıyla yaklaşmaktır. Pringles, Toblerone, paketlenmiş dondurmalar, praline ve tablet çikolatalar buna örnek verilebilir. Gıda ürünü ana malzeme olarak değerlendirilir; dokusu, formu, rengi, vb. tasarlanabilir. Tasarımın direkt olarak gıdanın kendisi üzerine uygulandığı bu alan, gıda tasarımındaki alt disiplinlerden biridir.

Bunun yanı sıra yerel bir bölgenin gıda ürünlerinin endüstriyelleştirilmesi ve bölgenin bu tasarlanmış ürünler üzerinden kimliklendirilmesi veya kimliğinin desteklenmesi çalışmaları da  endüstriyel gıda tasarımı kapsamına girmektedir. Bu kategoride ‘Espresso’ by Ferran Adrià and Lavazza incelenebilir.
 
Gıda için Tasarım

Bu başlık iki aşamada incelenebilir.

Gıda ürününün kesilmesi, tutulması, karıştırılması, korunması, pişirilmesi, sunumu, vb. eylemlerde gıda ile temasta bulunan, gıda için düşünülmüş tüm elemanların tasarlanması; gıdanın hazırlanma, dağıtım ve iletişimi aşamaları içindeki tüm ürünler bu başlığın içinde yer alır. Gıda ambalajını ele alırsak hem taşıma ve koruma özelliğinden, hem de kullanıcı ile gıda ürünü arasında kurduğu iletişimden bahsetmek gerekir. Raymond Loewy tarafından tasarlanmış olan Coca cola şişeleri, ürünü muhafaza etmesinin yanı sıra silüeti sayesinde mesajını bizlere en direk ileterek etikete gerek bırakmamış ve günümüzde bir sembol halini almıştır.

"Gıda için Tasarım" alt başlığında diğer bir çalışma alanı ise yerel bir bölgenin gastronomi kültürünün uzmanlar ile araştırılması, revize edilmesi, bölge ve gıda ürünleri için kimlik çalışmalarının yapılması, pazarlama stratejilerinin oluşturulmasıdır.

Gıda Alanları Tasarımı ve İç Mimarisi

Gıda ürününün tanıtıldığı, satıldığı, tüketilmesi için sergilendiği veya herhangi bir amaç için tüketici ile iletişime geçtiği alanların ve iç mekanların tasarlanması gıda tasarımında bir alt disiplin olan ‘Gıda alanları tasarımı ve içmimarisi’ başlığında çalışılır. Kullanılacak renkler, materyaller, aydınlatma, müzik, görevlilerin kıyafetleri ve iletişim biçimleri, alanın ısısı tasarımın parçaları olarak değerlendirilmelidir.

Gıda İçin Deneyim Tasarımı    

Gıdanın ana mataryel olarak kullanılmadığı, yeme deneyimi, hazırlanış ve sunum biçimi üzerine odaklanmış tasarım çalışmaları ‘Gıda için deneyim tasarımı’ başlığında çalışılır. Yeme biçimi tasarımcısı Marije Vogelzang’ın gıda deneyimi tasarımı projesi ‘Sharing Dinner’ bu alt disipline örnek verilebilir. Yaratılması hedeflenen his ve verilmek istenen mesaj doğrultusunda alan, gıda, ambalaj ve dokunabilceğimiz herhangi bir konuda gıda çevresinde deneyim tasarımı çalışmaları yapılabilir.

KAYNAKLAR:
1. www.ifooddesign.org
2. http://www.marijevogelzang.nl/studio/eating_experiences/Pages/sharing_dinner.html
3. http://francesca-zampollo.com/home/4549465071
 
GÖRSELLER:
1.http://bit.ly/1HqWJ3q
2.http://bit.ly/1JkVMsN
3.http://bit.ly/1NuCstS
4.http://bit.ly/1IycSou

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

İsmail Uğural - 04.07.2015 15:20
Dünyada ve Türkiye'de tarım ve gıda sektörünün önemi arttıkça bu yazının değeri de artacak.. Kutluyorum.. İsmail Uğural