SAĞLIK İÇİN BADEM SÜTÜ İÇİN

"Gıda ve Tarım sektörünün gelişimine katkı sağlamak, sektörün rekabetçiliğini arttıracak çözümler bulmak, yeni teknoloji ve üretim metotları geliştirmek, gıda ve ilgili alanlarda tüm paydaşlar için bir buluşma platformu oluşturmak için Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğinin organizasyonunda III. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği Nisan 2015 de İzmir de yapılmıştır. Proje bünyesinde sergilenmek üzere seçilen ilk 60 proje içerisinde yer alan “Gıda İşlemede Yeni Teknikler” konu başlığında kabul edilen “Badem Sütü” karşınızda.”
Hepimizin bildiği gibi ülkelerin sosyal ve ekonomik yönden güçlü olması, bedensel ve zihinsel yönden güçlü, sağlıklı ve yetenekli bireylerin çokluğu ile ilişkilidir. Beslenme, yaşamın her döneminde sağlığın temelini oluşturmaktadır ve sağlık için gerekli olan enerji ve besin öğeleri ihtiyaçlarının karşılanmasında süt ve süt ürünleri en önemli besin gruplarının başında gelmektedir. Süt ve süt ürünleri insan sağlığı açısından bu kadar önemliyken; özellikle laktoz intoleransı, kazein alerjisi ve veganlık gibi nedenlerden dolayı bazı insanlar hayvansal kaynaklı sütleri tüketememektedir. Bu nedenle de bu tip kişiler için alternatif yollar aranmaktadır.
Hayvanların meme dokusunda sentezlenen laktoz, sütün temel karbonhidratıdır ve katkısız inek sütünün ortalama %4.7 laktoz içerdiği ve sütün içerisindeki kuru madde oranının ise % 54'ünün laktoz olduğu bilinmektedir. Karbonhidrat malabsorbsiyonunun bir şekli olan laktoz intoleransı, laktaz enziminin yetersizliği sonucunda oluşmaktadır ve bu nedenden dolayı hidrolizi tamamlanamayan laktoz karında şişme, kramp, mide gazı, diyare gibi semptomlara neden olabilmektedir. Ayrıca laktoz intoleranslı çocuklarda daha ağır sonuçlar doğurmakta ve oluşan su kaybı ile birlikte elektrolit düzensizlikleri meydana gelebilmektedir.

Süt alerjisi, sütte bulunan kazein, laktalbumin, laktoglobulin gibi proteinlere karşı ortaya çıkan anormal tepkiler olarak adlandırılmakta ve özellikle çocuklarda görülmektedir. Yaşam tarzı olarak veganlığı seçen insanlar hayvansal kaynaklı hiçbir ürün tüketmemektedir.

Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı hayvansal kaynaklı sütleri tüketemeyen insanlar yıllar içerisinde, besin değeri hayvansal kaynaklı sütlere bir olmasa da yakın olan süt ve süt ürünlerini bitkisel kaynaklardan üretme yollarını araştırmışlardır. Günümüzde soya, pirinç, hindistancevizi, kenevir ve badem sütü gibi bitkisel kaynaklı süt ve ürünlerinin kullanıldığı bilinmektedir.
Ülkemiz açısından bu bitki grupları incelendiğinde badem sütünün gerek ülkemizin coğrafik durumu gerekse sağlık açısından faydalarından dolayı bitkisel kaynaklı sütler arasında öne çıktığı görülmektedir.Badem sütü vitamin, mineral, flavonoid ve antioksidanlar açısından zengindirve özellikle mangan, magnezyum, selenyum, fosfor, demir, çinko ve E vitamini açısından önemli bir üründür. Badem sütünde kalsiyum içeriği eksiktir  ancak ilave kalsiyum ile bu eksiklik giderilmektedir. Düşük miktarlarda da olsa omega 3 içermektedir ve bu özelliği ile hafızayı ve bilişsel fonksiyonlarınızı güçlendirmenize yardımcı olur.
 
Yurt dışında yaygın bir şekilde kullanılan ve market raflarında yerini alan badem sütü, ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlanmıştır. Badem sütünü evde kendiniz içerisinde hiçbir katkı maddesi olmadan doğal bir şekilde yapabilir ve buzdolabında muhafaza ederek 3 gün tazeliğini koruyabilirsiniz. Kısa bir tarif verecek olursak, üretim aşamaları aşağıdaki şekildedir:
  • İç bademlerin suda bekletilmesi (1 bardak iç badem için 2 bardak su)
  • Süzme işlemi
  • Su ile ezme ve mikserdekarıştırma
  • Süzme işlemi
  • Badem sütü eldesi

Özellikle veganlar için oldukça önemli bir ürün olan badem sütü ile farklı lezzetler deneyebilirsiniz. Badem sütünü elde edildikten sonra içerisine vanilya, keçiboynuzu, bal, pekmez vb. maddeler ekleyerek tatlandırabilir veyamilkshake, smoothie ve kahve yapımında da kullanabilirsiniz. Ayrıca badem sütünün puding, dondurma ve krep yapımında da kullanabilirsiniz. Badem sütünü elde ettikten sonra kalan posa kısmının fırında kurutulması ile badem unu elde edebilir ve bu un ile ekmek, kurabiye, poğaça vb. ürünler yapabilirsiniz. Özellikle bu ürünler glüten alerjisinden dolayı buğday unu ve bu undan yapılan ürünleri tüketemeyen insanların beslenmesinde oldukça önemli bir yer tutacaktır.
 
KAYNAKLAR:

1. Alm, L.,1980. Effect of fermentation on lactose, glucoseandgalactosecontent in milkandsuitability of
fermentedmilkproductsforlactoseintolerantindividuals. J DairySci, 65, 346–352.
2. Pray, W.S.,2000.LactoseIntolerance: The norm amongtheworld’speoples. Am J PharmEduc, 64(2), 205-207.
Wilson, J.,2005.Milkintolerance: Lactoseintoleranceandcow’smilk protein allergy. NewbornInfantNursRev, 5(4), 203–207.
3. http://www.sweetadditions.net/food-drinks/almond-milk-benefits-and-side-effects.
4. http://diyetisyenaysegulbahar.blogspot.com.tr/2014/07/badem-sutunun-faydalar-ve-badem-sutu.html.
5. http://www.drahmetdobrucali.com/hastaliklar/laktoz-intoleransi/
6. http://www.24eylulgazetesi.com/tarim-ve-hayvancilik/inek-sutu-uretiminde-gerilerdeyiz-h6467.html
7. http://www.annegunlugu.net/bebeklerde-ve-cocuklarda-inek-sutu-alerjisi.html
8. http://www.seriouseats.com/2012/01/the-vegan-experience-day-0.html
9. http://health.heraldtribune.com/2014/07/22/soy-rice-almond-coconut-hemp-pick-potion/
10. http://www.funnyjunk.com/funny_pictures/4061745/Almond+milk+ad/
11. http://www.healthline.com/health/milk-almond-cow-soy-rice
12. http://www.elmaelma.com/badem-sutu-nasil-yapilir-14182h.htm
 
GÖRSELLER:
1. http://byyourside.tefal.com/wp-content/uploads/2014/11/3-ways-kids-eat-everything.jpg
2. -
3. http://www.pembe.net/images/haberler//2013/12/badem-sutu_orig.jpg
4. http://hipandhealthy.com/wp-content/uploads/2013/03/almond-milk_pic-1.jpg

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.