ZEYTİNDOSTU DERNEĞİ

Sevgili Zeytin Dostları,
 
Zeytindostu Derneği internet ortamında oluşan bir paylaşım grubunun 2006 yılında Dernekleşmesi ile kurulmuştur. Derneğimizde temel prensibimiz sektörün tüm bileşenlerini bir araya getirmek ve makro menfaatlere yönelik faaliyetler gerçekleştirerek, sektör sorunlarına çözümler aramaktır. Ayrıca derneğimiz kuruluş amacı olan ‘’ Sektörü ulusal ve uluslararası boyutta hak ettiği seviyeye çıkarmak’’ hedefinden de hiç ayrılmadık. Bütün gücümüzle bu hedef ekseninde çalışmalarımıza devam ediyoruz.
 
Derneğimizin Vizyonu
 
Zeytindostu Zeytin ve Zeytinyağı Derneği,  ülkemiz zeytinciliğinin ulusal ve uluslararası düzeyde yüksek büyüme potansiyeline sahip olduğunu kuruluşundan itibaren öngörmektedir. Gerek toplam ekonomik büyüklükler gerekse kalite bilincinde beklenen sıçrama, topraktan sofraya tüm zeytin ürünlerinin üretimi, ticareti ve denetiminin tüm bileşenler için hakkaniyet duygusu ve ilgili yasal mevzuat çerçevesinde sürdürülebilir şekilde gerçekleşmesine bağlıdır. Bu sektörel büyüme sürecinde ilerlerken derneğimiz gücünü sivil inisiyatifin tüm sektör bileşenlerinin katılımıyla ortaya çıkmasından alır. Derneğimiz “zeytindostluğu”nun sektörün genelinde ortak payda olduğunun altını çizer; bizler sektörel doğruların tesisinin ancak uzlaşı ve serbest piyasa ekonomisi koşulları içinde olduğuna dair sarsılmaz bir inanç taşırız.
 
Büyümenin ilk ayağı olan zeytin tarımında ivme,  gıda güvenliği, çevre koruma ve serbest rekabet koşulları sağlanarak iç tüketim ve dış ticaret hacminin artmasıyla muhakkak karşılığını bulacak ve ülkemiz dünya zeytinciliğinde kusursuz üretim ve adil ticaret hedefiyle büyük bir oyuncu olacaktır. Derneğimizin ana misyonu, tüzüğünde belirtilen amaçlar çerçevesinde Türk Zeytincilik Sektörü’nün tüm ana ve yan kolları ile birlikte hızla büyümesini temin edecek düşünsel ve eylemsel altyapının kurulmasıdır.
ZEYTİNDOSTU DERNEĞİ ETKİNLİKLERİ
1-Ortak Akıl ve Güç Birliği Toplantıları
 
Dernek olarak sektörümüzü ulusal ve uluslararası boyutta hak ettiği seviyeye çıkarmak amacıyla yılmadan ‘’ortak akıl ve güç birliği’’ aramaya devam ediyoruz.  Birlik ve beraberlik içerisinde sektörümüzün sorunlarını çözmek için farklı illerde ''Ortak Akıl ve Güç Birliği Toplantıları'' düzenledik. Bu toplantılar sırasıyla aşağıdaki noktalarda gerçekleştirildi.
 
İZMİR - 26 Şubat 2009 / GEMLİK - 9 Nisan 2009 / EDREMİT - 14 Mayıs 2009 / ADANA - 26 Haziran 2009 / NİZİP - 9 Ekim 2009 / MUT - 15 Ocak 2010 / MARDİN - 9 Nisan 2010 / ÇANAKKALE - 19 Temmuz 2010 / YATAĞAN - 6 Mayıs 2011 / ANTALYA - 25 Ekim 2011 / GAZİANTEP - 9 Mart 2012 / AYDIN - 4 Haziran 2012 / AKHİSAR – 8 Temmuz 2013 / ALTINÖZÜ 18 Kasım 2013
 
2-Zeytindostu Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Ödülleri
 
Sektörün bir sorunu olan ‘‘Kalite’’ sorununun, nasıl çözüleceği konusunda firmalara yol göstermesi için Ulusal boyutta zeytinyağı kalite yarışmaları düzenledik. Kalite yarışması 2013 yılında yapılan 6. sından itibaren ‘’Kalite Ödülleri’’ adı altında bölgesel bazda derecelendirme sistemine dönmüştür.
 
3-Üretici Eğitimleri
 
Dernek olarak sektördeki kalite sorununun eğitim ve teknolojiyle çözüleceği bilinciyle kaliteli zeytin ve zeytinyağına ulaşmak için öncelikli olarak üretici eğitilmeli diye düşünüldü ve bir dizi üretici eğitimleri düzenlendi.
 
4-Zeytinyağı Tadım Eğitimleri
 
Zeytinyağının duyusal kriterleri konusunda hem üreticide, hem tüketicide ciddi bir bilgi eksiği olduğunu tespit edince eğitimlerimizin bir bölümünü zeytinyağı tadım eğitimleri oluşturdu. Bu eğitimlerde duyusal kriterler ve üretim aşamasında uyulması gereken doğru uygulamalar anlatıldı. Eğitimlere üretici tüketici ayrımı gözetmeden herkesi aldık. Bu eğitimlerin sonunda üreticiler uygun koşullarda zeytinyağı üretmeyi öğrenirken, tüketicilerde hangi yağı nasıl tüketeceğini öğrendi.
 
5-Zeytindostu Derneği Tadım Paneli
 
Kurulma aşamasındadır. Panelistlerin dernek merkezinde çalışmaları devam etmektedir.
 
6-Zeytindostu Butik Üreticiler Birliği
 
Bu birliğin kuruluş amacı butik üreticilerin kümelenme modeliyle birlikte hareket etmesi ve birlikte hareket etmenin verdiği güçle sektörde daha aktif rol almasıdır.
 
Tüm bu etkinliklerin yanı sıra her birinin sektöre önemli katkı sağladığı ‘‘Anatolive Fuarı’’, ‘‘1. Uluslararası Fotoğraf Yarışması’’, ‘’El, ele zeytinyağında %100 güvence projesi’’  ve sektörde bir prestij çalışması haline gelen ‘‘Geleneksel Zeytindostu Takvimleri’’ gibi bir çok aktivitemiz oldu.
 
Z&Z AKDENİZ KÜLTÜRÜ DERGİSİ
Zeytindostu Derneğinin Yayın Organı
Kurulduğu günden bu yana zeytin ve zeytinyağının tanıtımı ve kullanımını artırmak, sektördeki sorunlara dikkat çekmek için kitle iletişim araçlarını etkin bir şekilde kullanan Zeytindostu Derneği, ilk sayısı 2006 yılının Eylül ayında yayımlanan Z&Z (Zeytin ve Zeytinyağı Akdeniz Kültürü) Dergisi ile sektör ilgililerine ve kamuoyuna ulaşmaktadır. 2009 yılının Mart ayına kadar farklı yayıncılık şirketleri aracılığı ile hazırlanan Dergimiz, bu tarihten itibaren tamamen Dernek bünyesinde hazırlanmakta, basımı ve dağıtımı yine Derneğimiz koordinasyonunda gerçekleşmektedir. İki aylık periyotlarla zeytin ve zeytinyağı sektörü ile ilgili tüm kurum, kuruluşlara, Türkiye genelindeki tüm Dernek üyelerimize ve kamuoyuna ulaşan Dergimizin Ekim 2013 itibariyle 29.sayısı yayımlanmıştır.
 
ZZ Dergisi 27. Sayıdan itibaren hakemli bilimsel dergi olarak yayınlanmaya başlamıştır. Konusunda uzman bilim insanları ve akademisyenlerin hazırladığı bilimsel makaleler, bilim kurulunun inceleme ve onayından geçtikten sonra ZZ dergisinde yayınlanmaktadır. Bu makalelerde zeytin yetiştiriciliğinden, zeytin ve zeytinyağı kimyasına, sektörümüzle ilgili her türlü iktisadi gelişmeden, ihracata ve Uluslararası ilişkilere kadar birçok konuya yer vermektedir. Ayrıca önümüzdeki günlerde online olarak www.zzdergisi.org adresinden yayınlanacaktır.
Zengin içeriğini, profesyonel ekip tarafında hazırlanan görsel materyallerle tamamlayarak 84 sayfa ve kapak olarak hazırlanan Dergimiz, Türkiye’de konusu zeytin ve zeytinyağı olan tek yayın olma özelliğini de korumaktadır.
Maliyetleri reklam gelirleri ile karşılanan Z&Z Dergisi, derneğimiz için en önemli ve etkin iletişim kanallarından biri olarak yayın hayatına devam etmektedir. 
 
Ayrıntılı Bilgi İçin Bilgilerimiz
 
Tel        : +90 232422 01 02
Web     : www.zeytindostu.org
                www.zzdergsi.org
 
                   SİZ DE ZEYTİN DOSTU OLUN!

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

şinasi bilgehan - 11.11.2018 01:06
sızı kutluyorum.boyle sağlıklı,üreticiyi ve tüketiciyi bilinçlendiren çalışmalariniz için.denizli de yaşıyorum.emekli öğretmenim derneğimizce üye olmak istiyorum.
Feyyaz Kurşuncu - 07.01.2014 11:11
Ben Datça'nın Mesudiye köyünde zeytin yetiştirmekle uğraşan sonradan olma bir çiftçiyim.Çocuklarım size rastlayıp tanışmamızı sağladılar.Derginizi merak ettim. Kolay gelsin,selamlar.
sevim şabanoğlu - 03.01.2014 23:02
üyelik için verdiğim form onandımı acaba?