TAMAMLAYICI VE ALTERNATİF TEDAVİLER - 1

Mağara Adamlarında Depresyon Var Mıydı?

‘Evrenin artık başarılı insanlara ihtiyacı yok, evrenin umutsuzca,  ara buluculara, şifacılara, yenileyenlere, hikaye anlatanlara ve her türlü aşığa ihtiyacı var.’
Dalai Lama
 
Eğer zamanın birinde depresyon sizin için çok amansız bir hastalık olsa ve dünyadaki çeşitli bölgelerdeki şifacılar tarafından iyileştirilmeye maruz bırakılsanız; İngiltere dolaylarında bir cadı tarafından büyüyle tedavi edilmeniz, Mısır’da ruhunuz için aromaterapik bir seromoni düzenlenmesi, Eski Roma’da şikayetinizin nedenini anlamak için kafanızın içini açmaları, Eski Yunan Uygarlığı’nda hastalığınızın yaptığınız bir hatanın karşılığının olduğunu düşünüp ruhunuzu arındırmak için havanda dövülmüş bitkilerle tedavinizin düzenlenmesi, Hindistan’da evrenin bir parçası olmakta zorlandığınız için meditasyon, Çin’de ise iğneli, masajlı ve bitkili kombo tedavi menüsüyle iyileştirilmeniz, mağarada ise depresyona girecek kadar uzun yaşamıyor olmanız nedeniyle çok da sıkıntılı bir durum olmaması, Eski Mezopotamya’da ise lokman hekimin dağlardan topladığı nadide çicek ve bitkilerle bırakın depresyonu, ölüme bile derman bulup gelebilmeniz oldukça muhtemel sonuçlar olurdu.
Büyücüler, cadılar, şifacılar, lokman hekimler…
 
Dünyada pek çok kültürün normları arasına girmiş bölgesel değişiklik gösteren bir ‘şifacı’ kavramı bulunmaktadır. Bu şifacılar iyileştirebilmek için pek çok yöntem kullanmışlardır ve bu süreçlerin en sonunda bizim bildiğimiz modern sağlık sistemi oluşmuş ve şifa minik hapların içine girmiştir. Modern sağlık sisteminin yetersiz kaldığı ya da desteklenmesi gereken durumlarda eski yöntemler tekrar denenmeye başlanmış, başarılı oldukça da sağlık sistemlerine entegre olmaya başlamışlardır. Bu yöntemler dünyadaki yaygınlığı nedeniyle de çeşitli kurumlar tarafından sınıflandırılmıştır. Pek çok yöntemi kapsayan tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin tanımı elzem olmuş ve şu şekilde yapılmıştır:

Alternatif Tedaviler uygulama ve ürünlerin konvansiyonel tedaviler (modern yöntemler) yerine tek başına kullanılmasıdır. Tamamlayıcı tedaviler ise bu uygulama ve ürünlerin, konvansiyonel tedaviler ile birlikte hastalığa ve tedavilere bağlı rahatsız edici semptomları kontrol etmek amacıyla kullanılmasıdır (NCCAM*).
 
Peki tamamlayıcı ve alternatif tedaviler hangi yöntemleri kapsıyor?

Bu yöntemler oldukça fazla olması nedeniyle bazı kurumlar tarafından sınıflandırılmıştır.

1. Alternatif medikal sistem

Ayurvedik Tıp, Geleneksel Çin Tıbbı, Geleneksel Tibet Tıbbı gibi geleneksel doğu tıp sistemlerini ve Homeopati, Naturopati gibi batıda gelişen sistemlerdir.

2. Zihin-Beden Tıbbı (hipnoz, meditasyon)
3. Biyolojik temele dayalı terapiler (özel diyet, bitkisel ürünler)
4. Manuplatif vücut temelli methodlar (karyopraktik, , Şiropraktik, Osteopati, Cranio-Sakral Terapi, Masaj)
5. Enerji terapileri (akupunktur, reiki, terapötik dokunma, biyoenerji, qi gong, reiki, shiatsu, tai chi)
Tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin modern tıp kadar ‘trend’ olmasının ve yaygınlığının nedenleri arasında primer sağlık kaynaklarına erişimde zorlanma ve tarihsel etkilerin olduğu söylenebilir. Çin, Kore ve Vietnam gibi bazı ülkeler ise bu sistemleri tamamiyle sağlık sistemlerine entegre etmişlerdir. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’nda Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Daire Başkanlığı kurulmuştur. Bu başkanlık Tamamlayıcı ve Alternatif Tedavi uygulama mevzuatının oluşturulması, uygulayıcılarının denetlenmesi, uygulama yeterlilikleri gibi konular üzerine çalışmaktadır.

Ülkemizde pek çok yöntem kullanılmaktadır. Bunlar bitkiler, masaj terapileri, rahatlama teknikleri ve bireysel yardım gruplarıdır. Bitkisel ürün kullanımı, takviyeler ve diyet değişiklikleri gibi biyolojik temelli yaklaşımlar yoğun olarak tercih edilmektedir. Dünyada en çok kullanılan bitkileri yeşilçay, ginseng, ekinezya oluştururken ülkemizde en çok kullanılan bitkiler ise ısırgan otu ve tohumu, yeşilçay, ada çayı ve çörek otu gibi kullanım oranı diğer ülkelerde yüksek olmayan bitkilerdir. Bitkilerin oldukça fazla kullanımı tıbbi ve aromatik bitki sektöründe bir gereksinim yaratmıştır.
Alternatif tıbbın modern tıbba mı alternatif, yoksa modern tıbbın alternatif tıbba mı alternatif olduğu tartışıladursun, ben şifacının uzun hikayesine kısaca değinerek, hikayenin gerisini gelecek tamamlayıcı ve alternatif tedavi yazılarına bırakıyorum.
 
This article includes treatments which were used to treat patients and how health care was changed time to time. In addition, defination and classification of Complementary and Alternative Treatment (CAM) which was practised for a long period of time and based on the theories, beliefs, and experiences indigenous to different cultures.
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.