YAZ GELİYOR! DOĞRU TATİL, MUTLU TATİL...

Dışarıda fırtına, ülkenin yarısı karla kaplı, donuyoruz. Aranızda yaz tatilini hayal edebilen var mı? Düşüncesi bile içimi ısıtıyor. Güneş, kumsal ve muhteşem Akdeniz, Ege, Karadeniz ve de hatta temizlendiğine inandığımız Marmara.

Tatilde doğru acenteyi ve oteli seçmek, bütün sene çalışıp yaz tatili hayali ile kenara koyduğunuz birikiminiz ve de heyecanla beklediğiniz günlerinizin size zehir olmadan huzur içinde geçmesi, size en uygun maliyete çıkması açısından elzem önemli. Bu seçiminde püf noktaları var.

Önce bölgeyi seçin. Cennet vatanımızda aynı anda dört mevsim yaşanır. Sizin tatil planınızda hangi bölgenin iklimi beklentilerinizi karşılayacak. İlkbahar ve sonbahar ayları; hatta aralık başına kadar; Akdeniz’in limonata tabir edilen, çocuk ve turiste boğulmamış, fiyatı nispeten uygun ve aslında en keyifli zamanıdır. Karadeniz’de aynı dönemde denize ayak parmak ucunuzu sokamayacakken, Akdeniz’de saatlerce denizin keyfini çıkarırsınız. Yaz başları Ege’nin tadı başlar, sonbahar ortalarına kadar keyifli deniz tatili devam eder. Karadeniz’in ise zevki doğası ile dört mevsim, ama denizi ile yaz ortasıdır. Ailecek beklentilerinizi tam olarak ortaya dökün ve asgari müşterekte buluşacağınız bölgeyi seçin. Hanım, bey, çoluk, çocuk, tüm aile bireylerine söz hakkı tanıyın. Kimseye sürpriz olmasın. Sonra sürprizi beğenmeyen yapanın burnundan fitil, fitil getirir.

İkinci basamak konaklama tesisinin türü. Çadır, pansiyon, kamp, motel, az yıldızlı otel ya da ülkemizde bol bol bulunan bol yıldızlı otel ve tatil köyleri. Seçeceğiniz her konaklama tesisi hakkındaki görüşler meşhur “Trip advisor” sitesinde acımasızca puanlanmış ve yorumlanmıştır emin olun. Trip advisor’ın yanı sıra, güvenilir yabancı sitelerden Holiday Check, yerli sitelerden ise Otel Puan, Otel Şikayet acımasız müşterilerin frensiz yorumları ile size yol gösterecektir. Onlarca iyi yorumun yanında 1-2 adet çok kötü yorum varsa onları fazla dikkate almayın. Psikolojik durumu bozuk bir, iki müşteri öç almak amacı ile tesisi yerden, yere vurmuş olabilir. Genel teamüle bakın. Çok eski tarihleri de dikkate almayın. Önemli olan son 3-4 ay da yapılan yorumlar. Oteller el değiştirmiş olabilir, yönetim değişmiş olabilir ya da olumsuz görüşleri dikkate alarak hızla düzeltme ve düzenlemeler yapılmış olabilir.

Tesisi seçtiniz. Şimdi istediğiniz tesisi hangi acentelerin hangi şartlarda sattığını inceleyin. Unutulmaması gereken, en ucuz her zaman iyi değildir. Tek yetkili satışı yapılan tesislerde rekabet koşulları olmadığı için fiyatlar nispeten daha yüksek olabilir. Bunun için birkaç satış kanalında satışa sunulmuş olan tesisleri tercih edin. Satış kanalları arasındaki rekabet fiyatları ürünün gerçek değerinden satılmasına yardımcı olur. Ne az, ne fazla… Son kez de oteli arayarak daha uygun fiyatlarla rezervasyon yaptırıp, yaptıramayacağınız bir de otelden deneyin, otel veya tesis ile pazarlık yolları açıktır, emin olun. Telefonun ucundakilerde her zaman 5-10% indirim yetkisi vardır. Yok, otel de fiyat aynı veya daha yüksekse tabii ki acenteyi tercih edin. Ama hangi acente?

Memleketimizde sezon ortasında çok acente batarak sırra kadem bastı. Peşin ödemeler buhar olur. Bunu hesaba katarak büyük olması şart olmasa da köklü ve referansı yüksek acentelerden birisinden rezervasyonunuzu yaptırın. Sayfa, sayfa gazete ilanlarına itibar etmeden, eş, dosttan referans da alarak en güvenilir ve iyi hizmet vereni seçin. Bazı acenteler otellere rezervasyonları göndermeyerek otele fiyatları indirmesi için baskı kurmaya çalışır. Başarırsa da aradaki fark cebine kalır, size yansımaz. Bu nedenle önerim kısa bir süre sonra da otelden rezervasyon teyidinizi isteyin. Özel talepleriniz varsa bunları hem acenteye, hem de otele yazılı olarak bildirin. Söz uçar, yazı kalır.

Büyük acentelerin tesislerle ilgilenen rehberleri vardır. Bu rehberler sizin arzu ve isteklerinizi tesise iletmekle yükümlüdür. Bazı nahoş durumlarda ise sorunu kökünden çözmek yine bu rehberlerin görevidir. Hakkınızı nazik bir şekilde aramaktan asla çekinmeyin. Otellerde memnuniyet, öneri ve şikayetlerinizi hem otel yöneticileri ile, hem de acente ile muhakkak paylaşın.

Ve çok önemli kısmımız.

Şu sıralar erken rezervasyonun son demleri. Fırsatları kaçırmadan rezervasyonlarınızı şimdiden yaptırın; çok karlı çıkarsınız. Sezon fiyatlarından 30%-40% arası indirimler havada uçuşuyor. Okullu çoluk, çocuk yoksa okul tatil dönemlerinin dışı olan periyodlarda tatil yaparsanız en az 30%-40% karlı çıkarsınız. Erken rezervasyon indiriminin üstüne bir de ön ve arka periyod indirimlerini eklerseniz nisan, mayıs ayında tatil yapan ile ağustos ayında tatil yapan arasında çok ciddi fiyat farklılıkları vardır. Bunları ince, ince düşünün ve planlayın.
Eğer ulaşımı uçak ile sağlayacaksanız otel rezervasyonunuzu yaptırdığınız gün uçak biletlerinizi de hemen alın. Ne kadar erken o kadar ucuz.

Kara kış sizi korkutmasın, nasıl olsa yaz gelecek.  Milyonlarca yıldır geldi, yine gelecek. Doğru tatili planlamak mutlu tatilin anahtarıdır.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.