ŞEKER TÜKETİMİ AZALIYOR OBEZİTE ARTIYOR

Dünya şeker sektörünün temsilcileri Londra'da bir araya geldi.
 
Uluslararası Şeker Örgütü (ISO) ve Dünya Pancar ve Kamış Üreticileri Birliği (WABCG) tarafından düzenlenen toplantılarda şekerin geleceği masaya yatırıldı. Şeker pancarı ve şeker kamışı üretici örgütlerinin yanı sıra şeker sanayicilerinin de yer aldığı organizasyonda Türkiye’yi Pankobirlik temsil etti. 3 gün boyunca şeker sektörünün geleceğinin görüşüldüğü organizasyonda dünya genelinde şeker kullanımının azalmasına rağmen, obezitenin hızla arttığı açıklandı.

Yeniden Pancar Şekeri 
 
Toplantılarda Türkiye’yi temsil eden Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Türk çiftçisinin ve Pankobirlik’in Türk insanını kimyasal şekere mahkum etmeyeceğini belirterek, şu değerlendirmeyi yapıyor:
"Doğal olmayan tatlandırıcıların obeziteye etkisi rakamlarla ortaya konuldu. Ayrıca AB’nin 2017’de kotaları kaldırma kararının gerekçeleri netleşti. AB Komisyonu Tarım Masası Yöneticisi 2000 yılından öncesi gibi AB’nin yeniden pancar şekeri ihracatçısı olmak istediğini dile getirdi. Hem biz hem de toplantıya katılan herkes 2017 sonrası için önünü daha net görme imkânına kavuştu. Bizim pancar şekeri sektörümüz büyük kaynaklar harcayarak reform gerçekleştiren ve dünyaya meydan okumaya hazırlanan AB şeker sektörü ile hem fiyatta hem de verimlilik de her şeye rağmen rekabet edebilecek durumdadır.”

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.