ÇİNE ARICILIK MÜZESİ

Bu yazımda sizlere ADÜ Çine Arıcılık Müzesinden bahsetmek istiyorum.  Projesini yürüttüğüm, emek verdiğim göz bebeğim olan projenin fikrinin, çıkışından hayata geçene kadarki süreci ve bu süreçte hayata geçen projelerini sizlerle paylaşacağım.
Arıcılığın geçmişten izlerinin bulunduğu, arı ve arıcılığı gelecek nesillere sevdirebilen, arıcılarımıza teknik bilgileri doğru ve uygulamalı olarak aktarabilen, arı ürünlerinin kullanımı teşvik ederken, tüketici bilincine katkı sağlayan, kendini her gün geliştiren, dinamik bir müze hedefleriyle ortaya çıkan ve 2005 yılında başlayıp 2008 yılında “Doğadan Kovana” isimli fotoğraf sergileriyle devam eden, Türkiye’nin ilk, dünyanın 71. Arıcılık Müzesi, Dünya Arı Yetiştiricileri Birliği (Apimondia) Başkanı Gilles Retia tarafından açılmıştır.
 
Bu müzenin açılışından itibaren 2013 yılının başına kadar katkı sağlayan birçok kişi ve kurumu burada anmak gerekir diye düşünüyorum.
Başta o dönemin Rektörü Prof. Dr. Şükrü BOYLU, o dönem Çine Belediye Başkanı olan Osman AYDIN, şu an Çine Belediye Başkanı olan Salih DİNÇER, Mimari Projesini yapan Yük. Müh. Mimar Cengiz BEKTAŞ, AK Parti Milletvekili Mehmet ERDEM, VI. Müzecilik Çalıştay ve Panelimi arıcılık Konusunda yapılmasını sağlayan Prof. Dr. Nevzat ÇEVİK, Müzenin eksiklerini tamamlanmasın da katkı sağlayan Hasan TOMBUL ve TÜBİTAK projesine destek veren Üniversitenin değerli akademisyenleri, Yağcılar Köyü Sakinleri, Çine halkı, müzeye eser vererek katkıda bulanan arı gönüllüsü dostlar ve katkı sağlayan daha birçok kişi… herkese çok teşekkür ederken müzenin gelişimini, yapılan etkinlikler ve müze fotoğraflarıyla sizleri doğal yaşam alanında bir gezintiye davet ediyorum.
 
Müzenin Gelişimi
 
Müze için Yağcılar Köyü İlköğretim Okulu T.C. Milli Eğitim Bakanlığınca Adnan Menderes Üniversitesine 10.03.2012 tarihinde tahsis edilmiştir.
 
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksekokulu adına Adnan Menderes Üniversite Rektörlüğü, Çine Belediyesi ve Çine Gelişim Vakfı ortaklığında 08.12.2009 ve 15.03.2010 tarihlerinde imzalanan protokollerle Çine Arıcılık Müzesi yapım çalışmaları başlamıştır.
 
Türkiye’nin ilk, dünyanın 71’inci arıcılık müzesi olan Çine Arıcılık Müzesi 04.10.2010 tarihinde törenle hizmete girmiştir. 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 23.12.2010 gün ve 261180 sayılı izni ile özel müze statüsünü almıştır.
Müzede kurslar, seminerler ve çeşitli eğitimler için hazırlanmış 40 kişilik eğitim salonu yanında, kafeterya, çocuk parkı, resim ve sanat atölyesi ve 2000 yıllık Roma ve Türk oyunlarının sergilendiği oyun alanı mevcuttur.
Bugün müzenin envanterine kayıtlı eser sayısı 52’dir.
 
M.Ö. ve M.S. arıcılıkla ilgili olan malzemelerin ve M.Ö. kaya resimlerinin reprodüksiyonları yaptırılmış ve sergilenmektedir.
 

• VI Müzecilik Çalıştayı ve Paneli 30 Nisan 2010
Arıcılık müzesinin doğru şekillenmesi adına Adnan Menderes Üniversitesi Çine Arıcılık Müzesi üzerine Akdeniz Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü Müzecilik ABD, Çine MYO, Çine Belediyesi ve Çine Gelişim Vakfı paydaşlığında gerçekleştirildi.
 
Çine Arıcılık Müzesinde Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi (TÜBİTAK 4004) 20.09-21.10/2011
Proje yürütücüsü Öğr. Gör. Mustafa Kösoğlu
 
Apiterapi  Semineri,  05-10 Aralık 2011
Bükreş Arıcılık ve Araştırma Geliştirme Enstitüsü’nde ‘’Sağlık ve gıda için arı ürünleri’’ ve “Arı ürünlerinin biyokimyası ve ilaç bilimi’’ üzerine çalışmakta ve birçok ülkede eğitim çalışmalarında bulunmakta olan biyokimyager Dr.Cristina Mateescu ve Tıp doktoru olan Apiterapi, Apipunktur, Apifitoterapi alanlarında uzmanlaşmış Dr. Stefan Stangaciu tarafından gerçekleştirilmiştir.
 
Çine Belediyesi Çine Arıcılık Müzesi Satranç Turnuvası, 29 Nisan 2012

• “Bir İhtisas Müzesi Örneği Çine Arıcılık Müzesi” konulu panel, 08 Kasım 2012
Moderatör:  Prof. Dr. Nevzat Çevik
 
Üreticilere Yönelik Arıcılık Kursu (80 saatten,  9 dönem)
Halk Eğitim, Müze ve Çine Belediyesi ortaklığın da yapılmıştır. 
 
Çine Arıcılık Müzesi YEM yayınlarınca basılan Projeler/yapılar dizinin 5. Kitabı Müzeler
Türkiye’den ve dünyadan önemli mimarların müze yapılarından oluşan bir derlemedir. Son birkaç yılda 25 mimar/mimarlık grubu tarafından Türkiye’nin ve dünyanın 22 ayrı noktasında gerçekleştirilmiş 28 müze tasarımı içersinde yayınlanmıştır.
Müze Ziyaretleri
Özellikle ilköğretim öğrencileri ve arıcılar tarafından gerçekleştirilmektedir. Gelen ziyaretçilere gerekli bilgi aktarımı (anlatım ve powerpoint sunu) ve üreticilere yönelik eğitimler müze sorumlusu Arıcılık Teknikeri Hüseyin Basri Çalışkan tarafından yapılmaktadır.
 
Ayrıca; Bal Tanıtım Derneği tarafından sektöre hizmetleri nedeniyle Adnan Menderes Üniversitesi Çine Arıcılık Müzesinin de aralarında olduğu on kuruluş 2013 onur ödülüne layık görülmüştür.
 
Müze TÜRSAB yayını Müze Dergisinin Temmuz Ağustos, Eylül 2013 sayısında yer almıştır.
http://www.tursab.org.tr/flip/muzedergi/sayi/90/tr/default.html
 
Müze İstanbul Ticaret Odası yayın organı İTOVİZYON nun Ağustos 2013 sayısında yer almıştır.
http://www.itovizyon.org.tr/reader/?pubId=4572
 
Müze hakkında www.aricilikmuzesi.net den çalıştay, yapılan etkinlikler vs. bilgi edinebilirsiniz.
 
Sonuç olarak;
Büyük emeklerle hayata geçirilmiş ve Türkiye’nin ilk Arıcılık Müzesi olan “Çine Arıcılık Müzesi”nin sahipsiz ve ilgisiz bırakılmaması gerekmektedir.

 

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.