APELASYON ile BİR YIL!

Hiç aklımızda yoktu bu noktalara gelmek yola çıkarken. Zaten yola çıkmanın büyüsü de bu değil midir? İlk adımını atarsın, yolun seni tam olarak nereye götüreceğini bilmeden.
Paylaşım grubumuzda birbirimize yaptığımız sunumları bir internet sitesi üzerinden herkesle paylaşalım derken bir de bakmışız ki konusunda ülkenin en çok okunan internet sitesi/e-dergilerinden biri oluvermişiz; yayınladığımız makaleler birçok farklı internet sitesinde yayınlanır olmuş, hatta artık ipin ucunu kaçırmışız, ulusal televizyon kanalları bile bizimle ortak proje yapmak, televizyon programı yapmak ister olmuş...
 
İlk sayılarda sadece paylaşım grubumuzdaki dostlarımız yazılarını paylaşırken, bugün dostlarımızın ve dostluklarımızın sınırı ülke sınırlarını aşmış; ne mutlu bize!
 
Özetle 2013 senesi Kasım ayında çıktığımız yol üzerinde geçen bir senemiz bu. Şimdi arşivimize bakıyorum da aslında çok da olmamış. 7 sayı ve 158 makale! Yine de istesek bir kitap olur, olacak da eminim.
 
Hayallerimiz büyük; geldiğimiz nokta ise hayallerimizin yanında daha bebek adımları... Daha yolun çok başındayız ve bunun gayet farkındayız. Kolay olmadı 1 sene gönüllülükle bu işi götürmek inanın ve biliyoruz ki bundan sonra da daha kolay olmayacak. Ama inançlı ve azimliyiz. Sabrımız sonsuz olmasa da dirayetliyiz. Güzel olasılıkları görebiliyor olmak, çevremizin harika insanlarla dolu olması, ihtiyacımız anında bize uzanacak elleri hissediyor olmamız bizi daha da güçlü kılıyor.
Bu noktaya gelmemizde emeği geçen herkese, en çok da Apelasyon'u var eden tüm gönüllü yazarlarımıza herkesin huzurunda teşekkürü borç biliriz.  Teşekkürler Abidin Tatlı, teşekkürler Ahmet Uhri, teşekkürler Ayser Billor, teşekkürler Bihter Çolak Esetlili, teşekkürler Bozkurt Özserezli, teşekkürler Bülent Erkan, teşekkürler Burçin Çelikezer, teşekkürler Çağdaş Yılancı, teşekkürler Çağlar Kuzlukluoğlu, teşekkürler Cem Karagözlü, teşekkürler Cevahir Durukan, teşekkürler Çimen Mutlu, teşekkürler Soner Akgül, teşekkürler Didem Hepdizici, teşekkürler Dilek Anaç, teşekkürler Derya Zeybek, teşekkürler Duygu Balkaş, teşekkürler Emre Başaran, teşekkürler Gözde Demirsoy, teşekkürler H.Zafer Can, teşekkürler Hande Uçar Özkan, teşekkürler Harun Uysal, teşekkürler Hasan Gökhan Şentürk, teşekkürler Hasan Hulusi Tayanç, teşekkürler Hatice Zeybek, teşekkürler Hilmi Kocataş, teşekkürler Hüseyin Akdemir, teşekkürler Hüseyin Kırbıyık, teşekkürler İlker Ağın, İlknur Kösoğlu, teşekkürler İnci Özay Hatipoğlu, teşekkürler Kemal Gürcan, teşekkürler Keren Savran, teşekkürler Kökten Ulaş Birant, teşekkürler M.Ufuk Peker, teşekkürler Mehmet Mülayim, teşekkürler Merve Aktaş, teşekkürler Müge Şahin, teşekkürler Murat Özaltaş, teşekkürler Mustafa Kösoğlu, teşekkürler Neslihan İvit, teşekkürler Necdet Şenoğlu, teşekkürler Nejat Kutup, teşekkürler Nevin Tükel Yontar, teşekkürler Nilay Gezgin, teşekkürler Nilgün Tan, teşekkürler Nilgün Tosun Türkdoğan, teşekkürler Nursel Keykubat, teşekkürler Oğuzhan Soltekin, teşekkürler Özen Merken, teşekkürler Ramazan Konak, teşekkürler Sacit İnan,  teşekkürler Selçuk Karabat, teşekkürler Selin Tozkoparan, teşekkürler Sinem Çelikten, teşekkürler Süleyman Yüksel, teşekkürler Toprak Cadısı, teşekkürler Tuğba Altınöz, teşekkürler Turcan Teker, teşekkürler Ufuk Yücel, teşekkürler Yağmur Şentürk, teşekkürler Zeynep Çolakoğlu. Tabii ki Apelasyon.com'u var eden İbrahim Sarı, Emre Kıyık, Ergün Çobanoğlu; yani kısaca Sanal Yazılım, sizlere de teşekkürler!
 
Bitmedi ama daha işimiz. Daha yapılacak o kadar çok var ki, neresinden başlanmalı bilemiyoruz. Amacımız ve hedefimiz, sağlığın topraktan başladığını anlatmak, tarladakine dünyayı farklı bir açıdan göstermek, olanca sayıdaki değerimizi, bilen ve takdir edebilen bir millet olmamız için çabalamak, insanları bilinçlendirme gayretinde değerlerimizi daha da yüceltmek, aydınlanarak aydınlatmak, ders vermeden bilinçlendirmek, sevgiyle, saygıyla büyümek... Hedeflerimiz ve hayallerimiz büyük derken şaka yapmıyordum gördüğünüz gibi. Bizler sadece bir internet sitesi yaratıp makaleler yayınlamayı dilemedik; bizler, gelişmeyi ve geliştirmeyi diledik ve bunun da bilginin ve sevginin paylaşılmasıyla olacağını gördük ve çabalıyoruz.
 
Güzel şeyler yaratmak için çıktığımız bu yolda bizimle olan ve her zaman yanımızda yer alacak sizler... Sizlere de minnetarız! Her şeyin daha güzel olacağı nice senelere...
 
İyi ki doğdun Apelasyon!
Argun Tanrıverdi & Bilge Keykubat
..............................................................................................................................................................................................
 
Hepimizin bildiği üzere "zaman" tanımlanması en zor şeylerden biri. Bazen geçmediğinden bazen çabuk geçtiğinden dem vururuz. Ama iyi bir kaydedici olan beynimiz geçip giden zamanda olanları ayrıntılarıyla işler içimize sağlığımız el verdiği müddetçe.
 
Amy gideli 3 yıldan fazla oldu !
 
Hiç unutmuyorum, daha doğrusu beynim çok ayrıntılı nakşetmiş. B.ktan bir cumartesi günüydü, oysa ki haftanın en güzel günüdür "cumartesi" ! Gidişi içime doğmuş olsa gerek cuma gecesi dışarı bile çıkmamıştım ki cuma da haftanın en güzel gecesidir malumunuz. Şarabı 3 şey çok sevdirmişti; Great Expectations, Sweet November ve Amy. Belki geride bıraktıkları, bir ömür yeter de artar ama her cuma gecesinin ve cuma ertesinin hüznü olarak kaldı içimde; o hiçbir zamana ait olmayan kadın.
 
Göztepe'de köşedeki dükkandan o biraları alalı 2 yıl oldu!
 
Siz bilmezsiniz ben 4 Şubat 2004'ten 23 Ağustos 2007'ye kadar ağzıma tek bir damla içki sürmedim. Nedenini sormayın. Ne öncesinde ne de sonrasında bira'nın; benim tabirimle "dünyanın en şerefli içkisi" olduğuna dair bir kanım vardı. Her şey eski evimin sokağının başındaki dükkanda daha önce hiç görmediğim 2 Alman 1 Danimarkalı'yı görmemle başladı. Kapları farklı, tatları farklıydı. İçtikten sonra atmaya kıyamadım o kapları (hoş eve bize yardıma gelen Sevim Teyze gözünü bile kırpmadan attı o ilk 3'ü), bir de baktım her gittiğim yerde farklı bira arar, oradan buradan biraya dair bir şeyler okur olmuşum. Bugün her renginin her çeşidinin dilinden konuşmayı deniyorum olağanca tutkumla ve hepsinin anısı yüzlerce kap ve eşya, arkadaşlık ediyor bana evimin en nadide köşesinde.
 
Apelasyon 1 yaşında !
 
Sevgili Argun ne diyordu merhaba yazısının başında;
 
" Apelasyon diye bir dergi çıktı karşınıza yakın bir zamanda; belki de az önce. Belki hemen altındaki açıklaması dergi hakkında bir fikir verdi size ama hayatınızda duymamışsınız “apelasyon” kelimesini, olur ya! Sonuçta her gün kullandığımız kelimelerden biri olmaktan birkaç ışık yılı kadar uzak, ama aslında her dakika üzerine bastığımız topraklar kadar da yakın, biz ne kadar fark etmesek de öyle olduğunu."
 
Ben bu satırları ilk okuyuşumda yeni yeni ısınmıştım bu ve benzeri sözcüklere belki ama şimdi içeriğinde gezintilere çıktığınız dergimiz Apelasyon'un Dünyası son derece aşinaydı bana. Neticede " Üzümden zeytinyağına, kahveye, peynire, yöresel lezzetlere, gezi güzergâhlarına, tarihe ve felsefeye" ve daha bir sürü güzel şeye dair güzel insanların dilinden dökülenlerle meydana gelen ahenkli bir orkestraydı Apelasyon. Ve beni de kendilerinden bir parça kabul edip o orkestraya dahil ettiler.
 
Dedim ya tanımlanması en zor şeylerden biri zaman. Ama zaman dediğimizin içine sığdırdıklarımız, bizi biz yapanlar.
 
Ve geçen 1 yılda biz Apelasyon'a güzel lezzetler, mis kokular, eşsiz deneyimler, sıra dışı bilgiler ve emeğimizin sözcüklere dökülmüş en samimi satırlarını sığdırdık. Siz okuyucularımızdan aldığımız takdir ve desteği ise inanın yere göğe sığdıramadık. 
 
İyi ki varsınız, iyi ki varız ! Birlikte nice yıllara ...
Çağlar Kuzlukluoğlu
 
..............................................................................................................................................................................................
 
Günümüzde bilginin daha fazla paylaşılması ve dolayısıyla daha fazla ulaşılabilir olma imkânı internetteki interaktif mecralarla eskiye oranla çok daha fazla. Dolayısıyla farklı ilgi alanlarından insanlar blog, facebook, twitter, linkedin, instagram, e-dergi gibi karşılıklı iletişime açık mecralarda bir araya gelerek kendi deneyim, bilgi, öngörü ve yeteneklerini diğerleriyle paylaşabiliyorlar. Bir alanda eksik parçayı bulmak da eskiye nazaran çok daha kolay oluyor. Söz konusu bilgi paylaşımına açık etkin alanlardan biri de giderek yaygınlaşan e-dergiler. Türkiye’de e-dergi alanında çok yaratıcı bir fikirle yola çıkan ve ziraat, gastronomi, otelcilik, gıda sektörleri için önemli bir ihtiyacı karşılayan oldukça niş bir alanda oldukça geniş bir paylaşım platformu sunan Apelasyon.com giderek daha çok kişinin dikkatini çekiyor.
 
Bir sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak, gastronomi, yemek, gıda, ziraat, tarımsal üretim, otelcilik gibi alanları bir araya getirme ve bu alanlara dair bilgi ve deneyimi ortak akıla dönüştürme fikrini son derece yaratıcı buluyorum. Bundan iki yıl önce İzmir’de şarap, yemek, işletmecilik, ziraat alanlarında uzmanlaşmış profesyonellerin bir araya gelerek keyifli paylaşımlar yaptıkları sohbetlerini e-dergiye dönüştürmek üzere Bilge Keykubat önderliğinde kolları sıvamaları sonucu yenilikçi bir mecra olan Apelasyon.com doğmuş. Bir ziraat mühendisi ya da ziraat alanında çalışan bir uzman, otel işletmecisi, restoran yöneticisi, aşçı, yemek yemeye tutkun bir gurme, seyahat tutkunu, şarap sever ve şarap kültürüne inan bir gastronom iseniz veya bu alanlarda bir şeyler okumaktan, öğrenmekten keyif alıyorsanız apelasyon.com tam size göre bir e-dergi. İki ayda bir yeni sayısını tamamen gönüllük esasıyla ancak son derece profesyonel bir titizlikle ve amatör ruhun içindeki müthiş hevesle ortaya koyan yazarlardan, dergi yöneticilerinden oluşan apelasyon’da bilgisini, deneyimini, görüşlerini sunmak isteyen herkese yer var. Apelasyon makaleleri, oldukça interaktif bir yapıyla hızla takipçilerine yenilerini ekleyen, otelcilik, gastronomi, ziraat, tarım, gıda, şarap ve seyahat gibi hayata zevk katan uzmanlık alanlarına dair yapılan aramalarda şimdiden ilk sırlarda yer alıyor.
 
Bilge Keykubat önderliğinde yayın hayatına devam eden Apelasyon.com e-dergide, sosyal medya alanında, zeytin, şarap, sehayat, otelcilik, sinema, tarih, doğa, gastronomi gibi farklı alanlarda keyifli ve her biri arşiv değerinde makaleler yayınlanıyor. 
 
Duygu Balkaş

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

M. Ufuk PEKER - 13.01.2015 11:00
Asıl bemn teşekkür ederim. Bu dergide bizleri bir araya getirdiğiniz için; Naçizane yazılarıma değe verip yayınladığınız için; Çok konuşulmayan farklı konulara yer verdiğiniz için... teşekkürler bizden.
İsmail BAŞARAN - 01.11.2014 00:49
Apelasyon; bir yıl gibi kısa bir sürede kuranlarının ve yazanlarının dahi tahminlerinin ötesinde başarılı olmuştur. Bunun en güzel kanıtıda hergün dalında başarılı olmuş, tanınmış kişilerin yazarlarınızın arasına katılması olduğunu düşünüyorum. Tabi bu arada okuyucu kitlenizinde artması çok güzel bir başarı. Tebrikler.