ULUSAL PAMUK KONSEYİ

Ulusal Pamuk Konseyi Türkiye’de pamukla iştigal eden çiftçi, tüccar ve sanayici kişi ve kuruluşların ülkesel ve küresel düzeydeki temsilcisidir; ilgili sektörlerin eşit oranda temsil edildiği 9 üyeli Yönetim Kurulu tarafından yönetilir. 5488 Sayılı Tarım Kanunu’nun 11. maddesi uyarınca Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hazırlanarak 5 Nisan 2007 tarih ve 26484 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Ulusal Pamuk Konseyi Kuruluş ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik’e dayanarak, 2007 yılında kurulmuştur.

Konseyin kuruluş amacı pamuk tarımında, pamuk ürünleri ticareti ve sanayilerinde sürdürülebilirliği sağlamak, küresel rekabet gücünü geliştirmek ve böylece pamuğun ülkemiz sosyo-ekonomisine katkısını en büyük kılmaktır.
 Bu bağlamda pamuk çiftçileri, pamuk bitkisinden elde edilen asıl ve yan ürünlerin ticaretini yapan tüccarlar, pamuk ürünlerini işleyen sanayiciler ile bunların oluşturdukları şirket, birlik, dernek ve kooperatifler, pamukla ilgili araştırma ve eğitim kurumları ve meslek odalarını bir çatı altında toplayarak ülkenin pamuk sorunlarına ilgili tüm sektörlerin uzlaşması esasına dayalı çözümler üretmek, bunları yürütme erkine iletmek ve sonuçlarını izleyerek gerçekleşmesini sağlamaktır.


Yönetim Kurulu Üyeleri

Yönetim Kurulu Başkanı: Barış KOCAGÖZ 
Yönetim Kurulu Üyesi: Ali ŞİMŞEK
Yönetim Kurulu Üyesi: Emre KIZILGÜNEŞLER
Yönetim Kurulu Üyesi: Fatih DOĞAN
Yönetim Kurulu Üyesi: Leon PİCON
Yönetim Kurulu Üyesi: Mustafa Kemal KOCABAŞ
Yönetim Kurulu Üyesi: Ali ÖZBUĞDAY
Yönetim Kurulu Üyesi: Muammer ÇALIŞKAN

Muhasip Üye: Süleyman BACAK

Genel Sekreter : Prof.Dr. Ünal EVCİM

Kaynaklar:

•  http://www.upk.org.tr
•  Ulusal Pamuk Konseyi Kuruluş ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik, RG:05/04/2007-26484:                                 http://upk.org.tr/Yonetmelik.aspx

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Savaş KOCADEMİR - 15.11.2013 23:53
Türk tarımında pamuğun önemini, üreticinin sıkıntılarını, nelerin olması gerektiğini Tariş Pamuk Birliği ve İTB'daki deneyimleriyle okuyucularına en açıklayıcı bilgilerini aktaracak olan, derginin yazarı Bilge KEYKUBAT arkadaşıma hayırlı olması dileğimle; sonsuz başarılar dilerim.