Zeytin Bakım Takvimi - Eylül 2020

Yazar: Dr. Mücahit Kıvrak
 
Ağustos ayında sevindirici bir gelişme yaşadık. Ülkemizin kuzeyinde Karadeniz’de doğal gaz bulundu haberi hepimize mutluluk verdi. Bu güzel haberin bizim için önemi şöyledir. Madencilik faaliyetleri ülkemizde son yıllarda tarım ile rekabet halindedir. Doğayı bozarak, ekolojik yaşamı etkileyerek madencilik yapmak bize ve bizden sonra gelecek olanlara ciddi zararlar verecektir. Kaz Dağlar'ında orman keserek madencilik yapmak ülkemizin geleceği açısından bakıldığında günlük kazanç dışında kazancımızın olmadığı görülecektir. 

Jeotermal de bizim için önemli bir enerji kaynağıdır. Çıkardığımız yerden elektrik veya ısınma için jeotermal suyu alalım, kullanalım sonra aynı kuyunun içerisine re-injeksiyon yaparak suyu yeniden kullanalım. Jeotermal suyu havaya vermek de dereye dökmek de bizim açımızdan sakıncalıdır. Doğayı bu kadar hoyratça kullanmamalıyız. 

Enerjiden vazgeçemedeğimiz için, 1 dakikalık enerji kesintisine tahammülümüz olmadığı için doğayı, geleceğimizi düşünmeden hoyratça tüketiyoruz. Sistem bizi tüketmeye teşvik ediyor, daha az tüketmeyi kimse konuşmuyor. Daha az tüketmek durumundayız. Yeteri kadar, yani telefonla çok oynayacağımıza kitap okuyalım. Televizyon başında vakit geçireceğimize yürüyüşe çıkalım. Bu yüzden konfor bizi çürütecek. Enerji ve madene doğayı koruma güdüsüyle yaklaşarak hem tarımdan hem de doğal kaynaklarımızdan faydalanmalıyız.

Ağustos ayı bizim için sıcak geçti. Bazı yerlerde sel ve yağmur olmasına rağmen özellikle zeytin alanlarında sıcaklık son haftasında 3 – 4 derece sıcak geçti. Bu da susuzluğu tetikledi. Rüzgarın esmesi fayda sağladı, serinletti ama yetmedi. Bazı zeytinliklerde taneler kuru kaldı, büyüyemedi. Dökülmeler yaşandı. Zeytin sineği tam manasıyla etkin bir uçuşa geçemedi. Serin olan yerlerde yer yer zararı görülmeye başladı.

Eylülde Ne Yapacağız?

Zeytin sineği varsa mücadele başlayacaktır. Mücadelede iki yöntemimiz vardır. Insektisit kullanabilir veya mac phail tuzakları asabiliriz. Tuzak doğamız açısından en uygunudur. Tuzak şu şekilde yapılır. 100 kg suya 15 kg DAP gübresi, 1 kg kadar sirke ile yapılır. Her ağaca bir adet asılır. Ağaç sayısı az ise işçilik yapılabilir. Ama ağaç sayısı çok ise bu şekilde işçilik yapmak zordur. Her hafta dolaşacağız ve eksik kalan suyu tamamlayacağız.
 
Kuru dip varsa yani zeytinler döküldüyse toplamakta yarar vardır. 

21 eylül yazın son günüdür. Umarım yağışlı bir sonhabar bize gelir. Geçen seneden eksik kalan suyumuzu tamamlar. 
 
Görseller:
  1. Enerji Portalı

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.